18 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Робоча група ініціативи «Твоя вулиця — твоя назва» провела перше засідання

30 березня відбулося перше засідання робочої групи від громадської ініціативи «Твоя вулиця – твоя назва».

Голова фонду «Полтавська родина», депутат Полтавської міської ради Андрій Матковський оголосив про створення громадського руху «Твоя вулиця – твоя назва».

У рамках цієї ініціативи протягом квітня на вулицях міста проведуть дорадче опитування полтавців, де запропонують на вибір кілька назв: історична назва вулиці, назва, яку запропонувала Полтавська громадсько-наукова топонімічна група під керівництвом Юліана Матвійчука, варіант від членів робочої групи від громадського руху «Твоя вулиця – твоя назва», інших фахівців та власні варіанти жителів. Також буде проведене соціологічне дослідження, яким охоплять три тисячі чоловік. Наприкінці цих заходів Андрій Матковський звернеться до голови Полтавської ОДА Валерія Головка з пропозиціями, які підтримали полтавці.

На засідання робочої групи запросили і секретаря Полтавської міської ради Оксану Деркач.

– Члени цієї робочої групи мають на меті виробити певні пропозиції щодо назв вулиць, які будуть запропоновані жителям під час проведення дорадчого голосування. Його результати передадуть голові облдержадміністрації Валерію Головку на розгляд. На засіданні було дуже цікаво, ми виробили певні принципи підходу до напрацювання цих рекомендацій. Насамперед робоча група хоче запропонувати своє бачення, якими можуть бути назви вулиць. Але останнє слово залишається за громадою, тому буде проведено опитування жителів, – говорить Оксана Антонівна.

Під час засідання члени робочої групи обговорювали назви вулиць, які підлягають перейменуванню, та неоднозначність критеріїв, визначених законом про декомунізацію. Якщо визначено, що усувається назва вулиці на честь генерала Зигіна, то виникає питання про уніфікацію: як тоді бути з маршалом Бірюзовим, Ватутіним?

Усі члени групи дійшли спільної думки про те, що при розробці нових назв для вулиць необхідно максимально зберегти історичний аспект.

– Оскільки виникла така ситуація, що Полтава залишилась одним із небагатьох міст, у якому ще не виконаний закон про декомунізацію, ми вирішили допомогти нашій громаді та запропонувати свої варіанти для перейменування вулиць, – говорить член ініціативної групи, заслужений архітектор України Михайло Юхименко. – Місто має свою глибоку історію. Окрім цього, на Полтавщині є понад 800 відомих особистостей, які тут народились, працювали та створювали всесвітню славу нашому краю, і про багатьох цих людей тепер ми не чуємо. Тому прийшли до спільного висновку, що нові назви вулиць повинні нести історію, аби через 10, 20 років знову не виникло питання про перейменування.

Юрій Вільховий, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії ПНПУ ім.В.Г.Короленка, говорить про те, що перейменування вулиць – це відповідальна та кропітка праця.

– У Полтаві більш ніж достатньо власних історичних назв вулиць, тому варіант історичної назви повинен бути обов’язково. Це важливо для краєзнавства, історичної пам’яті нашого краю. У нас багато письменників, діячів культури, людей які були патріотами нашого міста і багато для нього зробили. Тож у перейменуванні не може бути чогось поверхового. При виборі назви вулиці має бути певна логіка, тут не можна по вибірковому принципу називати, потрібно працювати над тим, щоб наше місто було справді духовною столицею України.

4 квітня Валерій Головко, голова Полтавської ОДА, під час щотижневої апаратної наради зауважив, що акцент потрібно робити саме на обговоренні та роз’ясненні. Адже, на жаль, не всі полтавці добре знають власну історію.

– Коли люди знатимуть, у який період яка вулиця і на честь кого була названа і чому так сталося, тоді більш фахово можна буде підходити і до реалізації закону про декомунізацію. Тоді і спротиву назвам буде менше, – пояснив Валерій Головко. – Отут варто взяти за основу нашу минулорічну практику щодо реалізації закону про добровільне об’єднання громад. Усі учасники цього проекту пам’ятають, скільки було несприйняття і наскільки потужно відбувається тепер ця реформа в Полтавській області.

Валерій Головко зазначив, що були і їхні недопрацювання, але «було й чимало спекуляцій з цього приводу, коли представники окремих політичних партій, депутатського корпусу взагалі говорили, що це ворожа реформа і що вона не на часі»:

– Ми зробили максимум для роз’яснювальної роботи, вели діалог з полтавцями, довели, що це єдиний можливий варіант подальшого успішного розвитку громад. Люди в це повірили, переконалися – і тому процес пішов.

Голова Полтавської ОДА своїм розпорядженням має дати нові назви для понад сотні топонімів у Полтаві до 21 травня.

Прес-служба ініціативи «Твоя вулиця – твоя назва»
Іван Мольченко, 07.04.2016, 13:282449
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень