18 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Як подолати «комбатський « синдром?

У рамках Днів Америки у Полтаві 5 листопада 2015 р. відбулася презентація проекту «Спільноти самодопомоги» (CommunitiSeif-HeLp), що здійснено за підтримки відділу преси. Освіти та культури Посольства США в Україні. Презентували цей проект в літературній вітальні ПОУНБ ім. І. П. Котляревського: Марта Пивоваренко, психолог із 12-ти річним стажем консультування та психологічних тренінгів, фахівець у галузі психології управління, стрес-мнеджменту та коучінг-лайф; Олександра Єгорова, психолог-психотерапевт, тренерка із тематики гендерної рівності, помічниця аташе з питань культури Посольства СЩА в Україні, працює з молодіжними, спортивними програмами та програмами для середньої школи; Віталій Харечко, менеджер-маркетолог із 10-ти річним досвідом ведення кампаній для найбільших підприємств Західної України.

Мета заходу – продемонструвати проект Communiti Seif-HeLp, що стосується самоорганізації громади, - прокоментувала Марта Пивоваренко, засновниця психологічної служби Майдану у грудні 2013 р. -Із цим проектом вже ознайомилися у Києві, Рівному, Львові, Івано-Франківську, Запоріжжі. Із Полтави ми поїдемо в Тернопіль та Черкаси… Головне завдання проекту – показати громадським організаціям специфіку роботи з постраждалими від війни категоріями населення. Сьогодні це люди з посттравматичним стресовим розладом або «комбатським синдромом». Перша назва – це американський термін. Будь-яка країна,що стикається з війною має цю проблему.

Потрібно додати, що на Україні підготовка фахівців, здатних надати допомогу людям з психологічною травмою розпочалася лише після Скнилівської трагедії -аварії під час святкування 60-ї річниці 14 АК на Скнилівському аеродромі під Львовом 27 липня 2002 року. Унаслідок падіння винищувача Су-27УБ у натовп глядачів загинуло 78 осіб (серед них 28 дітей) і постраждало близько 250 людей. За кількістю загиблих вона є найбільшою катастрофою в історії авіаційних шоу України.Тоді до нашої країни прибула група австрійських експертів, яка розпочала підготовку українських фахівців. Але підготовили тільки 20 терапевтів, котрі допомагали за рахунок руху очей та м`язів. У 2013 р. не було потреби у таких медиках до початку революції гідності, коли з`явилися перші жертви на Майдані… Нині дуже гостро стоїть проблема обізнаності людей про цей синдром, що відбувається з людиною, яка пережила втрату, травматичний досвід.

На тренінгу йшла мова про конкретні кроки роботи з такими людьми:

1- - Нічого не розпитувати

2- - Сильні емоції, як негативні, так і позитивні протипоказані (регіт, сльози)

3- - Треба вміти вислухати, вчасно переводити розмову на інші теми

4- - Коли людина говорить і зациклюється, то запропонувати поспілкуватися з психологом

5- - Не стимулювати помсту

6- - Без оцінок спілкуватися про війну на Сході

7- - Скоротити час, проведений перед телевізором до мінімуму, особливо перегляд новин

8- - Важлива реакція на гнів, бо якщо зростає агресивність, то зростає побутове насилля

9- - Вміти тримати фізичну дистанцію, час від часу виводити на свіже повітря

Ведучі заходу пояснили присутнім, як працювати з постраждалими категоріями на індивідуальному, організаційному та психологічному рівнях. Ними були застосовані форми роботи- презентація, відеопайли, тренінги.

На Україні сьогодні понад 1,5 000 людей мають попередню підготовку. А в США нині – тисячі фахівців. Лише один приклад, коли відбулася серія терактів 11 вересня 2001 року на території США, яка була здійснена за допомогою пілотованих літаків, два з них розбилися об хмарочоси-близнюки ВТЦ у Нью-Йорку, третій знищив частину Пентагону, останній, четвертий літак — UnitedAirlines 93 — завдяки мужньому опору пасажирів не досяг мети й розбився на полях Пенсильванії приблизно за 15 хвилин польоту до столиці — Вашингтону, то працював загін, в якому було 5000 – психіатри, психотерапевти та соціальні працівники. Сьогодні, коли по країні котиться хвиля самогубств тих вояків, що повернулися з АТО з «комбатським» синдромом, як ніколи потрібна ця наука, адже вона зберігає не лише родини, а й життя людей, тому значення заходу важко недооцінити.

Оксана Кравченко, 09.11.2015, 12:102363
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень