24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Андрій Матковський: Материнство повинне бути безпечним і комфортним

Жінка-кохана, жінка-берегиня родинного вогнища, жінка-сестра, подруга, колега… У представниць прекрасної половини людства багато іпостасей. Але одна з найважливіших – це жінка-мати. Тож напередодні 8 Березня, яке в усьому світі відзначається як Міжнародний жіночий день, представники міської влади, а саме голова найбільшої у Полтавській міськраді фракції «БПП «Солідарність» Андрій Матковський та заступник начальника управління охорони здоров’я міськвиконкому Олександр Насонов відвідали комунальне підприємство «Міський клінічний пологовий будинок Полтавської міської ради».

Особливу увагу під час візиту приділили відділенню інтенсивної терапії новонароджених. На сьогодні в ньому триває ремонт-реконструкція.

– Понад 20 років це відділення розташовувалося в пристосованому приміщенні, фактично в переході між двома корпусами, – розповіла головний лікар закладу Наталія Удовицька. – Чому так? Коли виникла потреба в його створенні, іншого місця для розміщення не могли відшукати – будівля була типова. Нині життя вносить свої корективи. Від року до року, на превеликий жаль, дітей, які після появи на світ потребують перебування саме у відділенні інтенсивної терапії, народжується дедалі більше. Так, якщо торік у нашому пологовому будинку з’явилося на світ 2535 малят, то перебування у відділенні інтенсивної терапії потребувало близько 250 з них. Це недоношені й глибоко недоношені діти, інфіковані, хворі: із вродженою пневмонією, із вадами серця (випадків народження з такою патологією стає дедалі більше) та іншими аномаліями розвитку. Безумовно, усе це визначило необхідність створення відділення інтенсивної терапії новонароджених із організацією всіх потрібних для цього допоміжних приміщень.

Міська влада з розумінням поставилася до проблеми, пішла назустріч працівникам пологового будинку, а головне, жінкам-породіллям із дітьми й виділила чималу суму – понад 10 млн грн.

– Ці кошти пішли на ремонт-реконструкцію відділення інтенсивної терапії новонароджених, – сказав Андрій Матковський. – І незабаром воно, оновлене, уже буде відкрите. Тут виходжуватимуть немовлят, у яких виявлені проблеми зі здоров’ям, робитимуть усе можливе, аби зберегти життя маленьким городянам. Наш міський пологовий будинок – один із найкращих в Україні. Його фахівці роблять усе необхідне для того, щоб і мамам, і дітям було тут добре. А міська рада дбала й дбатиме про те, щоб забезпечити нагальні потреби цього закладу. Ми повинні створити такі умови, щоб можна було зберегти кожну дитину, яка з’явилася на світ, щоб жінки не боялися народжувати, щоб перебували в гарних умовах. Материнство повинне бути безпечним і комфортним. Саме тому в закладі щороку проводять ремонти, реконструкції тих чи тих відділень. Раніше як було? Існували палати для мам, спільні для кількох, без душу та інших зручностей. Діти перебували окремо від породіль. Тепер же все змінюється.

У пологовому будинку створені сучасні умови для перебування жінок із немовлятами, облаштовані індивідуальні палати для мам зі своїми дітьми. Завдяки цим змінам у закладі звільнилися площі, які можна було використати для організації відділення інтенсивної терапії новонароджених. Воно розраховане на шість реанімаційних місць. Чотири з них розташують у великому залі, тобто одночасно тут зможуть отримувати лікування четверо немовлят, тих, у яких стан відносно не дуже тяжкий. Крім того, буде один реанімаційний зал на одне місце й один – для спільного перебування мами й дитини. Останнє – зовсім нова практика, причому не тільки для Полтави, а й області. Та й по всій Україні подібних реанімаційних залів налічуються одиниці.

– Це фактично як окремі апартаменти для сім’ї. Такий зал буде призначений для виходжування важко хворих малят, які потребують тривалого лікування, – повідомила Наталія Удовицька. – Те, що рідна людина у такий час поруч із маленьким пацієнтом, позитивно впливає на процес його одужання. Шансів, що результат виходжування буде благополучним, у такому випадку набагато більше, ніж коли новонароджений перебуває в палаті сам.

Працівники пологового будинку покладають великі надії на те, що оновлене відділення інтенсивної терапії зробить виходжування дітей більш успішним. Кошти у створення відповідних умов вкладені чималі. У відділенні зроблені сучасні комунікації, наприклад, система чистих приміщень, приточно-витяжна вентиляція, центральне кондиціонування тощо. Буде встановлена спостережна апаратура. Найменше відхилення в стані немовляти – і вона починає сигналити. Де б у цей час не була медсестра, вона почує, що дитині необхідна негайна допомога. До речі, навіть якщо в усій Полтаві не буде світла, відділення інтенсивної терапії новонароджених у пологовому будинку функціонуватиме, оскільки має автономну систему електропостачання.

– Тут не відключиться жоден апарат, – зауважив майстер на дільниці Ігор Тимошенко. – При максимальному завантаженні все працюватиме до п’яти годин, при меншому – іще довше. Усе залежить від того, скільки немовлят на той момент перебуватимуть у кювезах.

Завдяки такій автономності у відділенні зможуть дочекатися відновлення централізованого постачання електроенергії або допомоги, а отже, зберегти дорогоцінні дитячі життя.

Загалом у відділенні облаштують абсолютно всі служби. Окрім трьох реанімаційних залів, тут розташовуватиметься пост медсестри, яка контролюватиме ситуацію, ординаторська, роздягальня, де кожен співробітник матиме індивідуальну шафку, кабінети сестри-господарки, старшої медичної сестри, завідувачки відділення, маніпуляційна, молочна (для приготування молочних сумішей для вигодовування дітей), адже в мам не завжди є молоко, та й для глибоко недоношених потрібні спеціально адаптовані молочні суміші, які легше сприймаються дитячим організмом. Також тут будуть санітарна кімната, приміщення для обробки обладнання, зберігання чистого обладнання, білизни, тобто абсолютно все буде зроблено відповідно до чинних і сучасних стандартів, норм і правил.

Персонал у відділенні – досвідчений. Лікарі й медсестри, які багато років трудяться в пристосованому під дитячу реанімацію приміщенні, перейдуть в оновлене.

– Ми маємо висококваліфіковані кадри, – зазначила керівник пологового будинку. – Відділення інтенсивної терапії в нашому закладі було створене першим серед аналогічних в області. Лікарі й медсестри, які працювали тут, стали фактично школою передового досвіду для всієї Полтавщини.

Відкрити відремонтоване відділення планується за місяць, у квітні. Наступним кроком стане осучаснення його технічної бази.

– Десять років тому ми закупили для пологового будинку обладнання, завдяки якому на сьогодні тут виходжують навіть дуже недоношених дітей, – зазначив Андрій Матковський. – Його потрібно оновити. Це буде наступним нашим завданням. Без відповідних технічних можливостей навіть досвідченим лікарям складно боротися за життя малечі. А ми ж хочемо, щоб полтавців ставало все більше. Для цього треба створювати умови. І це не лише ремонт та закупівля обладнання для пологового будинку. Це й допомога батькам із боку держави, і відповідні кроки зі стимулювання народжуваності в Полтаві з боку місцевої влади. Так, наша фракція у міськраді вийде з пропозицією до колег робити з бюджету в рамках міської програми «Турбота» доплату за народження дитини, починаючи від другої. Думаю, це стане гарним подарунком родинам. А молодим мамам і загалом усім чарівним жінкам нашого міста напередодні свята я бажаю, щоб у їхньому житті було безліч великих і маленьких, очікуваних і несподіваних, але обов’язково приємних дарунків! Нехай життя вас тішить, близькі люди радують, а серце наповнюється теплом і любов’ю! Мої найщиріші вітання вам із Міжнародним жіночим днем, дорогі, милі, прекрасні полтавки!

Світлана Анатольченко
Іван Мольченко, 07.03.2019, 13:47199
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень