22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Вартість літнього відпочинку дітей можна здешевити

Для тих, хто бажає відправити нинішнім літом дитину в позаміський табір на Полтавщині, є дві новини. Перша – у середньому путівка подорожчала на 1000–1200 грн, діапазон цін за 21 день відпочинку – від 5 тис. 500 грн до майже 11 тис. грн. І друга новина, звичайно, приємна – є можливість зменшити ціну. Точніше це не зовсім новина на Полтавщині.

Уже четвертий рік діє обласна програма з оздоровлення та відпочинку дітей на 2015–2019 роки. Вона передбачає механізм здешевлення путівок для батьків, а в окремих випадках – і повну компенсацію її вартості. У 2015 році її ініціював Валерій Головко.

«Ми дуже вдячні депутатам обласної ради, які підтримують цю програму, – говорить заступник начальника Управління у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації Наталія Шкоденко. – Завдяки програмі кожного року зростає кількість дітей, охоплених організованими формами відпочинку й оздоровлення дітей. Так, у 2018 році таких дітей було 77,1 тис., тобто 55,2 % від загальної кількості дітей віком від 7 до 17 років, а це на 2,2 тис. дітей більше, ніж у 2017-му».

Нинішнього року також очікують збільшення. Уперше до обласної програми приєдналися всі 27 літніх позаміських закладів відпочинку для дітей на Полтавщині. Ще два-три роки тому керівники деяких із них насторожено ставилися до її основного принципу – компенсації вартості (часткової чи повної) путівки для батьків коштом обласного й місцевих бюджетів. Нині, коли система розрахунків у бюджетній сфері нормалізувалася, зросла і довіра.

Чимало батьків із самого початку оцінило переваги програми, адже вона передбачає компенсацію для всіх дітей, а не тільки пільгових категорій.

«Ми вважаємо, що кожна дитина має право на відпочинок, – говорить Наталія Шкоденко. – Тому кожен із батьків на Полтавщині може отримати фінансову підтримку на оздоровлення дитини коштом обласного й місцевого бюджетів у розмірі двох прожиткових мінімумів, але не більше 70% від вартості путівки». Нескладні розрахунки показують, що, наприклад, у липні 2019 року при вартості путівки 7 тис. грн відшкодування для батьків становитиме 4 тис. 236 грн.

«Дуже важливо, щоб діти були здоровими й цікаво проводили дозвілля, зокрема відвідуючи літні табори відпочинку. Ефективна обласна програма вже четвертий рік діє на Полтавщині. Важливо, що цього року до неї долучилися всі літні позаміські заклади відпочинку для дітей, – зазначив т.в.о. голови облдержадміністрації Роман Товстий. – Продовжуємо спрямовувати кошти, щоб здешевити вартість путівок. Ресурси для цього в місцевих бюджетах є. Виділяємо кошти й на реконструкцію відповідних закладів».

Систему відшкодування, яку розробила Полтавська ОДА, назвали інноваційною. Завдяки її вдалому опробуванню на Полтавщині вже наприкінці 2016 року до закону України «Про оздоровлення та відпочинок дітей» були внесені відповідні доповнення.
Отже, до 70% вартості путівки можуть заплатити місцеві бюджети, а інші 30% сплачують батьки. При цьому вони не втрачають право ці 30% компенсувати за місцем роботи: коштом профспілкових комітетів або підприємств та організацій.

Вигоду від обласної програми мають не тільки батьки та діти, а й заклади оздоровлення та відпочинку. «На 46% за ці три роки ми зменшили фінансове навантаження на сімейні бюджети, – говорить Наталія Шкоденко. – І на 23% зменшили затрати власників дитячих закладів відпочинку. Вони одержали додаткові гроші для поліпшення матеріально-технічної бази».

Такі поліпшення – ще одна з причин того, що із року в рік зростає кількість охочих відпочити у позаміських таборах Полтавщини. Ближче до літа у кабінеті Наталії Шкоденко частішають телефоні дзвінки від батьків із проханням допомогти придбати путівку для дитини. Вона радить звертатися до органів місцевого самоврядування (ради ОТГ, сіл, селищ, міст) або райдержадміністрацій за місцем проживання батьків і дітей.

У підрозділах облдержадміністрації безпосередньо розподілом і реалізацією путівок не займаються. Тут контролюють підготовку до літнього сезону, готують пропозиції щодо суми субвенції з обласного бюджету на компенсацію вартості путівок. Цю субвенцію після затвердження бюджету обласною радою розподіляють між містами та районами. Обов’язкова умова – компенсацію для батьків здійснюють з обласного й місцевих бюджетів за принципом 50% на 50%.

Наталія Шкоденко радить батькам не зволікати із вибором табору чи центру відпочинку. Заявки приймаються із січня. Тенденція останніх років така, що вже у квітні-травні неможливо знайти вільну путівку, принаймні на другу, третю й четверту зміни. І це ще одна тенденція – усе більше закладів дитячого літнього відпочинку Полтавщини переходять на чотиризмінну роботу (кожна зміна – 21 день): із початку червня до кінця серпня.

Перелік закладів області, що підтверджує можливість забезпечити дитину послугами з оздоровлення та відпочинку, можна знайти на сайті http://mayak.poltava.ua.
Батьки мають отримати згоду цього закладу на прийняття їхньої дитини. Цю згоду необхідно надати місцевому органу виконавчої влади або місцевого самоврядування. Також серед необхідних документів – копія свідоцтва про народження дитини, копія паспорта одного з батьків, копія довідки про склад сім’ї.

На засіданні обласного штабу з організації оздоровлення й відпочинку дітей на Полтавщині активно обговорювали ще один документ – довідку про щеплення. Її, як і довідку про стан здоров’я школяра форми №79/o, обов’язково запитають під час безпосереднього прийняття дитини в закладі відпочинку. Хоча деякі батьки вважають, що довідка про щеплення не обов’язкова.

Начальник управління державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області Сергій Макеєв під час засідання нагадав керівникам закладів відпочинку про нинішню складну ситуацію в Україні із захворюваністю на кір і порадив попереджати про необхідність довідки про щеплення вже на етапі пропонування й реалізації путівки: «Це допоможе уникнути конфліктних ситуацій. Є певна категорія дітей, у яких існують протипоказання щодо щеплень. Але відповідне рішення ухвалює медична комісія, а не керівник закладу відпочинку».

На засіданні обласного штабу йшлося й про підготовку матеріально-технічної бази таких закладів до сезону-2019. Відповідні перевірки вже тривають. Особлива увага приділяється пожежній безпеці, обладнанню харчоблоків, надійність і якість постачання харчових продуктів. На обласному рівні формується графік приймання дитячих позаміських закладів державними комісіями. Триватиме він із 21 травня по 11 червня 2019 року, за три-п’ять днів до початку роботи закладів.

Якщо для батьків питання безпеки пріоритетні, то дітей більше цікавить культурно-розважальна програма. І тут Полтавщина також має інноваційні переваги. Обласний молодіжний центр здійснює проект Всеукраїнська школа вожатих «Унікальні люди». Інтенсивні тренінги та семінари цього проекту вже не один рік допомагають готувати кваліфіковані кадри для літніх дитячих закладів відпочинку.

«Ми щороку обновляємо програму підготовки, – говорить керівник школи вожатих Наталія Панченко. – Адже наука та тенденції не стоять на місці. Наприклад, цього року пропонуємо курс інклюзиву – підготовку вожатих, які можуть працювати з дітьми з інвалідністю».

Кілька років поспіль тренінги Всеукраїнської школи вожатих відбуваються на базі дитячого спортивно-оздоровчого центру «Горизонт», що належить Горішньоплавнівській міській раді. Її директор Наталія Мартинович говорить, що власник завжди піклується про свій центр: «Цього року ми вже отримали від міського бюджету понад 4 млн грн. Коштом реалізації путівок нам вдалося поліпшити систему пожежної безпеки. Минулого року в закладі відпочивали діти з Молдови. У 2019-му перша зміна буде також міжнародна. Приїдуть діти з Польщі та Білорусі».

Очікують цього року відпочивальників і в обласному дитячому оздоровчому центрі «Маяк», що в селі Головач Полтавського району. Територія центру нині нагадує будівельний майданчик – відбувається капітальна реконструкція. Не чекаючи її завершення, тут запропонували відпочинок із романтикою. Директор закладу Людмила Сердюк пояснює: «Це наметове містечко з усіма умовами. Намети великі й надійні, з піддонами – такі ставить ДСНС для обі-гріву людей узимку. Їдальня, клуб, лазня, біотуалети працюють».

Поліпшення умов відпочинку дітей та його урізноманітнення – це те, над чим продовжує працювати Полтавська облдержадміністрація. Наталія Шкоденко із задоволенням зазначає, що на туристичних ярмарках рекламний матеріал про полтавські літні заклади відпочинку розбирають повністю. На її думку, це одне зі свідчень, що популяризація бренду «Літо на Полтавщині!» має добрі перспективи.

за матеріалами Полтавської обласної державної адміністрації
Богдан Шевченко, 27.05.2019, 10:04190
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень