15 липня 2019 • № 28 (1564)
Rss  

Команда «Рідне місто» впроваджує в Полтаві нові принципи поводження з побутовими відходами

Ініціативи «Рідного міста»: нова техніка для комунальників.За останні роки збирання та утилізація твердих побутових відходів у Полтаві перетворилися на справжню проблему. Основна причина її виникнення – брак системного підходу, який би приніс комплексне вирішення цього надважливого питання.

Саме над цим від самого початку роботи в сфері ЖКГ (кінець 2018 року) працює команда Олександра Удовіченка «Рідне місто». Її фахівці реалізовують чітку стратегію, яка дозволить вибудувати оптимальний алгоритм вивезення та переробки сміття. Головна мета – розвантажити нинішнє сміттєзвалище.

– Ми добре розуміємо, що в ідеалі проблему може усунути власний сміттєпереробний завод, – говорить заступник міського голови, член команди «Рідне місто» Олексій Чепурко. – Цю ідею в Полтаві обговорюють уже друге десятиліття, але конкретних кроків, на жаль, зроблено не було. Чому? Тому що існував корупційний інтерес. Макухівське сміттє-звалище служило за годівницю для наближених до колишньої влади осіб, які продавали цінні відходи і, ясна річ, не були зацікавлені в будівництві заводу. Ми їх звідти вигнали, тепер усі прибутки йдуть не до чужих кишень, а на офіційні рахунки КАТП-1628. Сміттєпереробний завод – це наше завдання номер один. Але самотужки його побудувати місто не має можливості. Потрібні інвестори. У попередні роки їх не шукали, а тих, хто все-таки виходив з конкретними пропозиціями, відмітали. Не дивно, що інвестори почали обминати Полтаву, вкладаючи кошти в інші міста. Втрачено дорогоцінний час, і повернути його непросто. Проте ми наполегливо ведемо пошук зацікавлених компаній. Пропонуємо, приваблюємо. Усі надані пропозиції уважно вивчаємо. Однак є незалежна від міської влади перешкода – інвестори вимагають гарантій держави щодо стабільності економічної ситуації, а та їх, зі всім зрозумілих причин, дати не може. Принаймні поки що.

Доки триває пошук інвесторів, члени команди «Рідне місто» зосередилися на розвантаженні нинішнього полігону всіма доступними методами:
Сортування основних видів сміття. Значну частку відходів традиційно складають папір, скло і пластик – цінна сировина, яка після переробки могла б ще й приносити для міста неабияку користь. Саме тому з ініціативи команди Олександра Удовіченка в Полтаві запроваджено роздільний збір сміття. Люди викидають у три види баків відсортовані відходи. Їх збирає спеціальна машина. При цьому різні відходи не змішуються. Відходи везуть на КАТП-1628, кладуть під прес і переробляють, отримуючи додаткові кошти для належного обслуговування підприємством полтавців. У рамках Програми розвитку ЖКГ на 2019 рік виділено кошти для придбання 900 нових євроконтейнерів. Нині, щоб не затягувати процес, уже встановили понад 220 баків, власноруч перероблених на КАТП-1628.

Переробка органіки. Ще одна частка відходів – органіка. Її також можна переробляти. Після відповідної процедури з неї можна отримати гумус – ефективне природне добриво. Нині команда «Рідне місто» веде переговори з німецькими інвесторами щодо відкриття біля звалища спеціальної установки, яка й здійснюватиме цей процес.

Деревообробка. Завжди велику площу на полігоні займали обрізані з дерев гілки. Тепер у Полтаві, подалі від житлових будинків, облаштовують три майданчики для деревоподрібнювальних машин. Отже, гілки не гнитимуть на полігоні, а перероблятимуться для використання в якості палива, у тім числі й для комунальних підприємств. Це й дозволить зекономити бюджетні кошти.

Ініціативи «Рідного міста»: спеціальні баки для сортування сміття.
Небезпечні відходи. Порівняно невелику площу, проте величезну небезпеку для людей та природи становлять ртутні лампи, термометри, батарейки, які разом з іншим сміттям викидалися у звичайні контейнери. Тепер їхнім збиранням КАТП-1628 займатиметься в окремому порядку. Для цього запустять спеціальний «екобус», який рухатиметься за певним графіком і у визначених місцях забиратиме такі відходи в полтавців для подальшої утилізації. Сам автомобіль уже закупили, триває його переобладнання.

Розвантажуючи полігон у Макухівці, члени команди «Рідне місто» застосовують й інші інновації, які свідчать про системний підхід до проблеми. Так, на території сміттєзвалища вже відкрили електростанцію, яка виробляє електричну енергію з метану, що утворюється під час розкладання сміття в глибинах звалища. А оскільки саме метан стає основною причиною частих загорянь сміття, тепер їх кількість зменшилася в десять разів.

Вирішується питання і з великогабаритними відходами. Як правило, це залишки будівельних матеріалів, ті ж самі гілки, які не поміщаються до баків і складаються людьми біля них. Тепер, уперше в практиці Полтави, визначили 60 майданчиків (надалі їх кількість планують збільшити), де після необхідного облаштування встановлять великі контейнери, куди такі відходи складатимуть і звідки потім вивозитимуть.

Ще перед початком цих процесів члени команди «Рідного міста», заздалегідь запланувавши низку заходів, розуміли, що без надійного колективу та сучасної спеціальної техніки перетворення не здійснити. Саме тому Олексій Чепурко ініціював підвищення заробітної плати робітникам КАТП-1628. Це стимулювало працівників та значною мірою розв’язало проблему дефіциту кадрів. Уперше за часів незалежності виділили 75 млн грн на придбання власної техніки для комунальних підприємств міста. Більша частина суми пішла якраз на КАТП-1628.

– Ми побачили, що воно потребує нової сучасної техніки, адже в нинішньому стані не може виконувати свої функції, тобто якісно прибирати Полтаву, – говорить Олексій Чепурко. – Тому ми потурбувалися про поповнення техпарку підприємства. Придбано вісім сміттєвозів, вісім тракторів, дві асенізаційні машини. Це вже значно покращило роботу комунальників і позитивно вплине на чистоту Полтави в майбутньому. Незабаром отримаємо автомобіль для відлову собак і екобус для збирання небезпечних відходів. Купуємо автомобіль, який дозволить мити й дезінфікувати контейнери частіше, працюючи прямо на сміттєвих майданчиках. Чомусь до цього ніхто не додумався раніше.

Полтавці відчувають, що віднедавна комунальники стали ближчими до людей. Наприклад, уперше за роки існування КАТП-1628 його керівник, представник «Рідного міста» Тарас Бойко особисто виїжджає на зустрічі з людьми. Під час них він роз’яснює правила поводження зі сміттям та уважно вислуховує проблеми, щоб належно відреагувати. А для школярів на території КАТП почали проводити екскурсії – навчання правильного поводження з побутовими відходами.

Лідер команди «Рідне місто» Олександр Удовіченко вважає:
– В останні роки Полтава потребувала наведення порядку. Не вистачало системності. Так тривати далі не могло, тому наша команда докорінно змінила сам підхід до керівництва сферою ЖКГ. Великі й малі справи, якими ми займаємося, реалізовуються згідно з чітким продуманим планом. У цій послідовності – запорука незворотності позитивних перетворень.

Денис КОМПАНІЄЦЬ
Богдан Шевченко, 09.07.2019, 15:3769
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень