24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

«Світять, як зорі, світять могили»

Це назва вечора до Дня п’яті Героїв Крут, що наприкінці січня відбувся у відділі соціокультурної діяльності ПОУНБ ім. І. П. Котляревського. Вечір-реквієм передавав глибоку скорботу з приводу події, що сталася 98 років тому.

Бій під Крутами є епізодом радянсько-української війни, яка розпочалася наприкінці грудня 1917 року. Із проголошенням 12 грудня 1917 року у Харкові Української Радянської Республіки з Росії почала надходити допомога більшовицьким силам в Україні. Під командуванням Антонова-Овсієнка 20-30 тисяч більшовиків прямували на Київ залізницею Харків-Полтава-Київ, а з північного сходу у напрямку Курськ-Бахмач-Київ наступав загін Муравйова. Наступаючі більшовицькі частини грабували українські міста і села. Так, зокрема, було пограбовано Троїцький монастир у Батурині .У цей час у Києві розпочалося спрямоване проти Української Центральної Ради повстання на заводі «Арсенал», тому збройні сили УНР були перекинуті на придушення цього антиукраїнського виступу. Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 біля залізничної станції Крути (між Бахмачем та Ніжином). Українські сили під командуванням сотника Аверкія Гончаренка нараховували близько 1000 осіб та складалися з старшин та курсантів старших курсів 1-ої Київської військової школи ім. Б.Хмельницького, що мали бойовий досвід набутий на фронтах Першої світової війни, 115–130 осіб першої сотні Студентського куреня та були озброєні 16 кулеметами та залізничною платформою з гарматою. До них приєдналися добровольці з Вільного козацтва («Курінь смерті»).

Про це читачі бібліотеки дізналися з відеофільму «Неоціненний урок історії. Герої Крут», показаному у літературній вітальні на заході. Проте організатор вечора Галина Вовченко, провідний бібліотекар відділу, наголос зробила не на історичні факти, які нині відомі широкому загалу, а на літературі, що оповідає про Крути . Цьому слугувала книжкова виставка, де були представлені не тільки книги, а й періодичні видання із фондів бібліотеки.

- Не перестає вражати і хвилювати крутянська тема і нинішніх митців. З`являються нові книги, відео та документальні фільми, художні полотна, а також пісні, - сказала пані Галина.

На вечорі-реквіємі прозвучало багато віршів про ту подію. Так, учениця Полтавського багатопрофільного ліцею № 1 Оля Царьова прочитала вірш «На Крути» Олексія Кобеця, а Галина Вовченко – «Вогнегасне слово» Миколи Щербака. На заході читачі почули багато пісень про героїв Крут,зокрема «Пам'ять героїв Крут» ( «Впав на землю січневий мороз») та «Ми упали в сніги», котрі по відео побачили у літературній вітальні. Із зацікавленням прослухали читачі бібліотеки виступ Олексія Гури, кандидата історичних наук, доцента кафедри історії України ПНПУ ім. В. Г. Короленка про сучасне бачення бою під Крутами в історії нашої країни.

Оксана Кравченко, 04.02.2016, 11:282734
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31