19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

«Рідне місто» відстоює обмеження на продаж алкоголю вночі

Триває громадське обговорення резонансного проекту рішення, мета якого – уберегти молодь від руйнівного впливу спиртних напоїв.

Викорінити неможливо, можливо обмежити

Скільки віків існує людство, стільки ж віків з неймовірною наполегливістю воно вишукує різноманітні способи самознищення. Найрадикальніший метод – війни, але чи не страшніші «мирні» пошесті – алкоголізм, наркоманія, паління.

Алкоголізм як суспільне явище має найтривалішу історію. Були часи, коли масштабне вживання спиртного виразно загрожувало цілим державним механізмам. Тоді з ним намагалися вступити в двобій уряди тих чи тих країн, щоб неодмінно програти. Так було з заборонами у 20-ті та 80-ті роки ХХ століття – відповідно в США та СРСР.

Звичайно, викорінити алкоголізм неможливо. Завжди були, є і будуть ті, хто за краплю горілки будуть готові продати останню сорочку, обікрасти й навіть убити. Але це не означає, що варто складати руки. Зарубіжні країни накопичили вагомий і ефективний досвід обмеження своїх громадян до алкоголю.

Так, у Швеції профільні магазини працюють з 10-ї до 18-ї години в будні і з 10-ї до 15-ї в суботу, алкоголь продають тільки особам, старшим 20 років. У Фінляндії за раз можна купити максимум два літри алкогольних напоїв, крамниці відпускають їх у будні з 10-ї до 17-ї години, у суботу – до 14-ї, у неділю вони не працюють. Нічні обмеження діють у Литві, Латвії та Естонії, частині штатів США. У французьких магазинах і ресторанах при автозаправках обмежено продаж алкоголю з 18-ї вечора до 8-ї ранку. Список можна продовжувати.
Україна теж не пасе задніх. У березні 2018 року Верховна Рада дозволила органам місцевого самоврядування самостійно визначати час продажу алкоголю, ухваливши відповідний закон. Тож своїм правом обмежити продаж спиртних напоїв у нічну пору вже скористалися міські ради Києва, Львова, Івано-Франківська, Ужгорода, Чернігова, Дніпра, Кропивницького та інших міст.

Це дало відчутні позитивні наслідки. У містах, де запроваджене обмеження на продаж уночі, знизився рівень скоєння злочинів у нетверезому стані: у Чернігові – на 74,6%, у Черкасах – на 68%, у Луцьку – на 56,4%, у Житомирі – на 89,9%, у Кам’янці-Подільському – на 88,7%.
Приєдналися до «антиалкогольної естафети» й окремі міста Полтавщини. Торік – Миргород та Хорол, а 24 квітня нинішнього року – Кременчук. Настала черга Полтави.

«Гарячі алкоточки» проти майбутнього Полтави

Проте заради справедливості потрібно визнати: в обласному центрі, можливо б, і нині все було по-старому, якби ще восени минулого року ситуацією не занепокоїлася команда «Рідне місто». Її представники підготували проект рішення Полтавської міської ради про обмеження продажу алкоголю в нічний час з 22.00 до 8.00. Мета зрозуміла – збереження здоров’я громадян, насамперед молоді, та зменшення кількості правопорушень. До речі, паралельно на сайті Полтавської міської ради з’явилася петиція Сергія Ляха з аналогічною вимогою. Символічний збіг.

Перед розробкою документа команда «Рідне місто» детально проаналізувала досвід закордонних та українських міст і прийшла до висновку, що стовідсоткового ефекту заборони ніде не давали. Розраховувати на нього в Полтаві теж було б утопією.
Справді, заборони й обмеження не вплинуть на «професійних» пияків. Але «Рідне місто» твердо впевнене, що від обіймів зеленого змія можна врятувати хоча б наймолодше покоління – майбутнє Полтави й України.

Адже що вирізняє цю категорію серед інших? Спонтанність! Молодь спонтанна у своїх вчинках узагалі, в уживанні алкоголю теж. Коли надворі темно, на душі весело, поряд компанія, а на шляху – магазин-«наливайка», ноги несуть до нього самі. А далі веселощі в прямому розумінні сягають найвищого градуса. Якщо ж спокуси поблизу немає, усе цілком може завершитися мирно, на радість батькам, педагогам і випадковим перехожим.

Але спокуса є, і не одна. На мапі Полтави легко знайти «гарячі точки», де гуртуються хлопці й дівчата. Наприклад, у сквері за пам’ятником Гоголю чи поблизу ринку «Мотель». Тут наливають, тут випивають, тут на повну потужність виявляються наслідки сп’яніння. Викликана алкоголем агресія вихлюпується в хуліганські вчинки, від яких страждають інші люди та майно територіальної громади. П’яний себе не контролює, від нього можна чекати чого завгодно – лайки, переслідування, несподіваного удару, і добре, якщо кулаком, а не ножем. Галас не дає заснути цілому кварталу. Усі обурені, але не кожен ризикне це обурення висловити п’яним в очі.

Звичайно, поліція патрулює центр Полтави та складає адміністративні протоколи за фактами правопорушень. Але фактично це спроба ліквідовувати наслідки замість того, щоб усунути причину.

Громадське обговорення: Едуард Волков розповідає про переваги проекту.
Проект рішення, який обговорює вся Полтава

Команда «Рідне місто» розуміла, що легко запустити в дію цей украй необхідний проект не вдасться. По-перше, як регуляторний акт він мав пройти купу складних процедур. Отже, спочатку був поданий до міськвиконкому, внесений у план підготовки регуляторних актів, опублікований на сайті Полтавської міської ради та в «Полтавському віснику». До 2 травня тривають обговорення, далі – громадські слухання, на адресу авторів уже надійшли й надходять досі уточнення від підприємців, поліції, юристів. Усі вони будуть враховані в останній редакції. Після цього проект розгляне постійна депутатська комісія з питань містобудування, архітектури, розвитку міського господарства, транспорту, розвитку підприємницької діяльності, розвитку міста, інвестицій, туризму. Він також пройде експертизу Державної регуляторної служби України, і тільки тоді його винесуть на сесію міської ради.

По-друге, на цьому й так довгому шляху відразу ж знайшлися ті, хто ставить рішенню перешкоди.

– Блокування запропонованого обмеження можна вважати лобіюванням інтересів окремих підприємців, котрі монополізували ринок нічного продажу алкоголю, – зазначив представник «Рідного міста», автор проекту Едуард Волков. – Вони думають лише про зиск і не зважають на негативні соціальні наслідки своєї гонитви за наживою.

Два тижні тому в стінах міської ради відбулося чергове громадське обговорення документа. Кожен з присутніх (депутати, громадськість, представники поліції, Держспоживслужби, журналісти) висловив свої міркування, схвальні чи застережні. Однозначно за нього – поліція. Опоненти теж виклали свої аргументи, але доказової бази не навів ніхто.

Які ж основні закиди на адресу проекту?

Молодь замість алкоголю почне купувати наркотики.

Ні. Ці дві «цільові аудиторії», як свідчать дослідження, не мають точок перетину, тому наївність такого припущення очевидна.

Унаслідок обмеження розквітне продаж сурогатів.

Ні. Ті, хто їх вживають, – це, так би мовити, цілеспрямовані алкоголіки зі стажем, яким усе одно, що пити. Сучасна молодь не витрачатиме зусиль на пошук підпільних точок, де можна було б заправитися самогоном.

Це нова версія горбачовського антиалкогольного указу.

Ні, порівняння зовсім некоректне. 1985 року дії центральної влади, згідно з указом Президії Верховної Ради СРСР, були спрямовані на:
- зниження виробництва алкоголю;
- закриття більшої частини магазинів з продажу алкоголю;
- скорочення годин продажу алкоголю вдень (з 14.00 до 19.00);
- підвищення цін на алкогольну продукцію.

У Полтаві виробництво алкоголю не знижується, магазини не закриваються, вдень продаж не обмежу-ється, ціни не підвищуються, бо повторювати недієві методи безглуздо.

Обговорення проекту рішення триває. Надходять нові пропозиції від тих, хто усвідомлює його важливість, кому не байдужі сучасне й майбутнє Полтави.
На останньому обговоренні Едуард Волков звернувся до колег із закликом:
– Звертаюся до вас, шановні депутати, від імені нашої команди «Рідне місто». Остаточне слово за сесією міської ради, для прийняття рішення потрібні щонайменше 22 голоси. Разом підтримаймо цей проект, зробімо місто спокійнішим і врятуймо здоров’я полтавської молоді!
Денис КОМПАНІЄЦЬ
Богдан Шевченко, 02.05.2019, 12:58148
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень