18 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Чого чекати від системи по-великобританськи?

Нацкомісія, що регулює вартість комунальних послуг у державі, пропонує нову методику розрахунку тарифів. Складні економічні викладки мають поліпшити якість послуг і навіть знизити їхню вартість (щоправда, у далекому майбутньому). Основний аргумент комісії – низька якість послуг далека від їх високої вартості. Тому рахувати тариф пропонують по-новому. Метод називається «РАБ» , а вигоду з нього має отримувати насамперед споживач, запевняють експерти. За приклад розробники брали тарифну систему Великобританії.

Перехід на нову систему має відбутися у два етапи, внаслідок чого вартість послуг зросте, але вже через п’ять років ціна почне знижуватися. «Перша вигода гарантована. Підприємство зменшує видатки. Друга – якщо компанія буде знижувати тарифи швидше, то половина цієї економії залишиться у споживача. Ця модель якраз і заснована на тому, що тариф буде зменшуватися», – пояснив директор департаменту розвитку у сфері комунальних послуг Нацкомісії Дмитро Арлачов.

Утім, колишній «комунальний» міністр Олексій Кучеренко в добрі наміри авторів реформи не вірить. Він підозрює, що такою
піар-акцією українців усього лише готують до банального підвищення цін на комуналку після виборів. «16 мільярдів гривень на цей рік закладено на погашення з держбюджету збитковості підприємств теплокомуненерго. Далі це не дозволить робити ні МВФ, ні економічна ситуація, тому уряд підвищуватиме тарифи», – переконаний екс-урядовець.

Тим часом Міністерство регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства має намір визначитися з розміром пені за прострочені платежі за житлово-комунальні послуги. Як передає кореспондент УНІАН, про це повідомив міністр регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства Анатолій Близнюк. «Наразі йдеться про те, скільки нараховувати – 100%, 200%, 300% боргу. Але остаточне рішення буде сформульовано в законопроекті й винесено на розгляд ВР», – сказав міністр.

Як відомо, ще у квітні 2012 року Міністерство регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства України розробило законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про житлово-комунальне господарство». Документом пропонувалося встановити пеню у розмірі 0,1% від суми простроченого платежу, яка нараховується за кожний день прострочення, але не більш ніж 100% загальної суми боргу. Планувалося, що нарахування пені починається з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного терміну внесення плати за житлово-комунальні послуги. Граничним терміном унесення плати за ЖКП є 20 число місяця, наступного за розрахунковим. Національним планом дій на 2012 рік з упровадження Програми економічних реформ на 2010 – 2014 рр. передбачалося, що Кабмін і Мінрегіон у квітні 2012 року визначать розмір і порядок стягнення пені за невчасні розрахунки за спожиті житлово-комунальні послуги.

Однак 17 грудня 2010 року Верховна Рада України внесла зміну до статті 2 Закону України «Про тимчасову заборону стягування з громадян України пені за невчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги». Вона викладена в такій редакції: «Дія цього закону припиняється 1 січня 2011 року. Нарахування і стягування пені за невчасне внесення плати за житлово-комунальні послуги здійснюються на суму заборгованості, яка утворилася з 1 січня 2011 року». При цьому досі на законодавчому рівні розмір такої пені й умови її нарахування і стягнення так і не визначені.
Павло Долинський, 15.11.2012, 14:472662
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень