21 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Нотатки про фестиваль документального кіно «Полтава — ДОК»

27 – 28 вересня у Полтаві проходив П`ятий Екологічний фестиваль документального кіно, де брало участь 15 авторів. Було за два дні показано 26 фільмів, а також іще три стрічки поза конкурсом. Відбувся форум кіномитців на V!LLA Крокодила у парку Перемоги.

Відкрив свято кіномитців квартет під керівництвом Олександра Абрамова, у складі: Ольга Константинова (перша скрипка), Ірина Попова (друга скрипка), Олександр Абрамов(альт), Світлана Ричагова (віолончель). Музиканти майстерно виконали «Мелодію» Мирослава Скорика.

Під цю музику Олександр Калашник, директор фестивалю «Полтава – ДОК», звернувся до учасників та гостей фестивалю з промовою, де , зокрема, сказав: «Осінь в Полтаві. Але серце болить за Україну… Цього разі фестиваль відбувається у буремний час. Час, коли повстали українці боронити свою землю від лютого ворога…І хоча фестиваль – це свято, сьогодні, це свято з тугою за загиблими українцями, за синами твоїми, Україно!» Юрій бублик, народний депутат України, котрий вперше побував на такому форумі, мовив:» Ми сприймаємо події П Світової війни через кадри документальної хроніки того періоду історії. І від того, як знято операторами події нашого часу залежатиме що наступні покоління дізнаються про сьогодення.»

Спонсорами фестивалю стали Міжнародний благодійний фонд гарних справ, студія «Гаммер» та Полтавська «Фотоакадемія», V!LLA Крокодила , які довели, що спільні зусилля і в неспокійні періоди дають прекрасні результати. По-перше, усі бажаючі мали змогу переглянути фільми. По-друге, зробити це безкоштовно. А також побачити зріз сучасного документального кіно.

Стрічки показувалися у двох блоках: «»Людина та природа» і «Мистецтво жити». Перший – 7 фільмів представляли дорослі та юні митці-аматори з Полтави та Гадяча. На жаль, автори стрічок зосередили увагу на прибиранні волонтерами сміття у Зеленому гаї та Гришковому лісі на Половках, що захаращуються місцевими мешканцями. Так, у стрічці «Гришків ліс вдячний волонтерам», режисер Віра Кумпан, лише згадується про захоронення 2000 розстріляних під час фашистської окупації військовополонених, братська могила яких знаходиться тут… Найцікавішими, поетичними є стрічки Дмитра Вовка – «Різдвяні пряники» та «Медовий ранок». Перша оповідає про процес випічки пряників напередодні Різдва і взагалі про святкування цього великого дня у місті та селі на Полтавщині. Друга – це кіно гімн пасічникам і бджолам. Це своєрідна мистецька казка про мед – красива, ніжна, чарівна. Обидві стрічки створені зі смаком і знанням справ, про які йде мова, що рідко можна побачити у сучасному документальному кіно. У другому блоці - 19 фільмів. Відкрив цей блок - «Чи побуваю ще?.. – зібрання фотографій про відпочинок у Криму, «зліплених» разом. Ідея автора стрічки Світлани Зозулі, яка представляла Луцьк, була не зрозуміла глядачам. Якщо це сум, то де у кадрах ностальгія, якщо замилування пам’ятними місцями, то де перлини Криму, якщо просто показ відпочивальників, то чому такі традиційні знімки, невже не було нічого оригінального, небуденного, що заслуговувало на її жіночу уяву… Такі «стрічки» у Полтаві виготовляють десятки людей, проте їм вистачає здорового глузду показувати їх для родичів та друзів…

Серед дитячих робіт слід відзначити дві стрічки школярів із Гадяча – «Брендушка» та «Змій». Перший розповідає про шкоду природі від спаленої навесні сухої трави, інший – жарт, анекдот про тварин полтавського краю. Останній триває лише 18 секунд – це відео гумор школярів.

Серед метрів українського документального кіно слід згадати Миколу Торяника з Гадяча, який представляв у Полтаві 4 стрічки. Він є учасником усіх екологічних фестивалів документального кіно на Україні. Щойно пан Микола повернувся з Міжнародного фестивалю, який проходив на початку вересня у Кривому Розі, а до цього побував у Запоріжжі на Всеукраїнському фестивалі «Запорізька синерама», у цих містах його фільм «Воїни світла» став переможцем, зайнявши 1-ше і 2-ге місця. Микола Торяник, за фахом геолог, поділився на відкритті фестивалю в Полтаві: « Я вперше узяв камеру у 2008 році... З 2010 року я працюю зі школярами. У нас неформальна атмосфера на студії. У мене займаються діти від 8 до 17 років, яких цікавить кіномистецтво і природа. Я допомагаю їм робити монтаж стрічок на комп`ютері і не вмішуюся у творчий процес. Такі форуми, як екологічний фестиваль у Полтаві, дають мені можливість поспілкуватися, набратися досвіду, дізнатися щось нове…» Про дві стрічки Торяника треба сказати окремо – «Воїни світла» та «Небесна сотня». Торяник був на Майдані 7 разів по декілька діб. Зйомки проводив і вдень, і вночі. Назбирав матеріалу на 7 годин. Це й події на вул. Грушевсько і коли штурмували на Хрещатику у лютому 2014 р. Дві стрічки – пам`ятник майданівцям від мешканця Гадяча.

Кінофестиваль вийшов цікавим і повчальним водночас, як для операторів, так і для глядачів.

Оксана Кравченко, 01.10.2014, 14:14707
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31