18 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Сакральнийживопис ішрифтознавство вперше у Полтаві

На День Соборності України у ПХМГМ ім. М. Ярошенка відкрилася незвична для полтавців виставка, що приурочена до 10-ти річчя іконописного факультету Полтавської Місіонерської Духовної Семінарії Української Православної Церкви, де показані роботи студентів з шрифтознавства та основ монументального сакрального живопису.

Ієрей Олександр Української Православної Церкви с. Щербані зазначив на відкритті виставки у прес-центрі ПХМГМ ім. М. Ярошенка, що ікона – це вікно у інший світ. Вона нас наближає до Бога. -Людина любить фотографуватися на згадку. Ікона в деякому сенсі є нагадуванням людині про існування Бога, - мовив священник, - бо людина забуває про Бога в своїх негараздах. Бог не дає впасти жодній волосинці з голови людини. Багато сектантів та тих, хто відійшов від православної церкви стверджують, що ікона – це ідол, що православна людина поклоняється деревині. Але це не так. Дивлячись на ікону людина поклоняється не фарбам, не малюнку, а образу святого, який зображений на ній. Церква проповідує не лише словом, а й образом. Сьогодні свято священомученикаФилипа, небесного покровителя нашого митрополита Полтавського і Миргородського. Ця виставка проводиться з благословення Владики Филипа. Владика Филип – ректор Полтавської місіонерської Духовної Семінарії Української Православної Церкви, а Владика Веніамін – віце-ректор. Саме у них і виник задум увійти у буденне життя людей і за допомогою виставки відірвати від проблем, негараздів і показати велич православної ікони і через неї донести до сучасників образ Божий. Я бачив, як дивлячись на іконусвященомученикаФилипа, всі православні підносили свої молитви за владику Филипа та за всю Полтаву. Ця виставка доносить до людей образи святих і наближує глядачів до Небесного світу. Канонічний стиль не є звичним, через те, що показує незвичні для нас образи. Чому такі колір шкіри та риси обличчя? Вони такі, бо не повинні нас приземляти до фотографії, до чуттєвості земної, котра людину тримає на Землі. А канонічний стиль цього не робить, лише нагадує, що на Небі усе буде по-іншому.

Завідувач іконописним факультетом Сергій Горбань розповів про особливості та етапи навчання студентів за чотири роки у семінарії. Серед студентів є представники усіх регіонів України, від Луганська до Закарпаття. А ще поділився, що його студенти поряд з богословськими та загальноосвітніми предметами опановують комплекс спеціальних дисциплін, серед них – «іконопис», «основи мозаїки» та «християнська іконографія».

У музеї можна побачити образи Святих апостолів Петра і Павла, Варфоломія, також янголів, створених на основі середньовічних фресок ХУ1 ст. На виставці представлені роботи студентів, котрі розкривають особливості роботи над іконами та іконостасами, зокрема у Всіхсвятському храмі та семінарському храмі преподобного Нестора Літописця. Ту можна дізнатися про іконописну практику та стажування в Словаччині та Греції, а ще про роботу реставраційної майстерні. Потрібно додати, що студенти створили багато ікон за десятиріччя існування факультету, що прикрашають храми та сакральні простори не лише України, а й Греції, у тому числі на Святій горі Афон, Німеччині та Італії, Ізраїлі, Словаччині, Білорусії, Росії. Викладачі та студенти ПМДС проходили стажування в Греції, Італії. Доброю традицією є освітньо-паломницькі поїздки в різні країни світу та відвідання пам`яток архітектури та музейних колекцій, а ще запрошення у семінарію з майстер-класами відомих спеціалістів в галузі сакрального мистецтва.

Високу оцінку роботам, показаним у прес-центрі, дала Ольга Курчакова, директор ПХМГМ ім. М. Ярошенка, мистецтвознавець, звернувши увагу глядачів на потужний об`ємний та інформаційний характер виставки, а ще що ікона – абсолютно духовна річ. Вона нагадала присутнім про виставки хатньої ікони, що проводилися у музеї. Ольга Миколаївна сказала, зокрема, що «…іконописна школа при Полтавській Місіонерській Духовній Семінарії - це унікальне явище на теренах України. В Полтаві своя живописна школа. А нині відбувається становлення власної іконописної школи у нашому краї. Це матиме вплив на розвиток іконопису не лише у полтавському краї, а й у державі…»

Організаторам виставки – Управлінню Полтавської єпархії Української Православної Церкви, Управлінню культури Виконавчого комітету Полтавської міської ради, Синодальному відділу релігійної освіти, катехизації і місіонерства УПЦ та Полтавській місіонерській Духовній Семінарії УПЦ вдалося створити не тільки гарне свято, й дати чудову нагоду відвідувачам ознайомитися з різними техніками монументального живопису, побачити як творчо використовують надбання іконописців минулого та сьогодення.

Оксана Кравченко, 26.01.2016, 13:222502
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень