21 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Світове відкриття родом із Полтави

1993 рік. Полтавці святкували офіційне відкриття чудової обласної бібліотеки.

5 червня, а 22 червня академік В.П. Казначеєв з Новосибірська провів перші у світі масові сеанси телепатичного зв’язку. У них брала участь команда із 3000 учасників по всій території колишнього Союзу, а також любителі, зокрема і з Полтави.

На перший погляд, між цими подіями немає жодного зв’язку. А насправді… Але спочатку кілька слів про космонавтику. Це тепер ми вже знаємо, що один з її засновників – наш земляк Юрій Кондратюк (Олександр Шаргей). А пам’ятаєте перший фільм про нього? Оператор показує назву вулиці – імені Кондратюка – і запитує перехожих полтавців: хто це? І ніхто не зміг відповісти.

Але повернімося до червневих подій. Отже, кілька сеансів телепатичного зв’язку збуджували біополе планети Земля. Сьогодні ми вже звикли до цього донедавна таємничого слова. А звідки воно взялося?

…1934 рік. Науковці Відня, Парижа, Амстердама, Лейпцига, Берліна з великим захопленням слухають сенсаційні доповіді радянського вченого Олександра Гурвіча про таємничі мітогенні «промені життя», які створювалися корінцями звичайної цибулі. Досліди велися з 1923 року. А ще до Першої світової війни, у 1912 році, Олександр Гаврилович уперше у світі запропонував науковцям поняття «біологічне поле», яке наробило стільки шуму вже при житті нашого покоління.

Так-от, автор цих дослідів – наш земляк! Народився в Полтаві, у небагатій, але високоосвіченій родині нотаріуса Гаврила Климентійовича Гурвіча, навчався в Полтавській класичній гімназії. Потім були Мюнхенський університет, наукова робота у Сімферополі, Ленінграді (нині Санкт-Петербург). Олександрові Гавриловичу не вдалося дочекатися повного торжества своєї теорії – він занадто випередив час! Він сам якось сказав, що існує два типи вчених: відкриття одних приходять у момент, коли наука готова до них, інші ж випереджають час, і данину шани сповна віддати їм зможуть тільки нащадки…

Через півстоліття після дослідів Гурвіча світ здригнеться від експериментів хабаровського вченого Цзян-Кан-Чженя: на світ з'явилися біогенетичні гібриди кукурудзи й пшениці, курки й качки, а також «куродзян» – страховисько у вигляді курки з людським волоссям замість пір’я. На наукових конференціях і в пресі з надзвичайною тривогою заговорять про психотронну зброю…

Незабаром буде створена Українська асоціація біолокації «Біолокс» та міжрегіональна асоціація інженерної біолокації. При науково-технічному Товаристві радіоелектроніки та зв’язку для вивчення біополевих явищ створюються секції біоелектроніки (у т.ч. полтавська – 1979 року); 1989 року з’явиться Всесоюзний комітет, ще через рік – Академія біоенергетики.

Отже, ідеї й термін «біополе», запропоновані Олександром Гурвічем, дали щедрий ґрунт для розвитку, на думку вчених, головної науки тисячоліття, що настало.

А що ж Полтава? Як і у випадку з Кондратюком, ми знову маємо факт нашого невігластва. «Немає пророка…». Жодних ознак ушанування вченого зі світовим ім’ям не знайдеш на карті міста, а у фондах обласних бібліотек – жодної наукової праці нашого видатного земляка.

Шляхи в «макрокосмос» проклали Ціолковський, Кондратюк, Годдард, Цандер, Корольов. А мітогенетичні «промені життя» мікрокосмосу і такий гучний нині термін, як біополе, відкрив усьому світу син нашої благословенної Полтави…

За п’ятдесят років наукової роботи мені доводилося виступати з доповідями на багатьох конференціях. Не раз колеги запитували, чим славна Полтава. І коли чули у відповідь, що не тільки літературою, музикою, а й наукою, то часто-густо реагували майже однаково: «О, у вас там все националисты, послушать вас, так всю науку движут ваши земляки!».

Сімдесят років перебування України в тенетах великодержавної імперії зробили свою чорну справу… Тож як важливо сьогодні повернути всі незаслужено забуті імена наших земляків. Серед них – і Олександра Гурвіча, видатного біолога, відкриття якого стали сенсацією для всього світу.

Г.Ларіонов, керівник секції «Біоелектроніка» при ОП НТГРЕЗ України

***
24 листопада 2012 року в Полтавській державній аграрній академії відбудеться науково-технічний семінар «Біоінформ-2012» під назвою «Полтавське біополе. 100 років», присвячений 100-річчю відкриття біополя Олександром Гурвічем. Реєстрація учасників семінару – з 9.00, початок – о 10.00.
Павєл Москалюк, 23.11.2012, 14:292958
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень