15 липня 2019 • № 28 (1564)
Rss  

Благодійність полтавського театру на Донеччині: протягом 12 днів показали 18 казок для дітей Слов’янського району та Маріуполя

З 25 травня по 5 червня колектив Полтавського академічного обласного українського музично-драматичного театру ім.М.В.Гоголя здійснив гастрольну поїздку на Донеччину з благородною місією – показом казки «Малюк та Карлсон» для дітей прифронтових територій. За 12 днів гоголівці за програмою Міністерства культури України «Український Донбас» відіграли 18 благодійних вистав, які мали змогу безплатно переглянути маленькі глядачі та їхні викладачі, батьки, бабусі та дідусі в селах Слов’янського району, міста Маріуполя та селищі Старий Крим. Здійснення поїздки стало можливим за фінансування Департаменту культури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації та Міжнародного благодійного фонду «Центр соціальних проектів майбутнього».

Проїхавши майже дві тисячі кілометрів, колектив подарував радість зустрічі з театральним мистецтвом більш ніж двом тисячам дітей у зазначеному регіоні. Діти, які знають, що таке страх війни, здригаються від гучних звуків, ще досі перебувають неподалік бойових дій, щиро раділи добрій казці, грі акторів, спілкувалися з ними, фотографувалися та дякували за виставу.

Слов’янський район: радість зустрічі зі старими знайомими

У сільських Будинках культури Слов’янського району на виступи полтавського театру збиралися всі жителі села – від малого до великого, адже для них це була ще й нагода побачитись, поспілкуватись одне з одним.

– Ми знайомі з колективом полтавського театру з 2015 року, коли познайомилися з директором театру Олексієм Андрієнком та вирішили, що саме вистави для дітей гоголівці покажуть для нашої малечі, – розповіла начальник відділу культури та туризму Слов’янської районної державної адміністрації Олена Міляновська. – Це вже втретє цей чудовий колектив приїздить до нас, тому його знають у нашому районі, чекають на приїзд артистів, із задоволенням дивляться добрі гарні казки. Ми вдячні за таку можливість для нашого юного покоління, бо для нього надзвичайно важливо отримувати позитивні емоції, бачити професійний театр, адже не у всіх є можливість виїхати в інше місто. А тут театр приїздить до них, ще й на благодійних засадах.

Почався гастрольний тур Слов’янським районом з села Билбасівка, далі були Райгородок, Маяки, Хрестище, Долина, Богородичне, Андріївка, Сергіївка та Черкаське, де дітей привезли з семи сіл, що входять у цю об’єднану територіальну громаду. Кожна вистава «Малюк та Карлсон» (режисер – заслужений діяч мистецтв України Влади-слав Шевченко) у цих селах – це окрема історія, оскільки такий теплий прийом, щирі емоції від вихованих дітей отримували актори, що приємніше було кожного разу акторам виходити до них і сіяти добре та вічне.

– Діти нашої громади мали нагоду побачити професійне мистецтво – це рідко буває, а якщо й буває, то за великі гроші, – поділився враженнями після перегляду казки гоголівців Ярослав Батан, начальник відділу культури та туризму Черкаської селищної ради. – А тут така нагода для наших малят – і безплатно. Полтавці вже не вперше в нас, ми приймаємо цих чудових гостей з великим задоволенням. На виставу завітало близько 350 дітей з усієї громади. Їм дуже сподобалось, адже вони мають нагоду дивитися тільки аматорське мистецтво, яке існує у нас при громаді, діють народні колективи, самі ж діти беруть участь у вокальних, танцювальних та театральних гуртках. Гоголівці показали їм високе мистецтво, у них чудовий акторський склад, дуже організована команда. Сподіваємося, що ще побачимо цих професійних акторів у нас на сцені, і, можливо, якщо буде нагода, чекаємо цей колектив з виставою й для дорослих.

Гоголівців вразила надзвичайна охайність Будинків культури у цих селищах. Кожна громада дбає про майбутнє покоління. Керівники цих закладів намагаються зацікавити молодь різними гуртками, розвивати її як творчо, так і фізично. Так, у селі Хрестище сільський Будинок культури та спорту, де його керівник Олег Абдулмаліков, окрім творчих гуртків, створив ще й спортивні секції, облаштував спортивний майданчик поблизу, разом із благодійниками закупив спортивний інвентар.

– Діти повинні всебічно розвиватися, не сидіти постійно перед комп’ютером та телевізором, а приходити у клуб, дивитися вистави, створювати оригінальні речі, грати у теніс, більярд, підтягуватися, бігати на свіжому повітрі, спілкуватися з однолітками, – переконує Олег Гусейнович. – Лише так можна виховати сучасне покоління, стати для нього авторитетом, показати власним прикладом, що добре, а що погано.

Маріуполь: нова територія для пропаганди українського театрального мистецтва

Окрім Слов’янського району, де гоголівці побували вже втретє (до того грали казки «Царівна Ква-Ква» та «Всі миші люблять сир»), колектив вирішив розширити географію показу благодійних вистав.

– Ми бачимо, як щиро сприймають наше мистецтво діти прифронтових територій, як вони потребують спілкування з прекрасним, тому вирішили показати нашу казку «Малюк та Карлсон» ще й у Маріуполі, – розповів головний режисер театру Владислав Шевченко. – Звичайно, здавалося, мирна територія, але за 20 кілометрів – бойові дії, двічі на день ми проїжджали блокпост, але не зупинялися у своєму прагненні дарувати радість малюкам. Ці дорогоцінні моменти, коли ти бачиш щасливі очі задоволених дітлахів, коли вони посміхаються, підтанцьовують з Карлсоном та Малюком, аплодують та дякують за виставу, просто неповторні. Вони дають нам розуміння того, що театр може бути корисним, пропагувати добро, цінність дружби, важливість українського слова та усвідомлення нас як єдиного нездоланного народу.

У Маріуполі гоголівці грали як у міських Будинках культури, так і на відкритих майданчиках – у парках міста. Приємно, що батьки з дітьми у вихідні гуляють містом, парками, у яких висаджені квіти, працюють фонтани, облаштовані зони відпочинку. Кожен майданчик був новим для полтавців, але кожного разу нова зустріч завершувалася емоційними оплесками та подякою вдячних глядачів. У Маріуполі на казку, яка відбулася на дев’яти локаціях, прийшло понад тисячу жителів. Приємно, що перше знайомство з новими глядачами відбулося на високому рівні, тож є надія на подальшу співпрацю.

Завершальним пунктом гастролей було селище Старий Крим під Маріуполем. Сценічним майданчиком стала актова зала спеціалізованої школи з поглибленим вивченням новогрецької мови. На виставу прийшли малята з дитсадка та пришкільного табору.

– Для наших дітей важливо було побачити виставу полтавського театру, вони зацікавлено спостерігали за героями, сміялися, – поділилася емоціями керівник пришкільного табору «Альтаїр» у Старому Криму Світлана Бушуєва. – Дітям дуже сподобалось, вони виходили із зали з променистими очима, вигукували «браво» і «дякуємо». Вистава цікава, повчальна, розважальна.

Замість післямови…

Гоголівці повернулися до Полтави сповнені емоцій та радості від спілкування з щирими дітьми Донеччини. Сподіваємося, що добра казка, театральне мистецтво, солов’їна українська мова, теплі почуття від зустрічі з Полтавським академічним обласним музично-драматичним театром ім.М.В.Гоголя залишаться в серцях наших театральних друзів прифронтових територій, стануть приємним спогадом, таким, яким ця поїздка стала для гоголівців.

– Насправді перед гастрольною поїздкою на Схід мене переповнювали неоднозначні почуття, – розповів актор театру, виконавець ролі Карлсона Олександр Збаразький. – Спочатку була тривога перед незвіданим, здавалося, що потрапимо у щось невідоме, чуже, пов'язане саме із поглядами. Проте вже перші дні поїздки показали, що ми всі українці – від Заходу до Сходу! У нас незламний дух, непідробні емоції, які були яскравими при кожній зустрічі. Щодня ми зустрічали різних дітей, працювали на різних майданчиках, у різних залах, але всі стали по-своєму рідними і своїми. Донеччина вміє слухати і заряджати позитивом. Тож, перефразовуючи Карлсона, ми полетіли з Донеччини до рідної Полтави, але обіцяли повернутися з новими казками, щоб знову і знову пропагувати українське мистецтво, добро та віру в майбутнє!

Ольга КОВАЛЕНКО
Богдан Шевченко, 14.06.2019, 12:3989
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень