19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

До початку будівництва театру провели ювілейну виставку

Відбудова повоєнної Полтави почалася одразу після визволення міста від фашистів і проводилася у три етапи. Фото вікторини зроблене в період другого етапу відродження – 1945–1957 років. Розібрані руїни будинків, розбитих бомбами і снарядами та спалених ворогом. Кубометри цегли відібрані й складені для вторинного використання. Вулиці розчищені від будівельного сміття. Полтавці добровільно зобов’язалися відпрацювати безоплатно на розчищенні руїн кожен по 20 робочих днів щорічно. Після перемоги до цієї справи долучилися демобілізовані воїни та українські переселенці, що прибули навесні 1946 року з Польщі. Крім того, на відбудові нашого міста у примусовому порядку під конвоєм працювало 3100 німецьких військовополонених. У довоєнній Полтаві історично склалося так, що чимало промислових підприємств, різноманітних баз і складів опинилося в центральній частині міста серед житлової забудови. З відродженням міста постало завдання про перенесення підприємств за південно-західну околицю на початок решетилівського шляху. У березні 1945 року комісія з Києва дала добро проекту з відбудови архітектурного ансамблю Круглої площі зі збереженням історичної радіально-кільцевої структури центру міста та основної осьової ролі вулиці Жовтневої (Соборності). Водночас було прийняте рішення резервувати очищену від руїн площу під зведення у майбутньому будівлі театру. Ідеально для такої новобудови підходило місце у кварталі між вулиць Леніна (Небесної сотні) і Жовтневою та Гоголя (Іванівська) і Котляревського (Протопопівська), де до війни розташовувалися житлові будинки та поліграфічна фабрика, підірвані фашистами.

Яке свято і де саме відзначають полтавці?
– З метою зміцнення серед народу віри в перемогу і краще майбуття у 1944 році керівництво Полтавської області приймає рішення в першу річницю визволення нашого міста від фашистських загарбників провести виставку досягнень народного господарства Полтави й області, де продемонструвати населенню успіхи за 1943–1944 роки, – розповів читач Сергій Зозуля. – Оскільки ще все місто лежало в руїнах, першу таку виставку вирішили розгорнути на одному з чотирьох партерних газонів Жовтневого (Корпусного) парку від пам’ятника Слави до вулиці Куйбишева (В’ячеслава Чорновола). Експозиція цієї народногосподарської виставки мала переважно сільськогосподарський напрямок, бо промислові підприємства тільки поверталися з евакуації й відроджували власну інфраструктуру. З часом проведення подібних виставок стало традиційним. Щороку для них готували нові майданчики, розчищаючи від руїн виділені квартали. Як згадка тих далеких часів у спадок полтавцям залишилися площі біля БК ПТК (ОЦЕВУМ), колишня Сінна (майдан Незалежності), де будівля облдержадміністрації, біля театру ім.М.В.Гоголя та Соборна на Івановій горі. Із старої забудови кварталу довкола сучасної площі біля театру повоєнному відновленню підлягали лише кілька будинків, що відносно збереглися. Два з них ми бачимо на запропонованому фото, яке, як я вважаю, зроблене з другого поверху будинку №24/15 на розі вулиць Жовтневої й Гоголя. Праворуч без даху, з двома трикутними фронтонами – це залишки будівлі колишніх торгових рядів у кварталі вулиць Котляревського і Леніна (сучасна Небесної сотні, 9/17). До війни в ній розташовувалися різні радянські установи міста, а в наш час кооперативний коледж. На задньому плані ліворуч видно спалену житлову триповерхівку на розі вулиць Леніна та Гоголя, 18/14. Це історична будівля купця Д.Зеккеля, збудована на місці колишніх Суздальських торгових рядів у 1906 році за проектом архітектора В.Весселі. Ліворуч від спаленого будинку темніють липи Гоголівського бульвару з пам’ятником письменнику, встановленим у 1934 році.

– На колишній Гостиннодвірській площі, розчищеній від руїн поліграфічної фабрики, відкритої у жовтні 1931 року, повним ходом ведуться роботи з облаштування павільйонів п’ятої виставки досягнень народного господарства Полтави й області, присвяченої шостій річниці визволення міста від фашистів, – дає відповідь читач Тетяна Кириченко. – Уже встановлені на пасинках зі сталевих рейок дерев’яні стовпи електропостачання з ліхтарями освітлення, будуються павільйони під експозицію, саме для них привезли цеглу вантажівки-фронтовики ЗіС-5 та американський «Студебеккер». На бруківці вздовж вулиці Гоголя на ділянці від Жовтневої до Леніна бортовий ГАЗ-51 доправив для демонстрації на виставці сільгосптехніку. Робітники на майданчику зайняті кожний своєю справою. Вулицею поспішають перехожі, у холодку під стіною когось очікують троє хлопчаків, а літні люди відпочивають на дерев’яній лаві чудернацької форми. Відкриття виставки, яка тривала впродовж восьми днів і вражала своїми масштабами, відбулося 23 вересня 1949 року. Її організацією займався головний архітектор Полтави Лев Вайнгорт.

Запитання до 111 етапу вікторини «Знаю Полтаву»: яке свято і де саме відзначають полтавці?

Наші реквізити: 36000, м. Полтава, а/с 50, тел. 509-331, info_visnik@ukrpost.ua.
Володимир Сулименко, 05.03.2019, 12:36279
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень