20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Міняю капелюх. Пласка кепка: не вмієш носити — навчимо, не бажаєш — примусимо


Один із найпопулярніших у наш час головних уборів – це так звана пласка кепка. Принаймні в Англії, звідки, власне, вона і походить, цей простий у виробництві та невибагливий у використанні головний убір називають саме так. Кепка доволі щільно облягає голову, зігріваючи її, та має невеликий козирок, що оберігає очі від сонячних променів. Здавалося б, нічого особливого, проте саме цей аксесуар став одним із визначальних елементів представників англосаксонської культури. Девід Бекхем, Джейсон Стетем, Бред Пітт, принц Чарльз та багато інших людей різного достатку, статусу та віку носять його із задоволенням.

Джордж Клуні - ікона британського стилю в одязі.
Перші згадки про цей головний убір сягають ще ХІV століття. У ті часи носити пласку кепку могли всі охочі, а вже у 1571 році парламент видав закон, що мав на меті забезпечити підтримку національних виробників вовни та стимулювати розвиток ткацьких технологій. За цим законом усі чоловіки, старші шести років (за винятком дворян), мали у неділю покривати голову шерстяним капелюхом. Той, хто порушував цей припис, мав сплатити штраф три фартинги. У 1597 році закон було скасовано, проте представники робочого класу вже звикли носити шерстяні кепки, адже за 20 років примусу технологія виробництва кепок значно поліпшилась – вони стали значно зручнішими та якісними.

Патрік Хастон завжди виступає у пласкій кепці.
У ХІХ столітті пласка кепка перестала бути аксесуаром роботяг, адже її для себе відкрили гравці у гольф, а слідом за ними все більше аристократів почало включати її до свого гардеробу. Згодом кепка стала обов’язковою частиною британського кантрі-стилю, тобто одягу, який джентльмени надягали, приїжджаючи у сільську місцевість, на полювання, риболовлю тощо. У цей час кепку починають виготовляти із найкращих сортів британського твіду. Саме у твідовому виконанні кепка дійшла до наших часів. А вже у ХХ столітті кепка поступово витіснила класичний фетровий капелюх і на довгі роки стала справжнім гегемоном серед головних уборів.

Ще двома країнами, де пласка кепка на початку ХХ століття неочікувано отримала статус провідного головного убору, стали Туреччина і Японія. Ці країни швидкими темпами модернізувались і, окрім європейського підходу до виробництва, торгівлі та сфери послуг, наслідували і британську манеру одягатись. Тож пласка кепка впевнено крокувала світом, підкорюючи нові країни і навіть континенти.

Сьогодні цей головний убір досі популярний, він складова впізнаваного і завжди актуального британського стилю в одязі. А для когось навіть стала талісманом, який приносить удачу та перемоги, – член олімпійської збірної Об’єднаного Королівства Патрік Хастон завжди виступає у пласкій кепці і стверджує, що вона допомагає йому вигравати медалі. Можливо, так воно і є, адже важко однозначно сказати, що саме стало тим магічним інгредієнтом, завдяки якому популярність пласкої кепки не згасає ось уже понад 500 років.
Павєл Москалюк, 19.02.2019, 19:47245
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень