24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Незабаром ЗНО-2019

12 тисяч 600 – за попередніми прогнозами стільки абітурієнтів Полтавщини цього року візьмуть участь у зовнішньому незалежному оцінюванні (ЗНО). Майже сім з половиною тисяч із них уже перевірили свою готовність. Вони взяли участь у пробних тестуваннях, що відбулися в березні на 47 пунктах ЗНО області. Узагалі таких пунктів на Полтавщині працюватиме 57. Саме у їх приміщеннях незалежне оцінювання триватиме з 21 травня по 13 червня 2019 року.
Абітурієнти складатимуть тести з 11 навчальних дисциплін: української мови і літератури, історії України, математики, біології, географії, фізики, хімії, англійської, іспанської, німецької та французької мов.

«Наш заклад уже понад десять років обирають пунктом проведення ЗНО, – говорить директор Полтавської гімназії №33 Наталія Кікоть. – Як правило, ми готуємо 16 наших аудиторій. Це дещо складно, бо є певні умови. Скажімо, у нас це 15 робочих столів в аудиторії для тих, хто складає ЗНО. Вони стоять у три ряди на певній відстані. Попереду повинні бути місце для старшого інструктора, для інструктора – в іншому кінці аудиторії, а також місця для спостерігачів. Годинник має бути в робочому часі».

Це лише кілька правил, які прописані в Законі «Про освіту» та інших нормативних документах щодо ЗНО. Без його складання неможливо стати студентом закладу вищої освіти в Україні. Воно забезпечує права осіб на рівний доступ до такої освіти й оцінювання відповідності результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, державним вимогам.

Головний координатор організації прозорого процесу ЗНО на Полтавщині – Харківський регіональний центр оцінювання якості освіти. Суб’єкти зовнішнього незалежного оцінювання та моніторингу якості освіти – структурні підрозділи з питань освіти і науки обласних держадміністрацій, тобто на Полтавщині це Департамент освіти і науки Полтавської ОДА.

Його директор Олена Харченко заявила, що за оцінкою Українського центру оцінювання якості освіти нинішнього року Полтавщина визнана найкращою в Україні на етапі реєстрації учасників ЗНО: «Це відбулося завдяки злагодженій роботі нашого департаменту, підрозділів облдерж-адміністрації, органів місцевого самоврядування, закладів освіти, відповідальних за проведення ЗНО. Ми першими завершили оновлення інформації про заклади освіти в довідниках інформаційно-комунікаційної системи Українського центру оцінювання якості освіти. Головне, що всі документи підготовлені, подані вчасно і реєстрація завершилась згідно з графіком. Темпи реєстрації учасників у нас були найкращими в державі».

На Полтавщині забезпечене широке інформування учнів, студентів, слухачів закладів професійної (професійно-технічної), вищої освіти та випускників минулих років, їхніх батьків і педагогічних працівників щодо порядку проведення зовнішнього незалежного оцінювання й особливостей вступу до закладів вищої освіти у 2019 році. Подібну роботу Полтавська облдержадміністрація проводитиме до самого завершення процесу ЗНО в 2019 році.

Особливістю цього року стало те, що державну підсумкову атестацію (ДПА) за курс повної загальної середньої освіти лише у формі зовнішнього незалежного оцінювання складатимуть не лише всі випускники закладів загальної середньої освіти, а й обов’язково учні, студенти закладів професійної (професійно-технічної), вищої освіти.

Випускники закладів загальної середньої освіти складатимуть ЗНО з таких предметів: українська мова і література (обов’язково), математика або історія України (період ХХ – початок ХХІ століття) (на вибір випускника), один з офіційного переліку (на вибір випускника).
Учні, студенти закладів професійної (професійно-технічної), вищої освіти складатимуть ЗНО з української мови та математики або історії України (на вибір учня), третій – письмово в закладі освіти.

Студенти закладів вищої освіти, які здобувають освітньо-кваліфікаційний рівень молодшого спеціаліста з одночасним завершенням здобуття повної загальної середньої освіти та які отримали у 2018 році один-три бали за результатами ДПА, можуть повторно пройти державну підсумкову атестацію у 2019 році.

За даними Українського центру оцінювання якості освіти, станом на 29 березня зареєстровано 12 тисяч 310 учасників із Полтавщини, з них понад шість з половиною тисяч – випускники закладів загальної середньої освіти цього року (52,8 % від загальної кількості учасників), 4,7 тисячі – студенти закладів вищої та професійно-технічної освіти, понад 1,1 тисячі випускників минулих років.

Цього року абітурієнти для вступу до закладів вищої освіти можуть подавати сертифікати ЗНО 2017, 2018 та 2019 років, з іноземних мов – за 2018, 2019 роки.
Кожен зареєстрований учасник має право скласти тести не більше як із чотирьох предметів.

Олена Харченко говорить, що цього року дещо зріс інтерес майбутніх вступників до географії та англійської мови, натомість зменшився до фізики, хімії. Загалом рейтинг популярних предметів у порівняні з минулим роком не змінився. Олена Харченко наводить таку статистику: «Крім загальнообов’язкового для абітурієнтів тесту з української мови та літератури, частіше за інші обирають такі предмети, як історія України (8122), математика (6016), біологія (3221), географія (3167), англійська мова (2924). Найменше учасників зареєструвалося на іспанську (2), французьку (5), німецьку (70) мови, хімію (509), фізику (791)».
Серед негативу останніх років – зменшення кількості абітурієнтів в Україні, зокрема на Полтавщині, які склали ЗНО на максимальні 200 балів. Щоправда, відсоток таких знавців із нашої області в загальноукраїнському масштабі збільшився: у 2011 році він становив 1,6%, а у 2018-му – 3,6%.

«Ми будуємо нову українську школу, щоб поліпшити якість знань, – говорить Олена Харченко. – Стратегія передбачає створення опорних шкіл, модернізацію системи профтехосвіти. Ніколи не була такою великою, як нині, державна субвенція на оснащення кабінетів природничо-математичного циклу. Місцеві органи влади Полтавщини також здійснюють співфінансування програми створення нової української школи, причому часто у розмірах більших, ніж обов’язкові 10%. Держава дає можливість учителям додатково отримати 20% до зарплати після проходження сертифікації. Ця сертифікація також передбачає складання ЗНО самими педагогами. Поки що це справа добровільна, але 32 вчителі області вже подали заявки».

Наталія Кікоть – педагог із багаторічним стажем. Вона на 99% позитивно оцінює значення ЗНО, адже, на її думку, ця система дає більше шансів дітям вступати до тих закладів, у яких вони хотіли б навчатися. За умов, звичайно, відповідної підготовки до складання ЗНО.
Як досвідчений керівник пункту здачі ЗНО директор гімназії має такі поради для тих, хто готується його складати: «Перше – обов’язково напередодні дня випробування ще раз перевірте комплект документів, без яких не допустять здавати ЗНО. Буває так, що паспорт залишається в авто батьків, які привезли дитину до пункту, і зразу ж поїхали у своїх справах. Я ще порадила б попередньо приїхати до пункту здачі ЗНО, щоб у день здачі швидко його знайти».

Допуск на пункт ЗНО припиняється о 10.50 дня випробувань. Із собою необхідно мати сертифікат учасника ЗНО (з голограмою та фото); оригінал документа, серія та номер якого зазначені в сертифікаті (паспорт чи свідоцтво про народження); запрошення-перепустку. Також потрібно мати дві-три ручки з пастою чорного кольору. Можна брати воду в прозорій пляшці без етикетки.

За матеріалами Полтавської обласної державної адміністрації
Богдан Шевченко, 08.05.2019, 10:07172
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень