20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Не чищена від снігу вулиця навпроти гарнізонної їдальні

Фото, запропоноване до вікторини, надає читачам уявлення, яким був куточок рідного міста на перехресті вулиць Соборності (Жовтнева, Куракінська), Дмитра Коряка (Червоноармійська, Жандармська) та майдану Незалежності (площа Дзержинського) взимку середини 1970-х років.

– Орієнтовно це 1975-й рік, і ось чому, – пояснює свою версію читач Сергій Зозуля. – Дві полтавки, можливо, мати й донька, вийшли на прогулянку з маленьким хлопчиком і сфотографувалися на згадку. Позаду них від Корпусного парку у бік площі Зигіна проходить ділянка вулиці Жовтневої, розчищена від снігу і добре накатана транспортом. Перспективою у далину – площа Дзержинського, дорога менше наїжджена автомобілями. Жінки позують на засніженій проїжджій частині початку вулиці Червоноармійської, яка не чищена і де, як видно, не їздить транспорт. Річ у тім, що саме в ці роки на колишньому виставковому майдані, утвореному після розчистки руїн довоєнних промислово-складських будівель, де у 1950-ті роки проводилися обласні виставки досягнень народного господарства, розпочато будівництво комплексу обласного Будинку рад (архітектор В.Пасічний). На час проведення будівельних робіт на цьому об’єкті виникла необхідність перекрити рух транспорту вулицею Червоноармійською. Роботи завершилися у 1976 році. Нині це будівля облдержадміністрації на Соборності,45. Після звільнення Полтави від фашистських загарбників лише два житлових будинки на цій ділянці вулиць не зазнали повної руйнації і тривалий час слугували мешканцям (обидва залишилися праворуч за кадром). Перший двоповерховий з напівпідвалом стояв на розі Червоноармійської та Жовтневої, упритул до нього, теж двоповерховий на Жовтневій,43. Обидва збудовані наприкінці ХІХ століття і слугували як прибуткові будинки. Унікальним по своїй архітектурі був другий будинок, головний фасад якого прикрашали два еркери. Еркер – це засклена, що виступає за лінію головного обсягу будівлі, споруда, яка облаштовується вище першого поверху. За рахунок неї дещо збільшується корисна площа приміщення. Можливо, жіночки з фото теж мешкали в якомусь із цих будинків. На першому поверсі будинку з еркерами довгі роки діяло жіноче ательє мод, у якому працювали кравчині. Вони шили білизну, весільні сукні, фати і виготовляли віночки нареченим. З двору вздовж усього другого поверху будинку була крита дерев’яна веранда зі сходами, на якій сушили випрану білизну і збиралися вечорами сусіди для спілкування. Усі комунальні зручності загального користування були у дворі поряд із сараями. У 1989 році обидва будинки знесли, а натомість за проектом архітектора М.Жданова звели Будинок техніки. Нині це офісний центр з рестораном «Панорама» і власною броварнею в наріжній частині. У 1979 році з метою просторового означення новоствореної адміністративної площі на непарній стороні вулиці Червоноармійської на місці знесеного малоцінного житлового фонду збудовано висотний інженерно-обчислюваний центр Облспоживспілки. Сьогодні на першому поверсі будівлі працює продуктовий супермаркет «МаркетОпт».

Яку роботу виконує працівник комунального господарства, де це місце?
Праворуч на задньому плані фото житлова чотириповерхівка на Жовтневій,44. Її звели у 1959 році за проектом архітектора В.Пасічного на місці зруйнованого війною двоповерхового житлового будинку почату ХХ століття. Перший поверх, що виходив вікнами на площу Дзержинського з входом з наріжної частини, довгі роки займали різні заклади громадського харчування. Серед них добре відомі багатьом полтавцям ресторан «Спорт», «Гарнізонна їдальня», кафе «Зірка». По лінії вулиці Жовтневої в радянські часи працював магазин культтоварів «Новинка» з відділами годинників, фототоварів, канцтоварів та дитячої іграшки. Попереду далі, за чотириповерхівкою, біліє частина одноповерхового житлового будинку повоєнної пори. Їх таких на цій ділянці вулиці було чотири. Наприкінці 1980-х років їх усі знесли і натомість збудували цегляну житлову п’ятиповерхівку з торговими приміщеннями на першому поверсі (нині майдан Незалежності, 7). За цією будівлею на майдані Незалежності,3, до нашого часу збереглася житлова двоповерхівка, яку на початку ХХ століття орендували під засновану в 1909 році жіночу гімназію М.Павелко. Потім вона стала гуртожитком заводу «Продмаш». На місці сучасної дев’ятиповерхівки (майдан Незалежності,1-А) на час зйомки стояли дві двоповерхівки для родин військовослужбовців. У верхній частині фото ліворуч на першому плані закарбовано наріжну частину одного з п’яти будинків відбудованого у 1950–1957 роках житлового комплексу Полтавського заводу «Метал» (ПТМЗ) на Жовтневій,46. Його головний фасад займає цілий квартал навпроти адміністративної площі з будинком облдержадміністрації. У наші дні дещо змінився вигляд території, яку ми бачимо на дальньому плані перед міським Будинком культури. На жаль, не збереглися вхідні групи пропілей стадіону «Колос», зведені у 1950 році за проектом архітектора В.Крачмера. Вони були розібрані під час масштабної реконструкції 1968–1974 років. У верхньому кутку фото, ліворуч крізь гілля дерев, ледь проглядається одна з чотирьох веж освітлення футбольного поля, встановлених якраз у цей період. 7 жовтня 1970 року на стадіоні «Колос» у Полтаві відбувся перший матч при штучному освітленні. Ще один об’єкт на фото – це головний осередок самодіяльного мистецтва Полтави міський Будинок культури, відкритий у 1957 році на площі Дзержинського. Полтавці багатьох поколінь, різні за віком і соціальним статусом, з великим задоволенням брали участь у художній самодіяльності, радуючи своїм мистецтвом містян. З перших днів організації цього закладу культури починають свою творчу біографію заслужений ансамбль пісні і танцю України «Лтава» ім.В.Міщенка, вокальна студія, театральний колектив під керівництвом Якова Орлова. Його учасниками стала талановита молодь і більш зрілі любителі театрального мистецтва. І сьогодні артисти з народу вносять свої творчі доробки у культурну палітру рідного міста.

Запитання до 109 етапу вікторини «Знаю Полтаву»: яку роботу виконує працівник комунального господарства, де це місце?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, телефон 509-331, info_visnik@ukrpost.ua, www.visnyk.poltava.ua
Володимир Сулименко, 31.01.2019, 17:03300
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень