20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Команда Андрія Матковського розв’язує проблеми з безхатніми тваринами

Рік, що минув, виявився знаковим для тих, хто опікується безпритульними тваринами в Полтаві – щедрим на добрі справи й реалізовані ініціативи. Що було зроблено в цьому напрямку торік і що планується на рік поточний, «ПВ» розповіла депутат Полтавської міської ради з команди Андрія Матковського Майя Матвєєва та її колеги – волонтери.

За їхніми словами, 2018 року благодійній організації «Юний європеєць» удалося вирішити в обласному центрі чимало питань, пов’язаних із «братами нашими меншими», зокрема велика робота була проведена в плані скорочення популяції безпритульних тварин гуманними методами.

– Нашу ініціативу підтримала спочатку команда Андрія Матковського, потім одностайно вся міська влада, – розповіла Майя Кадирівна. – Ми ініціювали створення відділу зі скорочення популяції безпритульних тварин. Далі була організована його робота. Процес протікав непросто. Але впоралися. На сьогодні фахівці відділу слідкують і за стерилізацією чотирилапих (за рік такі операції провели 925 котам і собакам), і за вакцинацією (проти сказу щеплено 817 особин), і за відловом хвостатих безхатченків на вулицях обласного центру. Також у Полтаві розробили й прийняли Правила утримання домашніх тварин. Вони потрібні для того, аби кількість безпритульних «братів наших менших» у місті не збільшувалася через те, що господарі їх загубили чи викинули на вулицю. Крім того, було прийнято, що коти є частиною екосистеми Полтави. Це питання передбачає ще дуже багато роботи. Люди забивають підвали, ганяють тварин, які з’являються поблизу їхніх будинків. А нині – зима. Де ховатися котам від холодів? Тим паче, особи, які вчиняють такі гоніння, геть забувають: якщо в підвалах не стане котів, там заведуться щури, миші – переносники інфекції. Ми обов’язково працюватимемо з фахівцями інспекції з контро-лю за благоустроєм, екологічним і санітарним станом міста в цьому напрямку.

Реєстрацію тварин розпочали, на черзі – централізована стерилізація

Волонтери сподіваються, що найближчим часом у Полтаві буде збудований стерилізаційний центр із притулком для котів і собак, поділилася Юлія Юрко. За її словами, такий об’єкт допоможе скоротити армію чотирилапих безхатченків не лише в нашому місті, а й області.

– Завдяки міській владі, усім депутатам до кінця року ми нарешті вирішили питання з відчуженням землі під стерилізаційний центр, розпочалася робота з його проектування, – повідомила Майя Матвєєва. – 1 лютого виконавці повинні здати готовий проект із кошторисом. До речі, буквально на днях, коли я спілкувалася з очільниками Миргорода, Лубен, Гадяча, Пирятина, вони всі сказали: якби в Полтаві був стерилізаційний центр, ми б своїх тварин зібрали, відправили до вас, стерилізували й забрали назад, тобто в області теж очікують на такий заклад. Самі будівництво аналогічного об’єкта в районах не потягнуть. А він необхідний.

Перед тим як розпочати проектування стерилізаційного центру, виконавці робіт їздили в Луцьк, Житомир, Чернівці, Вінницю, Львів, оглянули тамтешні заклади. На основі побаченого спроектували стерилізаційний центр із притулком у Полтаві. Тепер залишилося завершити експертизу проектно-кошторисної документації й можна братися за будівництво.

А наразі волонтери стерилізують тварин-безхатченків своїми силами.

– Дев’ять років тому нашим волонтерам було неймовірно складно не лише з харчуванням, лікуванням безпритульних тварин, а й із їхньою стерилізацією, – зазначила Ірина Лиходіт. – Усе це робилося за власні кошти. Але за останні три роки ситуація змінилася на краще. Міська влада виділяє фінансування на стерилізацію та вакцинацію від сказу безпритульних чотирилапих. Крім того, відбулися певні зміни в менталітеті частини городян. Якщо раніше термін «стерилізація тварин» викликав реакцію «це не природно», «не гуманно» тощо, то тепер, навпаки, усе частіше люди висловлюють бажання стерилізувати котів і собак. Частково я їх розумію. Раніше також думала, що це не прийнятно для мене. Однак за багато років волонтерської діяльності на моїх руках помер не один десяток цуценят і кошенят, народжених у підвалах, на занедбаних територіях, просто викинутих людьми як непотрібний приплід від хатніх улюбленців. Тому на сьогодні я вважаю, що стерилізація – це гуманний вихід.

Проводити її полтавським волонтерам тричі допомагали зарубіжні експерти.

– Велику допомогу зі скорочення популяції безпритульних тварин нам надали, коли до Полтави була запрошена австрійська благодійна компанія «4 лапи», – сказала Юлія Юрко. – Її фахівці відловлювали неконтактних, диких тварин, яких складно впіймати звичайним ловцям і волонтерам і які регулярно давали приплід.

За словами депутата, міська влада підтримала приїзд таких експертів – їм оплатили харчування, проживання. Завдяки спільній роботі полтавців та австрійців вдалося стерилізувати, зробити щеплення та внести до бази даних 317 тварин.

– Також торік була налагоджена співпраця з керівником громадської організації «Центр сприяння розвитку електронної ідентифікації тварин» Віктором Копачем, – розповіла Майя Кадирівна. – Завдяки цьому в нас з’явилися брелоки з QR-кодом, із видами Полтави, почалася реєстрація хатніх улюбленців. У грудні 2018 року Віктор Копач побував в обласному центрі з робочим візитом. У міськвиконкомі була організована зустріч, круглий стіл. Ми обговорили подальші плани спільної діяльності. Ті міста, які співпрацювали з Віктором Копачем, уже розв’язали проблему безпритульних тварин.

Гуманне ставлення до чотирилапих треба виховувати з дитинства


У 2018 році «юні європейці» провели велику роботу з формування в дітей гуманного ставлення до «братів наших менших».

– Наша благодійна організація ініціювала внесення до річних планів класних керівників міських шкіл відповідних тематичних класних годин, – зазначила депутат. – І вони вже проводяться з торішнього 1 січня. Крім того, члени організації провели в навчальних закладах багато «Добрих бесід». Ми запросили дітей узяти участь у таких акціях, як «Урок доброти», що був приурочений до Дня захисту тварин, «Декада добрих справ» у листопаді, завдяки якій волонтери, котрі опікуються багатьма безпритульними тваринами, одержали допомогу від полтавських шкіл для своїх підопічних. Також неодноразово в бібліотеках обласного центру відбувалися виставки дитячих малюнків за тематикою «Доброта врятує світ», «Ми відповідальні за тих, кого приручили». «Юні європейці» долучилися до «Майстерні міста» акцією «Зроби наше місто добрішим і гуманнішим», організували захід проти протравлювальних станцій в Україні, узяли участь у марші на захист тварин у Києві, провели кілька флешмобів «За тих, кого ми приручили, завжди-завжди відповідальні».

Майя Матвєєва переконана: дітей потрібно виховувати в дусі любові до тварин, турботи про них, тоді й не буде фактів жорстокого поводження з чотирилапими на кшталт того, який нещодавно зафіксували у Львові (двоє підлітків заради забави викинули кошеня з вікна багатоповерхівки).

– Я дуже рада, що в Полтаві активно відгукуються на наші задуми, самі проявляють ініціативу, намагаючись виховати в дітей гуманне ставлення до тварин, – зауважила Майя Кадирівна. – От, наприклад, дев’ята школа. Я ще тільки думаю про «Декаду добрих справ», а вони вже зібрали продукти, телефонують, щоб забрали, заробили близько 1000 грн і сказали, що хочуть використати їх на щеплення котів і собак.

Намагаючись прищепити дітям любов до «братів наших менших», нагадати дорослим про відповідальність за жорстоке поводження з тваринами, у благодійній організації розробили макети тематичних бігбордів. Нещодавно один із них можна було побачити на Європейській.

– Також ми провели круглий стіл із поліцією, намітили план співробітництва, – повідомила депутат. – Після канікул ходитимемо разом по школах: «Юний європеєць» проводитиме «Добрі бесіди», поліцейські даватимуть роз’яснення щодо відповідальності за жорстоке поводження з чотирилапими. На пункті перетримки тварин (на сьогодні тут близько 150 котів і собак) ось уже три роки, як організоване їхнє харчування та утримання – із міського бюджету для цього виділене фінансування. У нас давно налагоджене співробітництво зі ЗМІ. Завдяки й газеті «Полтавський вісник», й інтернет-виданню «Коло», і місцевому телебаченню («Лтава», «Місто», «Місто+», «ІРТ») у громадян формується добре ставлення до тварин. Їм дається інформація про котів і собак, яких слід віддати в добрі руки. Дуже багато зроблено силами волонтерів. Це й порятунок, і перетримка чотирилапих, і пошук їм нових господарів. Це значний фізичний і моральний труд добрих і чуйних людей. Велика їм подяка за це. Як і депутатам міської ради. Коли порушуються питання щодо захисту тварин, їхня підтримка – одностайна. Народні обранці розуміють, що вирішувати такі питання потрібно не тільки з любові до «братів наших менших», а й тому, що від цього залежить безпека городян. Я переконана: якщо ми працюватимемо за програмою скорочення популяції безпритульних тварин гуманним шляхом іще кілька років, то обов’язково розв’яжемо проблему з чотирилапими безхатченками.

У 2019 році в Полтаві планується продовжити роботу в цьому напрямку: побудувати стерилізаційний центр із притулком, забезпечити дотримання містянами Правил утримання домашніх тварин, збудувати майданчики для вигулу собак тощо.

– Торік ми не встигли втілити в життя задум щодо спеціальних майданчиків для вигулу тварин, але проекти таких об’єктів виготовили, – повідомила Майя Матвєєва. – Тож тільки-но погода дозволить, візьмемося до роботи. Спочатку таких споруд буде чотири, поступово їхня кількість зростатиме.

Коментар депутата:

– Є в нас жителі, які кажуть: «Навіщо приділяти собакам і котам стільки уваги, стільки грошей витрачати на скорочення їх популяції в Полтаві? Краще б спрямували ці кошти на людей, які потребують підтримки!» –
говорить депутат міської ради, голова найбільшої фракції «БПП «Солідарність» Андрій Матковський. – Але при цьому вони забувають, що Бог створив нас такими, що здатні й повинні самі про себе турбуватися. У «братів наших менших» такої можливості немає. Тож кому, як не нам із вами, брати на себе відповідальність за них?! Кому, як не нам, проявляти доброту до них і розуміння?! Це ж водночас і наша з вами безпека, безпека наших рідних, наших дітей. Якщо кількість безпритульних собак і котів на вулицях міста зростатиме, вони створюватимуть загрозу для здоров’я, а може, і життя городян, оскільки, голодні, у пошуках їжі нападатимуть на перехожих, будуть переносниками інфекцій. Ми повинні контролювати ситуацію з тваринами в Полтаві. Це одне з завдань міської влади. Повинні скорочувати популяцію безпритульних чотирилапих, причому робити це гуманними методами, тим самим проявляючи власну людяність!
Віолета Скрипнікова, 31.01.2019, 16:16281
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень