19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Команда Олександра Удовіченка: знайомство зблизька

Світлана Нестуля (в центрі) зі студентами Університету третього віку.Голова фракції «Рідне місто» у міській раді Світлана Нестуля – про особливу роль лідерства як запоруку якісних змін для Полтави.

Учитися все життя, формуючи світ

Традиційне уявлення про вченого обертається в колі банальностей: лекції, праця над науковими роботами, іноді симпозіуми з такими ж далекими від реального життя колегами. Світлана Нестуля – яскраве заперечення стереотипів.

– Я не намагалася і не збиралася бути публічною особою, – з цілковитою серйозністю переконує Світлана Іванівна. – Ще в дев’ятому класі написала твір, де раз і назавжди обрала свою професію: «Буду педагогом», адже мій фах уміє розкривати потенціал людей. Однак з віком зрозуміла: людина не лише вчиться, а й паралельно з навчанням сама для себе формує цілісну картину світу. Це стосується й кількох поколінь моїх студентів, і мене самої. Ми всі вчителі й учні одне одного.

Її активності, прагненню формувати й змінювати світ навколо себе можна по-доброму позаздрити. І мається на увазі не тільки список наукових публікацій та перелік участі в численних українських і міжнародних зібраннях, який займатиме кілька сторінок.

Кандидат історичних наук Світлана Нестуля працює над докторською дисертацією. Викладає молоді основи лідерства, а літніх полтавців гуртує в Університеті третього віку. Веде щонайактивнішу діяльність як керівник фракції та депутат, який постійно зустрічається з людьми, розв’язуючи їхні проблеми.

При цьому Світлана Нестуля – вірна помічниця свого чоловіка, ректора Полтавського університету економіки і торгівлі Олексія Нестулі. Інакше, як геніальним, дружина його не називає, віддаючи належне ерудиції, цілеспрямованості й людській відкритості. Пишається двома дорослими синами – Віктором та Юрієм, котрі намагаються зробити країну кращою, прищеплюючи владі й суспільству принципи прозорості. Радіє внучкам Софії й Вікторії та намагається частіше з ними побути, завжди знаходячи час між лекціями, депутатством і науковими поїздками в різні країни світу.

Участь у закордонних зібраннях переконали Світлану Нестулю: від рівня освітньої системи в державі загалом та вміння кожного педагога залежить успіх у становленні особистості й подальший розвиток країни.
– Ми маємо організувати залучення інвестицій у розвиток сучасних інформаційних технологій, тобто зрівняти нашу освіту з європейською – упевнена вона. – У Полтаві має бути правилом, щоб молодь не їхала за кордон, могла знайти своє місце тут. Наприклад, випускники Полтавського університету економіки і торгівлі за спеціальністю «Готельно-ресторанна справа» високо котируються за кордоном, але повертаються в Україну, бо починають для себе бачити перспективу. Тож зупинятися не слід, попереду непростий, але вкрай важливий шлях, за яким майбутнє.

Мудро вкладати гроші в розвиток міста – ось запорука його цивілізованого майбутнього, ще один приклад «формування картини світу» для цілої полтавської громади. Усе це залежить від наявності в місті лідерів, переконана Світлана Нестуля. Тих, хто дивиться далеко вперед і веде за собою інших.

Змінювати реальність, а не підлаштовуватися під неї

Викладаючи історію і культурологію в Українській медичній стоматологічній академії та Полтавському університеті економіки і торгівлі, Світлана Нестуля все глибше цікавилася особливостями суспільного розвитку.
– Загальновідомо, що людство не може існувати без управління, – говорить вона. – Це засвідчують ще первісні часи, потім – рабовласницькі, феодальні, індустріальні держави. Знайомий усім сучасний феномен менеджменту з його принципом «батога й пряника» – теж частина цієї управлінської парадигми. Однак бути керівником і бути лідером – речі не тотожні. Вищість керівника визначає система. А лідер – особа, що має загальне визнання людей, до якої прислухаються і яка здатна вести за собою. Іншими словами, історію творять лідери, а не керівники. Аналізуючи змагання доби афінської демократії чи роль української інтелігенції в новітній історії, я знаходила між ними чіткі паралелі саме в постановці проблеми лідерства. Та початки зацікавлень цим феноменом можна віднести ще до дитячих років. Усі ми тоді вперше бачили, як осіннім небом летить клин журавлів. Так-от, якщо ватаг втомлюється, він відлітає в кінець клину, а його тимчасово замінює сильніший. Тобто є універсальні закони взаємин між лідером і суспільством, виникнення і зникнення ідей, які запліднюють свідомість людських спільнот. У результаті маємо те, що називається рухом історичного процесу.

Явище лідерства Світлана Нестуля досліджує не лише в історичному, а й у сучасному контекстах. У ПУЕТ створений спеціальний Навчально-науковий інститут лідерства. Викладач читає цикл лекцій і проводить тематичні семінари. Вона сама та її студенти готують ґрунтовні наукові дослідження.

Але теорія безплідна без практики. Нинішній день дає нам багато прикладів успішного розв’язання людських проблем. А це те, чого так нині потребує Полтава.
Лідер веде громаду, громада довіряє лідеру, стверджує Світлана Нестуля. Але лідер, маючи певні задатки, може розкрити їх тільки у сприятливому середовищі. Створити його, причому на різних рівнях, від молоді до пенсіонерів, – основне завдання команди «Рідне місто», членом якої є вчена.

Сама Світлана Нестуля довіряє одному визнаному лідеру – Олександрові Удовіченку. А до його енергійної команди прийшла, щоб на ділі відповісти тим, хто казав: критикувати інших легко, піди й зроби щось для громади сама. Що ж – пішла й зробила.
Лідер фракції завжди відстоює принципові позиції «Рідного міста» на засіданнях постійних депутатських комісій та під час сесій міської ради. За ними – людські проблеми, які часто забалакуються популістами, стають розмінною монетою в підкилимній псевдополітичній боротьбі.
Світлана Нестуля знає ці проблеми з перших рук, адже регулярно й сумлінно зустрічається з жителями свого округу №2. Діалог не переривається ні на день. Вона виїздить на місця (минулого року провела 87 таких зустрічей), проводить особисті прийоми, отримує телефонні дзвінки та листи.

Ремонт покрівель та під’їздів, облаштування дитячих майданчиків, ремонт доріг, благоустрій прибудинкових територій, заміна внутрішньобудинкових комунікацій – це лише головні питання, які турбують полтавців і на які миттєво реагує депутат Нестуля. Жодне зі звернень не лишилося без уваги, усі вони спрямовані до відповідних служб, а більшість – вирішена.

– Для мене контакт з людьми має особливе значення, – говорить Світлана Іванівна. – І не тільки тому, що я можу їм допомогти як депутат. Річ у тім, що це щоденна перевірка і моїх власних сил та ідей, і сил та ідей моїх колег по команді, з якими ми якнайтісніше співпрацюємо. Наш діалог налаштовує на взаємодію, в основі якої довіра. Без неї лідерство неможливе.

Насичено й цілеспрямовано: жити «втретє»

Зразком такої взаємодії, а водночас і сприятливого середовища для формування лідерства став унікальний на полтавському терені соціальний проект – Університет третього віку, що діє на базі ПУЕТ. Світлана Нестуля його офіційний директор і невтомний мотор діяльності, хоча більш правильно цей заклад було б назвати ще однією спільною дитиною подружжя Нестуль. До речі, три тижні тому Олексій Олексійович отримав подяку від директора Програми Розвитку ООН в Україні Янтомаса Хімстри за величезний внесок у сприяння в досягненні Глобальних Цілей Сталого Розвитку. Так відзначено саме роботу Університету третього віку.

Нині в закладі навчається 515 літніх полтавців. Якщо порівняти цей показник з минулорічним (332), то популярність університету більш ніж очевидна. Пенсіонери забувають про хвороби й інші клопоти, щоб знову відчути себе молодими.
– Ідея безперервної освіти користується загальносвітовим визнанням, і для України дуже актуальна, адже вона входить до 30 «найстаріших» держав планети, – зазначає Світлана Нестуля. –
У рамках навчання наші поважні студенти здобувають не тільки необхідні для існування в сучасному світі знання. Вони отримують дещо більше – відчуття, що потрібні своєму місту, що життя триває й може бути дуже насиченим та цікавим, варто лише захотіти. Невипадково ж мета нашого університету – «Разом до вершин професійної досконалості та життєвого успіху кожного!».

Навчають літніх студентів комп’ю-терних технологій, здорового способу життя й психології, основ правового захисту, краєзнавства та іноземних мов. Теми найрізноманітніші: «Управління конфліктами», «Спілкування», «Складання ощадливого бюджету сім’ї», «ОСББ від створення до організації роботи», «Експрес-методи визначення якості та безпечності продуктів харчування», «Вчимося жити якісно» та інші.

Навчання безплатне. До нього залучені найкращі викладачі. Серед них і студенти, які легко знаходять зі старшими колегами спільну мову, знайомлячи їх із таємничим для них світом сучасних мобільних пристроїв.
– Університет навчає літніх людей орієнтуватися в складній дійсності, мати свою думку щодо неоднозначних суспільних процесів, – говорить Світлана Нестуля. – Вони добре знають, що відбувається в країні й у Полтаві. Причому, як відомо, наші студенти володіють ще й величезним життєвим досвідом і громадянською відповідальністю. Вони і є тією надійною соціальною групою, яка визнає своїми провідниками не популістів, а справжніх лідерів. Це люди, котрі не бояться починати все спочатку – для себе та Полтави.

Денис КОМПАНІЄЦЬ
Богдан Шевченко, 22.04.2019, 14:48123
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень