21 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Операція «Френтік» очима американців

5 листопада у приміщенні Центру «Вікно в Америку» ПОУНБ ім. І. П. Котляревського відбулася презентація монографії Марка Дж. Конверсіно «Спільна війна:Провал операції «Френтік» 1944-1945»,що видана в 2015 р. у Києві, за сприяння відділу преси, освіти і культури Посольства США в Україні, яка стала подією в культурному житті Полтави. Автор всебічного аналізу операції «Френтік» - майор ВПС США, професор історії та теорії авіації Школи перспективних авіаційних досліджень, авіабаза «Максвеел», Алабама, США. Переклав книгу українською мовою Сергій Кокізюк.Книга присвячена маловідомим сторінкам другої Світової війни – радянсько-американській операції, під час якої базовані на полтавських аеродромах(Полтава, Миргород і Пирятин) американські бомбардувальники проводили масовані напади на об’єкти Німеччини та її союзників у 1944 році. У дослідженні присутній альтернативний підхід, авторське бачення тих подій, що є особливо цінним для нас, адже у Радянському Союзі з цього питання було обмаль матеріалів. Проведення презентації книги стало можливим у нашому місті завдяки спільним діям Полтавської обласної універсальної наукової бібліотеки імені Івана Котляревського та Музею авіації і космонавтики. Захід проходив за участю Валентини Пашкової, директора Центру інформаційних ресурсів Посольства США в Україні. На початку презентації читачі переглянули американський документальний фільм ( англійською мовою) про операцію, де і побачили наш аеродром 1944 року, американських та українських льотчиків, а також кадри бомбардування міст країн Європи. Вела захід Олена Турніна, завідувач центру «Вікно в Америку». Глибокий аналіз книги зробив Владлен Орлов, кандидат історичних наук, науковий співробітник Музею авіації і космонавтики, підкресливши, що тут ґрунтовно опрацьована величезна кількість англомовної літератури, не доступної для жителів України. Владлен Миколайович зупинився на підготовчій роботі по проведенню цієї складної і неоднозначної операції, яку гальмував Сталін, адже їй передувало проведення двох міжнародних конференцій ( Московської - 20 жовтня і Тегеранської - 29 листопада). І лише після другої Сталін надав власні території і авіабази союзникам…

У першому розділі книги детально розповідається про військові завдання цієї операції. Проте навіть під час операцій багато старших офіцерів армії США висловлювали сумніви,щодо її ефективності.Операця«Френтік», запланована на 2 червня 1944 року – буквально за чотири дні до висадки союзників у Нормандії – розпочалася пізно для того, щоб бути корисною для союзників на півночі Франції. У ході операції та після закінчення війни дослідникам не вдалося знайти жодного свідчення, що вказували б на перекидання німцями винищувачів чи додаткових зенітних підрозділів на Східний фронт у відповідь на місії «Френтік». Але гітлерівці відчували загрозу з боку операції «Френтік». Так другий «човниковий» рейд на нафтопереробні заводи в Рулянді 21 червня спричинив справжній ґвалт серед верховного командування Люфтваффе. Незаперечним успіхом операції був прогрес у розвитку повітряних і сигнальних комунікацій СРСР та США. Неофіційні хронічки Східного командування схвально описують надзвичайно активний обмін метеорологічними даними між повітряними силами обох країн. Однак обидві сторони по-різному сприймали операцію – американці вважали це нищівним ударом по бойовому духу німців, а ті -лише як пропагандистський трюк Радянського Союзу.

Із !991 року на Україні зросла зацікавленість до цієї операції, де служили понад тисячі офіцерів та солдат США, а Полтава стала одним із центрів досліджень цієї операції. Американці пересвідчилися, що впродовж всіє операції радянські люди робили все можливе, щоб забезпечити своїх заокеанських гостей максимальним комфортом І добробутом… Культурний обмін у вигляді концертів та вистав, без сумніву, зблизив мешканців фактично різних світів. Іще одна деталь - американців вражала неабияка хоробрість радянських воїнів, проте приголомшив той факт, що вони не цінували людської гідності і життя.

Із зацікавленням прослухали читачі виступ генерал-майора авіації Геннадія Котляра, колишнього заступника командувача ВПС України та організатора святкування 50-ти річчя цієї операції в Полтаві у 1994року, що відбулося з ініціативи тодішнього директора Музею авіації і космонавтики,заслуженого працівника культури України Дмитра Кального . Геннадій Климентович розповів, що в організації врочистостей допомагали обласна і міська влада та тодішні очільники, та як до цієї шляхетної справи долучилися робітники заводу «Динамо», де безкоштовно зробили ювілейні значки «50 років операції «Френтік», які подарували американським воякам, що приїхали до Полтави. А ще згадав, як 90-річний полтавець приніс каністру періоду операції, з якої заправлялися радянські літаки, що знайшов у себе в сараї, почистив і вручив її полтавським ветеранам авіації.

У книзі багата бібліографія та алфавітний покажчик, що значно допомагає читачу.

Оксана Кравченко, 09.11.2015, 12:122370
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень