19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Вчимося економити воду

У період стрімкого і суттєвого зростання тарифів на газ й електроенергію полтавці все частіше говорять про те, що потрібно економити і починають для цього щось робити. Серед позитивних зрушень – масове утеплення будинків, заміна енерго-витратних котлів, установлення склопакетів, закупівля економних лампочок та багато чого іншого.

Ціни на воду поки що лишаються на попередньому рівні, але у світлі загального подорожчання невідомо, як довго вартість водопостачання і водовідведення не змінюватиметься. Тож слід учитися економити й воду.

Вода – не безлімітний ресурс

Нераціональне використання води зумовлене, з одного боку, побутовими звичками, а з другого боку – технічними причинами. Воно проявляється насамперед у тому, що споживачі ставляться до води як до безкоштовного дару природи.

Проте не всі знають або не хочуть знати, що за запасами прісної води наша держава вважається однією з найменш забезпечених у Європі. Ми можемо забезпечити лише 1 тис. кубометрів води на 1 жителя. Для порівняння: у Швеції та Німеччині це – 2,5 тис. кубометрів, у Франції — 3,5, у Великобританії — 5. Близько 1300 наших населених пунктів живуть на привізній воді, а це майже мільйон громадян. Разом з тим, обсяг водоспоживання в Україні за останні 20 років зріс приблизно вдвічі.

Основним споживачем прісної води є промисловість, далі йдуть сільське і комунальне господарство.

Полтавщина – одна з областей, де ситуація із забезпеченням прісною водою є напруженою. Тож, щоб вона якось покращилася, слід починати з себе та економити воду.

Рецепти економії

Основний принцип економії води – вчасно закручувати кран!

Не використовуйте воду бездумно. Її витрати можна суттєво зменшити, якщо споживати воду більш ефективно. Наприклад, під час чищення зубів, гоління краще використовувати не проточну воду, а набирати її у посудину.

Розморожувати продукти краще не під проточною водою, а просто слід їх раніше вийняти з холодильника.

Під час прийняття ванни людина витрачає 200 л води, а душ «забирає» 100 л. Якщо у ванній кімнаті тепло і ви надали перевагу душу, вимикайте воду під час намилювання: це зменшить витрати води та кількість миючого засобу.

Зливний бачок унітаза – джерело 90% витрат води. Доцільніше буде встановити унітазний бачок з двома режимами змиву.

Також потрібно слідкувати за станом водопровідної арматури, вчасно проводити заміну картриджів, прокладок і т.д.

Зараз є можливість замінити старі водопровідні крани більш сучасними, зі спеціальними пристроями для насичення води повітрям – аераторами, що створюють враження збільшення об’єму потоку рідини.

Миття автомобіля струменем зі шланга приводить до великих перевитрат води, а от використання для миття машини відра з водою або лійки та губки значно зменшує витрати.

Важливим є встановлення квартирних засобів обліку води. Наявні статистичні дані свідчать, що в багатоповерхових будинках з централізованим гарячим водопостачанням споживачі, які отримують воду по лічильниках, у середньому споживають 150 л на добу, тоді як нормативне споживання становить 350 л. За даними абонентського відділу «Полтававодоканалу», зараз близько 30% споживачів все ще не мають приладів обліку води та розраховуються за нормативами водоспоживання.

Якщо говорити про споживачів приватного сектору, а особливо про тих, котрі в літній період поливають присадибні ділянки, то їм потрібно для цих цілей більш ефективно використовувати дощову воду, встановивши ємності, які б наповнювалися під час дощу водою, що стікає з даху будинку.
Вода в оселі – це безцінний дар природи, помножений на працю багатьох тисяч людей. Природа нагородила полтавців гарною водою, і наше завдання берегти її і не витрачати даремно.
Іван Мольченко, 16.03.2015, 15:442520
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень