20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Міняю капелюх. Трілбі — результат польоту думки британських капелюшників


Відвідувачі британського іподрому в традиційному дрес-коді – твідових піджаках та капелюхах трілбі.
В одному з нещодавніх випусків цієї рубрики ми поговорили про знаменитий капелюх федору, який неодноразово бачив кожен із нас. Сьогодні мова піде про дуже схожий головний убір, який дуже легко сплутати з тією самою федорою, але він має не тільки суттєві дизайнерські відмінності, але й свою багаторічну цікаву історію. Нинішня молодь називає такі капелюхи «челентанками», але їхня справжня назва – трілбі, і народився цей шанований аксесуар ще в роки юності батьків знаменитого італійського актора.

Італійський актор та співак Адріано Челентано – головний популяризатор трілбі за кілька останніх десятків років.
Ця історія починається у 1894 році, коли англійський письменник Джордж дю Мор’є видає роман «Трілбі», центральний персонаж якого – гіпнотизер на прізвище Свенгалі. Оскільки Джордж був майстром не тільки пера, але й пензля, він власноруч ілюструє свій твір, і, аби надати своєму герою більшої загадковості, наділяє його примітним аксесуаром – вузькополим капелюхом із невисокою прим’ятою тулією. Коли за рік у Лондоні за романом створюють театральну постановку, для актора, що грає головну роль, костюмери шиють саме такий капелюх, яким його намалював дю Мор’є. Відразу після прем’єри капелюх, що отримує ім’я роману, стає хітом продажів британських капелюшників, і, що цікаво, спочатку моделі від різних майстрів суттєво відрізнялись одна від одної. Адже капелюхи робились на усне замовлення покупців, наприклад, до капелюшника приходив статечний аристократ і казав: «Шановний, а зробіть-но мені шикарний капелюх із повздовжнім заломом і двома невеликими боковими ум’ятинами на тулії. Щось на манер федори, але тулія має бути нижчою, а поля вужчими. Заплачу, скільки скажете». Тож добре мотивовані капелюшники з азартом брались виготовляти «те, не знаю що», спираючись лише на власну уяву. Первісно трілбі виготовляли з кролячого фетру, а вже тепер використовують й інші матеріали – твід, солому, вовну (іноді в суміші з нейлоном), повсть.

Шон Конері в ролі Джеймса Бонда.
Тож трілбі дуже швидко став найпопулярнішим головним убором британських аристократів, а з 1920-х років – неодмінною складовою костюму відвідувача кінних перегонів. Навіть сьогодні на старі англійські іподроми без трілбі можуть не пропустити.

Поступово трілбі втратив свій аристократизм і вже у 1960-х роках став наймасовішим головним убором. Цьому певною мірою сприяло те, що багато людей отримало можливість мати власний автомобіль, за кермом якого було не дуже зручно у високому капелюсі, а трілбі з його низьким наголовком був гарною альтернативою популярній федорі. Іншим джерелом популяризації капелюха стали джазові музиканти та професійні гравці в азартні ігри.

Солом’яний варіант трілбі увійшов у моду на початку 1980-х років – його стали носити й жінки. Нині трілбі, виготовлені з різних матеріалів, носять люди творчих професій: співаки, актори, моделі. Провідні доми мод включають їх до своїх колекцій. А найзнаменитішим власником трілбі вже в котрому своєму втіленні залишається справжній британський джентльмен й ікона стилю – агент 007 Джеймс Бонд.
Павєл Москалюк, 31.01.2019, 18:43224
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень