24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

На «Полтаватеплоенерго» активно впроваджують новітні заходи з енергозбереження

Володимир Пасічко, головний інженер «Полтаватеплоенерго».
Утилізатор тепла відхідних газів – обладнання, яке допомагає зменшити витрати палива на виробництво теплової енергії за рахунок зниження температури продуктів згорання, що викидаються в атмосферу. Як полтавські теплоенергетики застосовують це обладнання
а який період його окупності, – відповіді у статті нижче.

Обласне комунальне підприємство «Полтаватеплоенерго» постійно дбає не тільки про те, щоб якісно та безперебійно надавати послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води, а й робити це з максимальною енергоефективністю. Тож кожного року в межах своїх фінансових можливостей впроваджує все нові енергоощадні технології, аби собівартість виробництва, транспортування і постачання теплової енергії була мінімальною.

Так, лише протягом останніх трьох років підприємство здійснило реконструкцію 5 км теплових мереж з упровадженням попередньоізольованих та полімерних труб, капітальний ремонт дев’яти котлів, заміну 12 комплектів автоматики регулювання процесів спалювання газу та семи насосних агрегатів на більш енергоефективні. Також у 2016 році на котельні «Левада-3» було введено в експлуатацію утилізатор тепла продуктів згорання. Вартість встановлення цього утилізатора на той час склала 877,2 тис. грн..

– За рік утилізатор у середньому економить 257,5 Гкал теплової енергії, – пояснює головний інженер «Полтаватеплоенерго» Володимир Пасічко. – У результаті економія палива становить 51 тис. куб. м на рік, а за нинішніми цінами це 426,5 тис. грн на рік.
Утилізатор відхідних газів нині встановлюють на ще одній котельні підприємства – на пров. Космічному, 9. Оскільки на цій котельні працюють більш потужні котли, аніж на «Леваді-3», та й сам мікрорайон Половки, де вона розташована, більший за навантаженням, з уведенням в експлуатацію другого утилізатора полтавські теплоенергетики розраховують на більший розмір економії.

– На сьогодні капітальні витрати на впровадження цього заходу з енергозбереження склали понад 1,5 млн грн, – розповідає Володимир Пасічко. – Проте, за попередніми розрахунками, цей утилізатор дозволить скоротити споживання газу і зекономить більш ніж 600 тис. грн на рік. До того ж спільна робота котла й утилізатора зменшить викиди парникових газів в атмосферу, тож реалізований захід можна віднести й до екологічно орієнтованих.

Квартальна котельня, на якій встановлюється другий утилізатор тепла відхідних газів, – один з найбільш потужних об’єктів теплового господарства міста. Працює вона цілий рік, забезпечуючи споживачів, з-поміж яких переважна більшість – населення, гарячою водою, а в опалювальний період і теплом. Тепер, поки відбувається монтаж утилізатора, котельня продовжує працювати. Обладнання встановлюється на газовому тракті одного з п’яти котлів, який не перебуває в роботі. Тож на комфорті споживачів це ніяк не позначиться.

Владислав Сухіна, старший майстер третього теплового району «Полтаватеплоенерго».
Про те, для чого потрібен утилізатор і як він працює, розповів старший майстер третього теплового району «Полтаватеплоенерго» Владислав Сухіна:
– Основне обладнання такої установки – спеціально розроблений під котел утилізаційний теплообмінник, призначений для нагрівання води за рахунок температури продуктів згорання природного газу. Тож маємо від утилізатора подвійну користь: зниження температури газів, що викидаються в атмосферу, та економію на природному газі, що використовується для нагрівання теплоносія.

Полтавські теплоенергетики говорять: щоб почати використовувати утилізатор, непотрібно чекати нового опалювального сезону. Уже в наступному місяці після завершення монтажних і налагоджувальних робіт обладнання буде введене в експлуатацію.

У планах підприємства – встановлення такого ж утилізатора на котельні на вул. Братів Шеметів, 12, у 2020 році. Однак обладнання всіх котелень утилізаторами тепла відхідних газів, говорять на «Полтаватеплоенерго», економічно недоцільне. По-перше, цей захід потребує значних капіталовкладень, а в нинішньому скрутному фінансовому становищі виділити додаткові кошти підприємству не так уже й просто. А по-друге, більшість котелень підприємства має не настільки високу потужність, щоб за рахунок економії палива можна було покрити витрати на встановлення утилізаторів.

Водночас «Полтаватеплоенерго» працює і в інших напрямках енергозбереження. Так, уже нині проводяться роботи з модернізації поверхонь нагріву котла ПТВМ-50 районної котельні на вул. Ціолковського, 36, модернізації та автоматизації двох центральних теплових пунктів, реконструкції ділянок теплових мереж на території ринку «Мотель». Також цього року підприємство розробило програму першочергових заходів на найближчі п’ять років, які дозволять знизити використання паливно-енергетичних ресурсів і поліпшити технічний стан обладнання.

Прес-служба «Полтаватеплоенерго»
Богдан Шевченко, 23.05.2019, 12:52107
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень