22 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Як оформити спадщину в зоні проведення АТО та Криму

Внутрішньо переміщені особи (далі – ВПО) опинились у складній життєвій ситуації. Однією з поширених проблем, із якою стикаються ВПО, залишається питання щодо оформлення спадщини. Унаслідок загостреного збройного конфлікту в зоні АТО та окупацією території АРК оформити спадщину, якщо спадкодавець проживав у зоні АТО або Криму, неможливо у звичному порядку. Оскільки всі документи, видані неуповноваженими органами влади, не мають юридичної сили в Україні.

1. Якщо спадкове майно та спадкодавець перебували в зоні АТО.

Процедура вступу в права спадкоємця передбачає насамперед збір усіх необхідних документів для оформлення спадщини (свідоцтво про смерть, паспорт, ідентифікаційний код, документи, які посвідчують спорідненість, документи на транспортні засоби та інші). Один з основних документів – свідоцтво про смерть спадкодавця.

У випадку, якщо спадкодавець проживав на території, не підконтрольній Україні, то всі видані документи на тій території не дійсні. Для видачі свідоцтва про смерть необхідно подати до органів реєстрації актів цивільного стану на території України довідку з медичної установи про смерть спадкодавця на території АТО.
У подальшому спадкоємець може звернутися із заявою про прийняття спадщини до будь-якого нотаріуса на території України, що передбачено законодавством. Важливо пам’ятати про шестимісячний термін для подачі заяви: якщо протягом шести місяців від дня смерті спадкодавця не встигнути подати заяву про прийняття спадщини, то вирішувати питання доведеться в судовому порядку.

Досить поширена проблема – коли до відключення реєстрів на території АТО деякі спадкоємці встигли подати заяви про прийняття спадщини нотаріусу. Тож діє правило, згідно з яким лише нотаріус, який відкрив спадкову справу, має право видавати свідоцтво про право на спадщину. Проте спадкоємець має право звернутися до суду з позовною заявою про встановлення факту прийняття спадщини.

2. Якщо спадкодавець та майно були на території АРК.

Відповідно до норм українського законодавства оформити спадщину на території АРК неможливо. Згідно зі статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Проте вступити в спадщину можна відповідно до норм законодавства Російської Федерації.

Можлива інша ситуація, якщо спадщина на території України, а спадкодавець був в АРК. Тоді спадкоємець не зможе розпоряджатися майном. Однак це не позбавляє права спадкоємця звернутися до суду.

Відповідно до статті 111 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», у разі якщо останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, зацікавлених в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, а нерухоме майно або основна його частина, у разі відсутності нерухомого майна – основна частина рухомого майна розташовані на території, передбаченій частиною першою цієї статті, місцем відкриття спадщини є місце подання першої заяви, що свідчить про волевиявлення щодо спадкового майна, спадкоємців, виконавців заповіту, осіб, зацікавлених в охороні спадкового майна, або вимоги кредиторів.

Спадкова справа підлягає реєстрації у Спадковому реєстрі в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

На жаль, неможливо передбачити кожен випадок в умовах воєнних дій та окупації. Однак процес адаптації умов законодавства до реальних подій відбувається.

Другий полтавський місцевий центр з надання БВПД
Вікторія Білокінь, 15.08.2016, 13:362937
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень