21 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Як убезпечити себе від травм узимку

Щорічно Міністерство охорони здоров’я України реєструє сумну статистику травмувань, пов’язаних з ожеледдю: за небезпечний сезон лікарі надають допомогу тисячам громадян, які постраждали на льоду. Ми пропонуємо вам прості рекомендації, як уберегтися від значних неприємностей у період ожеледиці.

Ожеледиця утворюється у вигляді склоподібного льоду або інею, якщо температура землі, дорожнього покриття, елементів дорожніх споруд, окремих предметів нижча -3°С, а температура повітря різко збільшується з переходом від +3°С до -5°С за умов підвищеної (більше 90%) відносної вологості повітря (туман, мряка) або дощових опадів. Ожеледиця з’являється, як правило, на мостах, покритті ділянок доріг та вулиць, що проходять поблизу рік, каналів, боліт, озер та інших водойм.

Перед виходом з дому

Змайструйте на підошви та каблуки вашого взуття «льодоступи»:
• прикріпіть на каблук перед виходом шматок поролону (за розмірами каблука) або лейкопластиру;
• наклейте лейкопластир чи ізоляційну стрічку на суху підошву і каблук (хрест-навхрест) і перед виходом натріть піском (на один-два дні вистачає);
• натріть наждачним папером підошву перед виходом, а краще прикріпіть його на пі-дошву (але від води піщини наждачного паперу з часом обсипаються);
• намажте на підошву клей «Момент» та поставте взуття на пісок, після цього сміливо виходьте на вулицю.

Пам’ятайте, що кращими для льоду вваються підошви з мікропористої чи іншої м'якої основи та без великих каблуків.

Не виходьте без потреби на вулицю, якщо ви слабкі та неспритні. Зачекайте, поки не приберуть сніг і не розкидають пісок на обмерзлий тротуар.

Як можна зменшити ризик травм

Про всяк випадок будьте готові під час ходьби в такі дні впасти. Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступайте на всю підошву. Руки повинні бути не зайняті. Пам'ятайте, що поспіх збільшує небезпеку слизоти, тому з дому виходьте не поспішаючи.

При порушенні рівноваги швидко присядьте, це найбільш реальний шанс утриматися на ногах. Падайте в ожеледицю з мінімальним збитком для свого здоров'я. Відразу присядьте, щоб знизити висоту. У момент падіння стисніться, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов'язково перекотіться – удар, спрямований на вас, розтягнеться і втратить свою силу при обертанні. Не тримайте руки в кишенях – це збільшує можливість не тільки падіння, але й більш важких травм, особливо переломів.

Обходьте металеві кришки люків. Як правило, вони покриті льодом. Крім того, вони можуть бути погано закріплені й перевертатися, що додає травмувань. Не прогулюйтеся з самого краю проїжджої частини дороги. Це небезпечно завжди, а на слизьких дорогах особливо. Можна впасти та вилетіти на дорогу, а автомобіль може виїхати на тротуар. Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю. Пам'ятайте, що в ожеледицю значно збільшується гальмівний шлях машини, і падіння перед автомобілем, що рухається, призводить як мінімум до каліцтв, а можливо, і до загибелі.

Небезпечні прогулянки в ожеледицю в нетверезому стані. У стані сп'яніння травми частіше за все важкі, всупереч переконанню, що п'яний падає завжди вдало. У стані сп'яніння люди не такі чутливі до болю і при наявності травми своєчасно не звертаються до лікаря, що завдає згодом додаткових проблем і неприємностей.

Якщо ви впали і через деякий час відчули біль у голові, суглобах, нудоту, утворилися набряки – терміново зверніться до лікаря в травмпункт, інакше можуть виникнути ускладнення з поганими наслідками.

Віталій Малик, завідуючий ортопедо-травматологічним відділенням Полтавської обласної клінічної лікарні ім.М.В.Скліфосовського
Іван Мольченко, 27.01.2016, 12:572299
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень