20 червня 2019 • № 25 (1561)
Rss  

Петровський Полтавський кадетський корпус буде врятовано!

10 жовтня 2012 року в приміщенні Художнього музею (галереї мистецтв) імені М.Ярошенка відбулося засідання громадської організації Полтави «Слов’янський клуб». Викликане воно було занепокоєнням свідомої громадськості міста долею перлини архітектури доби класицизму, частини ансамблю Круглої площі – центральної частини Полтави – Петровського кадетського корпусу, який останнім часом зазнав руйнування й забуття. Петровський корпус був першим серед шести корпусів на українських землях Російської імперії. Полтавська інтелігенція, громадськість, патріоти міста занепокоєні нинішнім занедбаним станом пам’ятки.

Перед членами Слов’янського клубу виступає міський голова Олександр Мамай.
На засіданні Слов’янського клубу виступили: його голова, кандидат філологічних наук Лариса Безобразова, директор галереї мистецтв Ольга Курчакова, харківський дослідник, один із спів­авторів праці про кадетські корпуси на українських землях Володимир Цибулькін, доктор педагогічних наук, професор, завідувач кафед­ри культурології Полтавського національного педагогічного університету ім.В.Г.Короленка Любов Кравченко, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України Полтавського національного педагогічного університету ім.В.Г.Короленка Олександр Єрмак, полтавські архітектори, краєзнавці, журналісти. Було продемонстровано фільм відомої полтавської журналістки, кандидата історичних наук, доцента кафедри культурології Полтавського національного педагогічного університету ім.В.Г.Короленка Людмили Нестулі, присвячений історії створення кадетського корпусу, системі підготовки керівного складу російської армії, долі пам’ятки в радянські часи і нині.

На засіданні клубу міський голова Полтави Олександр Мамай повідомив, що міська влада успішно виграла суди і Петровський корпус 10 жовтня 2012 року передано у власність міської громади. Така новина викликала оплески, захоплення і радість за своє місто у присутніх.
Однак постала і низка проблем. Найголовніша з них – це збереження (консервація) пам’ятки від подальших руйнувань. Для цього необхідно створити всі умови, а найперше – зробити технічний дах, забити вікна й забезпечити охорону.

Ще одна проблема – вирішення питання стосовно використання Петровського корпусу в подальшому. Це викликало багато дискусій і суперечок. Пропонувалося створити там фан-клуб полтавської футбольної команди «Ворскла»; розмістити так звану судову палату міста – зібрати всі судові установи Полтави в одному приміщенні; віддати під філіал галереї мистецтв, де влаштувати виставкові зали для тих художніх творів, що зберігаються в запасниках; відкрити культурний центр сучасного мистецтва; розмістити там навчальний заклад; відкрити церкву. Думки громадськості різняться…

Звісно, усе залежить від джерел фінансування для відродження пам’ятки. Олександр Мамай наголосив, що покладатися на полтавський бюджет не варто, адже його буде недостатньо для реставрації й ремонту приміщення. Корпус потребує залучення солідних інвестицій. Важливе завдання – залучення коштів державного бюджету. І над цією проблемою треба серйозно працювати.
На засіданні Слов’янського клубу було прийнято рішення про доцільність створення громадського комітету (координаційного центру) з вирішення долі пам’ятки та фонду із врятування Кадетського корпусу.

Найочевидніше те, що будівля потребує негайної реставрації, а найперше – хоча б збереження і консервації, що унеможливило б її подальше руйнування.

Ірина Петренко,
доктор історичних наук, професор кафедри педагогіки, культурології та історії Полтавського університету економіки і торгівлі, член Слов’янського клубу
Павєл Москалюк, 22.10.2012, 16:211207
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень