25 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Сторінки невідомої історії відкрились і полтавцям

Незвичайні полотна з’явилися на стінах зали, що на другом поверсі «старого» корпусу Полтавського національного педагогічного університету імені В.Г.Короленка. На них – історія визвольної боротьби українського народу 1917–1932 років, зібрана з багатьох раніше засекречених радянських архівів і показана в рамках виставки під назвою «Народна війна», яка працювала в Полтаві 6 та 7 грудня.

Дещо змінити загальноприйнятий кут зору на визвольну боротьбу України вирішив Роман Круцик – автор виставки, голова Київської організації товариства «Меморіал» ім.В.С.Стуса. За його словами, більшість історичних досліджень стосується саме західної частини України, діяльності ОУН-УПА, інші ж території згадуються в них у значно менших масштабах. Тому і спробував Роман Миколайович самотужки дослідити цю тему:
– У нас виникла думка: хіба ж не боролися за свободу у Східній, Центральній і Південній Україні? – ділиться Роман Круцик. – І ми провели дослідження: з 2008 по 2010 роки я зі своїм аспірантом об’їздив 18 областей України, шукали в архівах документи, оцифровували їх, складали статистику, таблиці. У результаті наших досліджень виявилося, що у Східній Україні за документами чекістів і Комуністичної партії відбулося 268 збройних повстань. Це були серйозні повстання: не п’ять-десять чоловік, а повставали цілі села чи навіть кілька районів об’єднувались і оголошували свою незалежність!

Стати першими гостями виставки випало студентам-історикам: їм Роман Круцик розповів про історію створення виставки, а також про події часів народного опору. Серед іншого озвучив автор виставки й результати своїх досліджень, із яких випливає, що ОУН-УПА не співпрацювала з німецькими загарбниками – навпаки, у документах ідеться про те, що частину повстанців було знищено саме німецькою стороною.

– Мета виставки – просвітницька робота, – розповідає автор експозиції, – ми об’їхали вже 25 міст і хочемо показати молоді, як їхні діди боролися за свою державу. Люди сприймають нашу виставку дуже добре, хоча трапляються й казуси: наприклад, у Приморську нашу виставку зірвали комуністи (тоді було вкрадено основу експозиції – плакати. – Прим. авт.). Найчастіше ми намагаємося потрапити до навчальних закладів: історична тематика особливо цікава для студентів, учителів, особливо, коли згадати, що на нашій виставці є чимало документів, які висвітлюються вперше.

Ті, хто на виставку не потрапив, але темою зацікавився, матимуть змогу побачити її в онлайн-форматі: ці матеріали можна знайти в в інтернеті, а згодом і в друкованому варіанті, оскільки даних, зібраних організаторами, виявилося більш ніж достатньо для створення видання.
Володимир Сулименко, 13.12.2012, 14:04838
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31