20 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Яку воду п’ють полтавці

Історія людства тісно пов’язана з наявністю чи відсутністю водних ресурсів. Через науково-технічний прогрес історія демонструє, що принизливе ставлення до води не залишається без відповіді. Тому сьогодні як ніколи ми маємо усвідомлювати вразливість води як важливої складової природи.

Полтавцям пощастило з водою. Усі знають, що на відміну від більшості міст України, де воду беруть переважно з поверхневих джерел, у Полтаві її піднімають з водоносних горизонтів глибиною 450-800 метрів.

Сам водоносний горизонт під нами унікальний: природа надійно захистила його шаром водонепроникної глини, отже, забруднення вод з поверхні природним шляхом неможливе, і вода з цього шару смачна, чиста, відповідає всім нормативним вимогам.

Тож про те, яку воду п’ють полтавці, розповідає головний технолог КП ПОР «Полтававодоканал» Олександр Ніколенко.

– Звідки бере початок вода, яка потрапляє до осель полтавців, і які її запаси?
– Забір води на полтавському водоканалі здійснюється артезіанськими свердловинами із сеноман-нижньокрейдяного водоносного комплексу. Живлення водоносного комплексу відбувається головним чином за рахунок інфільтрації атмо-
сферних опадів. Водоносний комплекс бере початок у курських болотах із закінченням розвантаження в долинах Дніпра південніше Києва. Підземні артезіанські води перебувають та переміщуються в тріщинах та пустотах скальних порід у товщі кварцових пісків, а контакт з підземними мінералами збагачує її солями.

– Тобто, простіше кажучи, під землею тече велика ріка, яка бере свій початок у Курській області?
– Можна сказати, що й так, але швидкість ріки досить повільна. Вода, яка починає свій шлях у курських болотах, на Полтавщину дійде лише через 300 років! Тож ми п’ємо воду, яка, можливо, випала дощем над Курщиною близько 300 років тому!

– Чи великі запаси підземних вод? Чи вистачить води майбутнім поколінням полтавців?
– Перспективні запаси підземних вод сеноман-нижньокрейдяного водоносного комплексу в районі Полтави визначені в об’ємі 362 тис.м3/добу. Нині для забезпечення потреб міста підприємство піднімає з артезіанських свердловин значно менші об’єми води 60-65 тис.м3/добу. За рік підприємство піднімає близько 23 млн м3.

Діючі водозабори Полтави розташовуються в межах розповсюдження гідрокарбонатно-хлоридно-натрієвих і хлоридно-гідрокарбонатних натрієвих вод.

Незважаючи на застережливі прогнози світових науковців про майбутню водну кризу, полтавці можуть бути спокійні: нащадкам вистачить води. Але воду треба берегти та поважати, і це не простий банальний заклик. Дбайливе ставлення до води – це не тільки вчасно закручений кран, а й своєчасна сплата за послуги.

Свердловини, які використовує водоканал для водопостачання Полтави, досить глибокі, і це потребує значних витрат електроенергії на піднімання води.

– Одна з глобальних проблем у всьому світі – підготовка безпечної для здоров’я людини питної води. Якість полтавської води не потребує реклами. Але чи така ж вона за якістю в оселях полтавців?
– За якістю вода, що піднімається з артезіанських свердловин, повністю відповідає вимогам Державних санітарних норм та правил «Гігієнічні вимоги до води питної, призначеної для споживання людиною», не потребує додаткового очищення, обробки та домінералізації, а за бактеріологічними показниками не потребує знезараження. Але на своєму шляху до абонентів вода проходить довгий шлях через водопровідні мережі, насосне обладнання, резервуари чистої води, проте для забезпечення необхідної бактеріальної безпеки воду необхідно знезаразити. Та в якості нашої води, яка тече з кранів в оселях полтавців, я абсолютно впевнений: вона смачна і корисна.

– Використання хлору та його похідних усі критикують, але практично у всьому світі від нього не відмовляються. Як відбувається знезараження води на КП «Полтававодоканал»?
– Знезараження води відбувається шляхом дозування розчину гіпохлориту натрію. Один зі способів отримання гіпохлориту натрію – електроліз водного розчину звичайної кухонної солі або морської води.
Дезінфекційна дія гіпохлориту натрію NaOCl заснована на тому, що при розчиненні у воді він так само, як і газоподібний хлор, утворює хлорноватисту кислоту та гіпохлорит-іони, які мають окислювальну і дезінфекційну дію. Зберігаючи всі переваги процесу хлорування, метод знезараження за допомогою РГН дає змогу уникнути основних труднощів, пов'язаних з роботою з високотоксичним рідким хлором. Дозування проводиться мінімальною кількістю знезаражувального розчину, яка необхідна для дотримання необхідної бактеріальної безпеки води.
Лабораторія водоканалу постійно контролює якість води безпосередньо перед подаванням у мережу та у віддалених місцях водопровідної мережі.

До речі, за радіологічним складом наша вода теж абсолютно безпечна, що підтверджують в обласній санепідемстанції радіологічні паспорти на всі свердловини в місті.

– Якщо ми говоримо про водопостачання міста, то не можна обійти тему втрат води та раціонального її використання.
– Зі статистичної точки зору втрати води – це арифметична різниця між кількістю води, поданої у водопровідні мережі, та кількістю реалізованої води. Але в цю різницю входять як безпосередні витоки води при виробництві, транспортуванні та постачанні, так і необліковані втрати води, які виникають унаслідок недосконалості роботи або відсутності засобів обліку, несанкціонованого відбору води, а також забору води для цілей пожежогасіння. Крім того, до втрат належать і технологічні витрати. Це витрати на промивання свердловин, адже перед постачанням води в мережу свердловини треба ретельно промити, також значна кількість води використовується на промивання та дезінфекцію резервуарів чистої води та водопровідної мережі, утримання зон санітарної охорони, промивання каналізаційних мереж та резервуарів каналізаційних насосних станцій, очищення стічної води.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства встановлене значення втрат води на рівні 28% від піднятої кількості води. Це значення повинне з року в рік зменшуватися й у 2030 році становити 15%. За дотримання цих вимог і борються фахівці полтавського водоканалу.

Безпосередньо втрати води при аваріях на водопровідних мережах установлені на рівні 16%, і КП «Полтававодоканал» не перевищує цього значення.

Тож прошу полтавців не залишатися байдужими – у разі виявлення витікання води чи то на вулиці, чи в підвалі телефонувати в диспетчерську службу КП «Полтававодоканал» за телефоном 56-96-00.

Вода – занадто цінний ресурс, щоб ставитися до нього безвідповідально. Незаперечний той факт, що майбутнє води, її кількісний та якісний склад – це результат наших спільних зі споживачем зусиль. Головна складова тут – економічне та розумне ставлення до її споживання. Ми всі повинні усвідомлювати свою відповідальність перед майбутніми поколіннями, і лише тоді ми разом досягнемо цілі – вода буде якісною, а нація здоровою.

Прес-служба КП ПОР «ПОЛТАВАВОДОКАНАЛ»
Іван Мольченко, 24.12.2015, 15:522865
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31