19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Андрій Матковський про артсклади: «Міська влада не допустить наруги над пам’яттю загиблих у Другій світовій війні»

Історія оренди землі на території колишніх артскладів тягнеться ще з 2006 року. Тоді там хотіли збудувати багатоповерхівки, та дехто був проти цього. Висловлювали припущення, що там можуть бути останки захоронень жертв концтабору. Проте ще 13 років тому міська влада зверталася до «Центру охорони та досліджень пам’яток археології» Полтавської обласної ради, щоб фахівці допомогли розібратися із цим питанням.

В’ячеслав Шерстюк, завідувач відділу КЗ «Центр охорони та досліджень пам’яток археології» Полтавської обласної ради, розповів, що на території артскладів були проведені невеликі дослідження:

– Ми заклали близько десяти траншей. Місць фактично точного розташування цих захоронень на той час ніхто не знав. Зрештою результати були нульові, бо не знайшли жодних ні археологічних, ні поховальних об’єктів.

За словами археологів, тут уже давно проводилася наукова робота. Територія, де, імовірно, можуть бути останки захоронень жертв концтабору, досить велика, і для конкретного пошуку та наступних дослідницьких заходів потрібно знати більш чітке місцезнаходження.

На 21-й сесії Полтавської міської ради депутати підтримали питання «Про внесення змін до рішень міської ради». Згідно з ним ухвалили виставити на аукціон земельні ділянки на території колишніх артскладів. Голова фракції «БПП «Солідарність» у Полтавській міськраді Андрій Матковський зазначив, що понад десять років тому ця територія була надана в оренду підприємству «ХХІ століття», яке за цей час сплатило до міського бюджету понад 8 млн грн, але через кризу нічого не збудувало.

– Ми хочемо розібратися, щоб жодним чином не постраждали ті поховання, якщо вони там справді були, хоча жодного документа в архівах не знайдено. Більше того, можу сказати, що у 2006 році, після передачі цієї земельної ділянки згаданому підприємству, залучали фахівців, які проводили там дослідження, але жодних останків знайдено не було, – підкреслює Андрій Матковський.

За його словами, міська влада має підписати і проконтролювати угоду із майбутнім забудовником, аби земельні роботи проводилися під наглядом громадськості й археологічних служб.

– Коли там розпочнуться якісь підготовчі роботи, ми обов’язково з усіма архівами, з державними органами це зробимо. По-друге, якщо під час земляних робіт будуть знайдені якісь залишки, то із залученням громадськості, фахівців, відповідно до чинного законодавства, створимо на тому місці меморіал і облаштуємо сквер, – зауважує Андрій Всеволодович.

Головний архітектор Полтави Микола Шевельов зазначає, що територія колишніх артскладів входить до територій детального плану, який був розроблений за рішенням сесії Полтавської міськради та затверджений у 2016 році.

– Для розміщення об’єктів містобудування може розглядатися близько 50 га, – додає головний фахівець комунальної організації «Інституту розвитку міста» Полтавської міськради Вадим Вадімов. – Територія, на якій може бути соціальне житло, саме те, що дасть нам змогу збільшити житлозабезпеченість наших жителів. Певні території підпадають під меморіалізацію, тобто ні в якому разі не треба відкидати й нашу історію, але слід усе-таки просторово зафіксувати і подати це належним чином, оформивши ландшафтними і пам’ятними знаками.

Зі свого боку головний архітектор проекту ділянок Олександр Регін говорить, що на території колишніх артскладів буде розміщений житловий район:

– При розробці детального плану враховували матеріали досліджень, які проводили археологи. Усі матеріали були надані як вихідні дані, і ця територія була відсічена проїздом, тому саме на ній пропонується музейний комплекс.

За словами Андрія Матковського, при забудові територій артскладів міська рада докладе максимум зусиль, аби жодним чином не нівелювати пам’ять про загиблих у Другій світовій війні.


Підготував Юрій ІВАНОВ

Богдан Шевченко, 17.04.2019, 18:13376
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень