24 червня 2019 • № 25 (1561)
Rss  

«Мова, повінчана з музикою — українська пісня»

Саме у цьому пересвідчилися читачі ПОУНБ ім. Івана Котляревського на творчій зустрічі з Анатолієм Ждановим, що відбулася 28 січня у відділі мистецтв. Про Анатолія Жданова, відомого полтавського композитора та хормейстера, заслуженого працівника культури України розповідала книжкова виставка «Цілюще джерело народної пісні».

Минулого року наш земляк відзначив своє 75-ти річчя. У Полтаві він живе й працює з 1959 року, саме у нашому місті Анатолій Іванович реалізував своє творче покликання. Анатолій Жданов почав торувати стежку у пісенну творчість з навчання на курсах керівників театральних колективів, що діяли при Полтавському обласному, нині академічному українському музично-драматичному театрі імені М.В. Гоголя. Пізніше було навчання у Гадяцькому училищі культури імені Івана Котляревського. З 1964 по 1981 рр. працював методистом обласного Будинку народної творчості . Створив на заводі газорозрядних ламп хор і керував ним, а паралельно навчався у Харківському інституті культури. Очолював Полтавську музичну школу №4, що була вечірньою. У Полтавському кооперативному інституті заснував хор «Явір», який з 1985 р. носить звання народного. Треба додати, що цей студентський хор став лауреатом Всеукраїнського конкурсу й отримав золоту медаль. Керівнику колективу А.І. Жданову за заслуги з розвитку народного самодіяльного мистецтва присвоїли звання заслуженого працівника культури України. Пізніше протягом 18 років очолював Центр народної творчості управляння культури облдержадміністрації. Певний час керував заслуженим ансамблем пісні й танцю «Лтава». За ці роки багато колективів, створених Анатолієм Івановичем, завдяки плідній праці Жданова, отримали звання народних. Серед найвідоміших треба назвати такі: « «Полтавка» ( в Полтавському технікумі м`ясної промисловості); «Горицвіт» (на Стасівській птахофабриці в Диканському районі); «Червона калина» (в санаторії «Псьол», що у Великій багачці); «Світанок» (на Полтавському заводі газорозрядних ламп). Один з останніх популірних на Україні колективів, створених ним, – український народний фольклорний ансамбль «Яворина» , який працює в ПУЕТі вслід за «Явором». У «Яворині» співають нині освітяни, науковці, бібліотекарі. Цей колектив у жовтні 2006 р. здобув Гран-прі на Міжнародному фестивалі фольклорних колективів у м. Поляниця-Здруй у Польщі, а в 2007 р – отримав диплом 5 Всеукраїнського фестивалю аматорського мистецтва.

Анатолій Жданов написав багато пісень на вірші місцевих авторів, як Марії Бойко, Марії Гринь, Людмили Овдієнко, Лариси Гараган, Наталії Баклай, Тетяни Супрун. У творчому доробку цього композитора 6 збірників пісень. Два випуски «Твори добро», «Батькова криниця», «Найсвятіше», «Журавлинка», «Срібло осені». В них - пісні про дитинство, батьків, про Україну. Багато пісень присвячено матері композитора, котра народила 17 дітей, проте голод і війну пережили не всі…

На захід у бібліотеку Анатолій Жданов, попри сій поважний вік, прийшов з новим колективом, якому лише 2 роки – театром народної пісні «Берегиня», що створив при територіальному центрі соціального захисту та реабілітації населення Київського району. Цей колектив підготував для читачів бібліотеки великий концерт народних пісень, а також на заході прозвучали пісні А.І. Жданова, як, наприклад, «Сивієм, сивієм». Людмила Побезинська зачитала на концерті нові вірші Анатолія Жданова про Україну та кохання.

Оксана Кравченко, 28.01.2015, 15:11653
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
<травень