20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

У Полтаві розпочали впроваджувати роздільний збір сміття

До кінця березня в місті встановлять 150 спеціальних контейнерів.

Сміття – цінний матеріальний ресурс, якщо до нього ставитися з розумом. Звичайно, не всі відходи можуть бути використані повторно. Але папір, скло і пластик після переробки отримають друге життя, знову служачи людям.

Роздільний збір сміття – це ознака цивілізованості. Він застосовується в усій Європі. Там його частка становить 65%. Лідирує Німеччина, яка з середини 80-х років минулого століття запровадила унікальну систему переробки вторсировини. Річний оборот цієї галузі становить понад 200 млрд євро. Вона зростає кожного року в середньому на 14%, забезпечуючи роботою 250 тисяч людей.

У Швеції, приміром, лише 7% усього сміття відправляють на звалище. Скло, пластик і папір перероблюють профільні підприємства. Решту сміття спалюють – але теж з користю, виробляючи тепло- та електроенергію. Дійшло до того, що відходів не вистачає і уряд змушений закуповувати їх у сусідній Норвегії.

За даними Мінрегіонрозвитку, в Україні загалом відсортовують та переробляють лише близько 3% відходів (у Києві – близько 10%). Іншими словами, справа йде дуже туго. І не лише тому, що заважають зацікавлені можновладці та бізнесмени, а й тому, що український народ чинить упертий опір. Люди просто не бачать для себе переваг та й, сказати відверто, не хочуть бачити.

Можна нарікати на інертну психологію, але без масштабної роз’яснювальної кампанії не обійтися. Німецька влада, наприклад, витратила на неї мільйони євро. Українська ж за це навіть не бралася.

Усе це розуміла команда «Рідне місто», коли почала реалізацію ідеї роздільного збору сміття в Полтаві. Проте не зациклювалася на неминучих труднощах, а думала про переваги.

Які ж вони, переваги роздільного збору сміття? Їх щонайменше дві.

По-перше, підприємство, яке займається роздільним збором, отримуватиме від переробки кошти. У нашому випадку це комунальне підприємство КАТП-1628. Одержані гроші воно вже спрямовує на покращення обслуговування полтавців. А це означає, що сміттєвози не порушуватимуть графік і свою роботу виконуватимуть якісніше.

По-друге, виграє екологія, а полігон для твердих побутових відходів помітно розвантажиться. Нині, поки ведеться пошук інвесторів для будівництва сміттєпереробного заводу, це найприйнятніший варіант.

Ось тому, зваживши всі за і проти, про наміри запровадити систему роздільного збору та переробки сміття ще минулого року заявляв заступник міського голови, представник команди «Рідне місто» Олексій Чепурко. Його слова підтвердилися конкретними діями, до яких їх спонукав приклад Кременчука і Миргорода, які давно випередили Полтаву в цьому починанні.

Так, з жовтня 2018 року КАТП-1628 своїми силами, з метою економії бюджетних коштів, почало переробляти звичайні баки на контейнери для роздільного збору сміття. Грошей при цьому витратили мінімально – 1 тис. грн на кожен.
Але самотужки таке важливе питання не вирішиш. Тому в рамках Програми розвитку ЖКГ на 2019 рік, за поданням головного комунальника, підприємству виділили кошти на придбання 900 нових євроконтейнерів для роздільного збору відходів.

Однак закуповують їх, згідно з процедурою, за тендером. Керівник КАТП-1628, член команди «Рідне місто» Тарас Бойко зазначає:
– Орієнтовно тендер відбудеться за 40 днів. Але це півсправи, бо наразі невідомі терміни постачання контейнерів. Вони залежать від підприємства, яке виграє тендер. Для білоруських виробників – це один строк, для німецьких і чеських – інший, для болгарських – третій.

Поки що ж КАТП-1628 розпочало встановлювати на спеціальних майданчиках власноруч перероблені контейнери для роздільного збору сміття. Кожен з них має своє призначення: тільки для скла, тільки для паперу, тільки для пластику.
З початку березня такі пристосовані контейнери з’явилися на Подолі та Леваді (вулиці Небесної сотні, 74, 124, О.Бідного, 1, 11, 16, Панянка, 75, Соколова, 9, Старий Поділ, 4, провулки Кооперативний, 8, Рибальський, 16, 22, 28, проспект Миру, 18). Їх загальна кількість – 46 штук. До кінця березня в Полтаві стоятиме 150 контейнерів. Комунальники планують рухатися «знизу вгору», вийшовши на велике кільце. Першочергово ж звернуть увагу на райони Зигіна, Інституту зв’язку, Браїлок. Логіка розташування баків продиктована рівнем завантаженості відходами тієї чи тієї території.

Тарас Бойко детально пояснює алгоритм роздільного збирання сміття:
– Люди викидають у баки відсортовані відходи. Раз на тиждень машина об’їжджає спеціальним маршрутом, завантажуючи, наприклад, пластик. Я підкреслюю: різні відходи не змішуються! Бо є люди, які, не розібравшись, кажуть, що немає сенсу сортувати вдома, адже такі-сякі комунальники все зсиплять в одну купу. Відходи ми веземо на КАТП-1628, кладемо під прес і переробляємо.

Процес роздільного збору сміття перебуває в стадії тестового режиму. Люди потроху звикають до європейського досвіду, який запроваджує в Полтаві команда Олександра Удовіченка «Рідне місто».

Її мета – зробити Полтаву чистішою і зручнішою для жителів. А вони мають виявити відповідальне ставлення до інновації, на якусь секунду задумавшись, у який пакет викинути картонну коробку з-під піци чи пластикову пляшку з-під мінеральної води.
за матеріалами прес-служби Полтавської міської ради, 21.03.2019, 14:15150
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень