22 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Обмеження продажу алкогольних напоїв у Полтаві: зважили різні думки й аргументи

У залі засідань Полтавської міськради відбулися громадські слухання щодо прийняття проекту рішення ради «Про встановлення обмежень продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових у м.Полтава». Проект рішення передбачає обмеження продажу алкогольних напоїв (окрім ресторанного бізнесу) з 22.00 до 8.00. Окрім цього, передбачена заборона на продаж алкоголю в тарі на винос.

У вступному слові голова засідання заступник міського голови з команди Олександра Удовіченка «Рідне місто» Тетяна Юрченко повідомила, що 22 березня 2018 року Верховна Рада дозволила місцевим органам самоврядування встановлювати обмеження на продаж алкогольних напоїв. Тому ще один представник «Рідного міста», депутат-юрист Едуард Волков подав проект рішення, який включили в план діяльності міської ради на 2019 рік. 18 квітня з цього питання вже відбулося засідання круглого столу, куди були запрошені голови фракцій, представники бізнесу, громадськості, жителів міста.

– Усі ми розуміємо, наскільки ініційоване нашою командою питання важливе для Полтави, – наголосила Тетяна Юрченко. – По-перше, рішення сприятиме забезпеченню порядку на вулицях нічного міста, котре постійно потерпає від п’яних бешкетів. По-друге, ми врятуємо молодь. Адже саме ця категорія під впливом властивої їй спонтанності радо купує доступний алкоголь та внаслідок цього скоює правопорушення.

Едуард Волков, представивши основні тези запропонованого ним проекту, послався на об’єктивні статистичні дані (підтверджені радницею в.о. міністра охорони здоров’я України Вікторією Лозою):
– Ми вивчили вплив подібних рішень, прийнятих іншими містами України, на криміногенну ситуацію. Там, де запроваджене обмеження на продаж алкоголю вночі, знизився рівень скоєння злочинів у нетверезому стані: у Чернігові – на 74,6%, у Черкасах – на 68%, у Луцьку – на 56,4%, у Житомирі – на 89,9%, у Кам’янці-Подільському – на 88,7%. Цей досвід переймають і міста Полтавської області – Кременчук, Миргород, Хорол, Решетилівка. Полтава ж досі пасе задніх, ніби в нас уночі на вулицях усе спокійно. Проти рішення виступають кілька зацікавлених підприємців, котрі думають лише про прибуток, а не про порядок у місті та його здорове майбутнє.

Однозначно за прийняття рішення команди Олександра Удовіченка поліція та звичайні полтавці. Наприклад, мешканці будинків на вулиці Котляревського,6, 8, 10, 16 та 18, не так давно стали сусідами цілодобового супермаркету «Маркет-опт». Вони розповіли, що відвідувачі цього закладу в нічний час порушують правила громадського порядку, у нетверезому стані влаштовують сварки, у кращому випадку співають чи гучно слухають музику.

Підтримують рішення й правоохоронці. Адже нині поліція не має змоги в повному обсязі протидіяти цим правопорушенням. Заступник командира батальйону зазначив:
– Ми знаємо всі проблемні точки в місті, але не вистачає штату всі їх перекрити. Допомогу в посиленні патрулів нам пообіцяли надати в Нацгвардії України і тактично-оперативному підрозділі обласної поліції. Додатково ми посилили нічні зміни у вихідні, але, якщо певні громадські об’єднання бажають допомогти, будемо вдячні.

У відповідь депутат міськради з команди Андрія Матковського Тетяна Паутова звернула увагу на пункт проекту, де йде мова про проведення консультацій з представниками бізнесу, яких безпосередньо буде стосуватися це обмеження продажу алкоголю. У разі його невиконання це рішення можуть оскаржувати, тоді буде додаткова робота юридичному відділу.

На думку заступника голови найбільшої фракції у Полтавській міській раді Олександра Глазова, депутати таке важливе рішення не повинні приймати одноосібно:
– Не впевнений, що після прийняття цього регуляторного акта відразу всі стануть спортсменами й перестануть вживати алкоголь. Нас, полтавців, 280 тисяч, тож нехай кожен сам вирішує, чи вводити обмеження продажу алкоголю, чи ні. Пропоную винести це питання на референдум. І послугуватися європейським досвідом.

Проти обмеження, як уже згадував Едуард Волков, виступила група підприємців. Чоловіки тримали плакати з написами «Забрати кошти у підприємців – це не вихід!», «Малий бізнес – джерело міського бюджету» тощо.
Голова ГО «Підприємці Полтавщини» Євген Дикань зазначив, що з ним прийшли люди, які ведуть законну торгівлю і сплачують податки в міський бюджет:
– Підприємці підтримують ідею законної торгівлі як удень, так і вночі з ліцензійним продажем алкоголю, з касовим апаратом і з оформленими працівниками. Після введення обмеження алкогольні напої почнуть продавати з-під поли таксисти, бабусі, розгорнеться інтернет-торгівля. Як ми будемо з цим боротися?

На це один з депутатів справедливо зауважив: у Полтаві працює півтори тисячі магазинів, із них тільки 29 підпадають під дію обмежень. Тож робити з мухи слона щонайменше недоречно.

Після тривалого обміну думками й суперечок Тетяна Юрченко підсумувала:
– Сьогодні всі учасники вкотре отримали змогу безперешкодно висловитися. Конструктивні пропозиції взяті до уваги. Далі рухаємося згідно з прописаною в законі процедурою. Попереду ще розгляд на депутатській комісії, куди я всіх запрошую. Потім буде сесія, де думки всіх охочих (депутатів, представників поліції, підприємців і жителів) врахують при прийнятті остаточного рішення.

Володимир СУЛИМЕНКО
Богдан Шевченко, 06.06.2019, 12:49118
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
<липень