19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Поліція взялася за боротьбу з незаконним гральним бізнесом

Минулого року МВС на рівні держави оголосило безпрецедентну боротьбу з незаконним гральним бізнесом.

У всіх куточках України правоохоронці проводили рейди з виявлення незаконно організованих діючих підпільних гральних клубів. За словами правоохоронців, гральні автомати, наприклад, вилучали не тільки в містах чи райцентрах, а навіть у віддалених селах, де один такий міг стояти у місцевому магазині, і туди ходили грати ті, хто сподівався спіймати удачу за хвіст.

– Така ініціатива була більш ніж виправданою, – пояснює начальник відділу комунікацій ГУ НП Полтавської області Юрій Сулаєв. – По-перше, це захист економіки країни, оскільки у згаданій сфері крутяться величезні тіньові кошти, що не надходять до бюджету у вигляді податків. По-друге, це допомога родинам ігроманів, адже сім'ї залежних від азартних ігор потерпають від цього так само, як, наприклад, і родичі наркозалежних. Людина виносить з житла останнє, закладає в ломбард домашні речі, краде гроші, бреше.

У результаті проведеної роботи на деякий час проблему незаконного грального бізнесу вдалося розв'язати: кількість гральних закладів значно зменшилася, як зменшилася і кількість повідом-лень про них з боку громадян. Проте, за словами Юрія Васильовича, надприбутки у цій галузі та жадібність «бізнесменів» спровокували ситуацію, коли ті ж гральні заклади почали відкриватися під виглядом комп'ютерних клубів.

– На відміну від гральних закладів, закон не забороняє діяльність комп'ютерних клубів, – пояснює правоохоронець. – Звичайно, не всі вони (клуби) підпільні гральні установи, навпаки, послуги, що там надаються, дуже потрібні. Наприклад, людина може зайти туди, відправити електронного листа, переглянути щось у мережі тощо. Проте поліції доводиться констатувати той факт, що чимало власників подібних закладів усе ж не встояли перед спокусою незаконного збагачення, зробивши ставку на надання саме ігрових послуг. Тож цього року Міністерство внутрішніх справ знову почало тотальне відпрацювання всіх підозрілих об'єктів.

На Полтавщині правоохоронці з метою продовження протидії незаконному гральному бізнесу з 30 листопада по 10 грудня 2015 року проводили цілеспрямоване відпрацювання території області. Головними завданнями відпрацювання названі виявлення та припинення діяльності незаконних гральних закладів, встановлення їх організаторів і притягнення останніх до юридичної відповідальності.

Результати роботи говорять багато про що. Так, за підтримки громадськості та ЗМІ поліції вдалося припинити діяльність 30 незаконних гральних закладів в області. Під час проведення слідчих дій працівники правоохоронних органів вилучили близько 300 одиниць грального обладнання: ігрові автомати, комп'ютерну техніку, покерні столи, гроші, фішки тощо. Понад половину перерахованого обладнання правоохоронці вилучили буквально за кілька останніх тижнів. За всіма виявленими фактами порушені кримінальні провадження, тривають розслідування, встановлюються власники закладів і техніки. Ряду осіб, які причетні до організації незаконного грального бізнесу, уже оголошено про підозру. Розслідування за трьома кримінальними провадженнями вже завершені й направлені до суду. За двома провадженнями суд уже виніс вироки у вигляді накладення штрафів по 170 тисяч гривень.
Під час відпрацювання обласного центру працівники поліції Полтави та Управління захисту економіки в Полтавській області провели санкціоновані обшуки у трьох підпільних гральних закладах Октябрського, Київського та Ленінського районів, де виявили працюючі комп'ютери, на моніторах яких були зображення, схожі на ігрові програми. Усього під час огляду приміщень і подальшої перевірки правоохоронці виявили та вилучили понад 60 одиниць грального обладнання та комп'ютерної техніки.

Дали свої результати і відпрацювання області. Як повідомляють правоохоронці, до чергової частини Лохвицького відділу поліції по телефону надійшла інформація, що невідомі особи на території району організували пункт грального бізнесу. На місце події негайно виїхали оперативні працівники та слідчий. При проведенні санкціонованого обшуку та з'ясуванні всіх обставин стало відомо, що в одному з багатоповерхових будинків у райцентрі орендується приміщення, в якому є 11 комп'ютерів. У цей час у приміщенні перебував 27-річний найманий працівник, який надавав послуги з грального бізнесу. Як пояснив чоловік, він лише допомагав установлювати інтернет-ресурси. Слідчі з'ясували, що це приміщення орендував приватний підприємець з іншого району. Усю оргтехніку, а також журнал записів поліцейські вилучили.

За всіма наведеними фактами відкриті кримінальні провадження за частиною 1 статтею 203-2 Кримінального кодексу України (заняття гральним бізнесом), що карається штрафом від десяти тисяч до 40 тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян із конфіскацією грального обладнання.

– Зазначу, що деякі особливо ділові особи не роблять висновків, – розповідає Юрій Сулаєв. – Маємо два факти, коли у Кременчуці й Полтаві поліція вилучила всі технічні засоби на час слідства. Уже за тиждень у ті ж приміщення були завезені нові комп'ютери, і заклади працювали, наче нічого й не трапилося. Звичайно, ми вживаємо відповідних заходів, якщо виявляємо подібне.

Правоохоронці просять громадян інформацію про діяльність гральних холів повідомляти на гарячу лінію Управління захисту економіки в Полтавській області за телефонами (0532) 51-78-89, (0532) 56-15-90, на цілодобову лінію 102 або 050-409-70-55. Конфіденційність гарантується.
Ситуація щодо грального бізнесу перебуває на особливому контролі, і спеціальні заходи, спрямовані на недопущення організації та викриття підпільних осередків грального бізнесу, проводяться Департаментом захисту економіки Нацполіції.

Довідка:

Сьогодні ігрова залежність визнана небезпечним захворюванням нарівні з наркоманією й алкоголізмом. Лідером у питанні її вивчення стали США, де це вважається серйозною проблемою. Ще одна назва ігроманії – лудоманія – назва хвороби, включеної до списків захворювань під міжнародним кодом F63.0 і кваліфікованої як самостійне захворювання в 1980 році Американською психіатричною асоціацією. Проте ні Європа, ні США, ні країни СНД не змогли поки що досягти серйозних успіхів у лікуванні цього захворювання, імовірно, тому, що гемблінг (також як і інтернет-залежність) належить до психічних залежностей, лікувати які дуже складно.

Проблема зі зменшенням кількості ігроманів полягає в тому, що більшість гравців не вважають своє захоплення залежністю, тому не поспішають звертатися до медичних працівників.

Психологи попереджають, що дуже часто до ігрових автоматів переходять від комп'ютерних ігор. Фахівці пояснюють це тим, що спрацьовує елемент самовпевненості: «Якщо мені щастить у комп'ютерних іграх, значить, я «фартовий», мені вдасться виграти і в автомат чи казино». Однак говорити про те, що всі любителі комп'ютерних ігор схильні до залежності, усе ж не варто.

Підпільні гральні зали також не сприяють тому, щоб зменшувалася кількість бажаючих «просадити» останні гроші на автоматах чи в комп’ютерних іграх.
Оксана Ханас, 16.12.2015, 17:162352
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень