22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Полтава-1949: парк «Перемога», «Свято пісні», виставка на Театральній площі

Переглянувши архівні документи та газетні публікації за 1949 рік, дізнаємося, чим жила Полтава 70 років тому.

«Полтавський паровозоремонтний завод у минулому році став рентабельним підприємством і одержав близько 5 мільйонів карбованців нагромаджень. У результаті цього утворився директорський фонд, який використовується для поліпшення матеріально-побутових умов робітників. На кошти цього фонду обладнано заводський стадіон. На ньому споруджено два будинки, у яких працюють душ, роздягальня, більярдна, філія заводської бібліотеки. Найближчим часом буде збудована літня сцена», – писала газета «Зоря Полтавщини» у замітці «Для відпочинку паровозоремонтників».

На ковзанці стадіону «Локомотив» проводять змагання з російського хокею. У кубку міста взяли участь чотири команди, у першості області – сім. Кращою командою на Полтавщині виявилась «Трудові резерви» з Кременчука.

На Решетилівському шосе відбулися змагання з лижних гонок. Чоловіки долали дистанцію 18 км, жінки – вісім. Кращі результати показали представники ДСТ «Спартак».

«Минулої весни та осені в парках і на околицях Полтави посаджено чимало кущів і дерев. Але догляду за ними не було встановлено, і частина насаджень загинула. На бульварі ім.І.П.Котляревського цілком знищені молоді насадження. Користуючись безгосподарністю комунгоспу, подекуди молоді дерева вирубують. Так, нещодавно з розпорядження керівників Полтавського маслозаводу та тресту залізничних буфетів станції Полтава-Південна, вирубано чимало дерев у приворсклянській захисній смузі. На Першотравневому бульварі автомашини маслозаводу, що возять лід, поламали кущі. Нині в Полтаві є до 800 гектарів насаджень, у тім числі багато садів. Чимала частина садів тресту «Зеленбуд» майже загинула», – звернувся з критикою до міської влади О.Левадний у замітці «Зберегти дерева і сади» на сторінках газети «ЗП».

На фото: будинок на Пушкіна, 6-А, зданий в експлуатацію в 1949 році.
«Приїжджайте на Донбас, дорогі земляки-полтавці. Разом з нами будете вчитись у школах ФЗН вугільників, щоб стати висококваліфікованими робітниками і трудитись на благо нашої Вітчизни», – усе частіше такі заклики до життя і праці в шахтарському краї можна прочитати в рубриці «Листи до редакції». У них першопрохідці з Полтавщини із захопленням розповідають, що з радістю прийняли почесне звання шахтаря і вже самі успішно видобувають чорне золото. Живуть у світлих просторих гуртожитках з радіо в кожній кімнаті, для культурного відпочинку там створені всі умови.

Уже навесні на Донбас з Полтавщини почали масово їхати добровольці.

«На привокзальній площі станції Полтава-Південна зібрались призов-ники для від’їзду до шкіл ФЗН вугільної промисловості. Тут молодь з усієї області, різних сіл. Але бажання одне – поїхати швидше туди, де ведеться боротьба за чорне золото, самим стати майстрами почесної шахтарської справи. Починається короткий мітинг. Представники полтавської громадськості поздоровляють нове поповнення трудівників вугільного Донбасу», – писала «ЗП» в березні.

«Нескінченний потік. Здавалося, усе місто прямує на відкриття парку «Перемога». Вечір 14 травня незабутній. Понад вісім тисяч полтавців побувало в парку, слухало музику, дивилось цікаву програму концерту за участі артистів обласної філармонії і театру ім.М.В.Гоголя. На алеях парку спалахнули різнокольорові вогні фігурного феєрверку», – писала «ЗП» про відкриття парку «Перемога». Наступне масове свято, яке тут відбулося, – відзначення 22 травня 100-річчя з дня народження письменника Панаса Мирного. Цій даті був присвячений ІІІ пленум Спілки письменників Радянської України. Але найбільш масштабна подія відбулася тут до Дня визволення Полтави від німецьких загарбників, коли у парку «Перемога», а точніше в районі сучасного Співочого поля ім.Марусі Чурай, провели «Свято пісні». До цієї події музичні колективи готувалися за півроку, у газеті надрукували тексти пісень, які буде виконувати зведений хор. Серед них пісні про Батьківщину, Сталіна, Хрущова, застільна колгоспна. Серед популярних новинок «Гімн демократичної молоді» та «Дівчата з Донбасу».

Ця подія так описана у «ЗП»: «Над узгір’ям парку «Перемога» схиляється і шумить могутній дуб. Ніколи ще він не був свідком такого незвичайного видовища. У Полтаві – свято пісні. Мальовничі схили заповнені співаками. Понад 30 тисяч полтавців прийшло сюди. Урочиста тиша. Зведений хор (диригенти тт. Фисун і Жарко) у супроводі оркестру виконує Гімн Радянського Союзу. Яка сила і велич! Три з половиною тисячі співаків – учасників художньої самодіяльності підприємств, установ і навчальних закладів Полтави – прославляють вітчизну, народ, Сталіна».

У червні урочисто відкрили клуб піонерів, подію присвятили 30-річчю комсомолу України. У день відкриття в піонерському парку було влаштоване масове гуляння.

На початку липня відбулася низка святкових заходів, присвячених 240-річчю Полтавської битви. Урочистості й концерт відбулися в парку «Перемога», наукова конференція – в Будинку партійної освіти, масові гуляння проходили на полі Полтавської битви.

Вісім днів починаючи з 23 вересня тривала ювілейна обласна виставка досягнень промисловості та сільського господарства. На місці нинішньої Театральної площі під час недільників розчистили територію від руїн поліграфічної фабрики. Виставка вражала своєю масштабністю, підготовкою до її проведення займався головний архітектор Полтави Лев Вайнгорт. З наступного року на цьому місці почалося будівництво театру.

Ще одна подія, яку широко відзначали восени, – це десятиріччя возз’єднання України в єдину радянську державу. 21 листопада 1949 року Президія Верховної Ради УРСР затвердила Гімн УРСР та внесла зміни в зображення прапора та герба УРСР.

Серед будівель, зданих в експлуатацію у 1949 році в Полтаві, – Палац культури залізничників, водонапірна башта Шухова, заводоуправління м’ясокомбінату, навчальний корпус нинішньої ЗОШ №20, близько 20 житлових різноповерхових будівель.
Володимир Сулименко, 13.02.2019, 15:05319
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень