18 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Сни і сновидіння

«Невже я не знала безсоння», - писала, в одному зі своїх віршів Ганна Ахматова. Схоже, в наш бурхливий вік ночі без сну перестали бути прерогативою поетів і палких закоханих. Статистика невблаганна: спати ми стали менше і гірше. Що ж заважає нам віддатися в обійми Морфея? Думки про хліб насущний? Або виною усьому Інтернет, відеоігри і телевізор? А може, вся справа в тому , що ніколи не закінчується робота? Якби там не було, мільйони людей хронічно недосипають, а це загрожує сумними наслідками. Саме проблемі сну і сновидінь було присвячене останнє засідання у приміщенні Міжнародній організації «Новий Акрополь», по вул. Гоголя ,7. На захід, що проходив у День святого Миколая, прийшли люди різного віку, серед яких більшість - до 28 років, що свідчить про актуальність цього питання у наш час. Лекцію про сни і сновидіння провела Ірина Овчаренко, кандидат філософських наук, яка ознайомила присутніх з історією вивчення цього питання та пояснила природу сну.

У людей і тварин сон і неспання ритмічно змінюють один одного. Про те, наскільки сон необхідний для життєдіяльності організму, можна судити хоча б з того, що повне позбавлення сну люди і тварини переносять набагато важче, ніж голодування, і дуже швидко гинуть. Був поставлений спеціальний досвід: одних собак повністю позбавили сну, а інших - їжі. Перші загинули на 5-ий день, а другі були живі і після двадцяти п'яти денного голодування.Сновидіння займають в середньому дві години нічного сну, що триває 7,5 годин. Сни бачать усі, але багато людей не запам'ятовують своїх снів. Якщо сплячого розбудити посеред швидкого сну, він згадає дуже яскравий сон. Якщо його розбудити через 5 хвилин після закінчення періоду швидкого сну, в нього залишиться лише туманний спогад, а якщо його розбудити через 10 хвилин, він нічого не згадає.

У племінних суспільствах давнього світу і у всіх цивілізаціях, включаючи сучасну, замислювалися над значенням сновидінь. Протягом XX століття психологи намагалися знайти наукове пояснення сновидінь. Нерідко уві сні ми бачимо найнесподіваніші, іноді кумедні, часом страшні, а то й безглузді картинки і події. Прокинувшись, ми дивуємося: "Присниться ж таке!" А деякі, пригадуючи бачене, вбачають у ньому якийсь загадковий, може бути, пророчий сенс. І намагаються знайти йому тлумачення. Ще в давні часи химерні образи, видимі уві сні, розбурхували уяву людей. У самому справі, як це пояснити? Людина провела всю ніч на своєму ложі, а на ранок, прокинувшись, розповідає, що вона щойно побувала у лісі, в якому колись бродила з людьми свого племені, що розмовляла з давно померлими рідними. Коли фантазія первісної людини вперше породила фальшиве, і примітивне уявлення про світ - віру в існування надприродних сил, нібито переховуються в деяких предметах, в тілах людей, тварин, рослин (їх називали "духами" і "душами"), виникло "пояснення" і сновидінням: їх стали вважати пригодами "душі", помандрувала, поки спить її володар. Такий погляд на сновидіння пережив тисячоліття. Згадайте, як наш земляк Гоголь відбив подібні уявлення в своїй повісті "Страшна помста". Душа Катерини, з'явившись у вигляді повітряного напівпрозорого хмари до чаклуна, на запитання: "Де тепер пані твоя?" Відповідає: "Пані моя, Катерина, тепер заснула, а я й зраділа тому, знялась і полетіла. Мені давно хотілося побачити матір ... "- і далі вона каже:" Бідна Катерина! Вона багато не знає з того, що знає душа її ".

Неосвічені і безпорадні перед силами природи, наші далекі предки створювали різні магічні обряди, ворожіння, передбачення, заклинання і т.п. Сновидіння, у яких нібито поневіряється душа сплячого, зустрічається з душами померлих людей, з духами рослин і тварин, вони вважали ключем до таємниць майбутнього, що дозволяє заздалегідь дізнатися волю богів. За сновидінням намагалися вгадати, чи буде вдалим задумане полювання, коли починати битву з ворожим плем'ям і чи сприятливе місце, обране для житла. Ворожіння і передбачення по снах були поширені в Єгипті та Індії, в античній Греції і Римі; особливо пишним цвітом процвітала віра в "віщі" сни в середньовіччі. У минулому століттілюди користувалися тлумачами снів - "сонниками".

Психологія сновидіння і техніки розкриття їх таємниць були вершиною аналітичних відкриттів ХХ ст.Наші предки вважали сон царською дорогою пізнання самого себе. Водночас це і діалог повсякденності та іншої реальності. Під час сну відбувається зустріч двох реальностей. Розуміння сновидінь дозволить визначити вплив минулого на теперішній час. Пані Ірина зупинилася на вправах на концентрацію, які потрібно робити перед сном. Вони такі: подихати і посидіти в тиші, почитати добру книгу, послухати приємну музику,подивитися репродукції картин з альбому, переглянути старі комедії ХХ ст. Відпустити усі свої бажання «Я хочу…». Таким чином звільнити місце для свіжого вітру. Щоб розгадати свої сни треба мати здатність до творчості та аналітичне мислення. Саме через сни ми отримуємо сигнали проте, як стати цілісними та здоровими. Тому треба ставитися уважно до своїх снів, вести щоденні записи, щоб потім на тих моментах, які повторюються уві сні, навчитися легко розуміти підказки, попередження, застороги, пояснення тому, що з нами відбувається в конкретний момент.

Оксана Кравченко, 24.12.2015, 10:292380
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень