22 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Бунт у Машівській колонії: результати службового розслідування

Гучно пролунала всією Україною новина про бунт у виправній колонії, що в селищі Кустолово-Суходілка Машівського району. Кілька днів засуджені відмовлялися від роботи та вживання їжі, мотивуючи свої дії неправомірним поводженням адміністрації колонії. Вони вимагали звільнення начальника установи Юрія Шевченка та його заступника із соціальної роботи. Родичі засуджених стверджували, що в’язням не виплачують заробітної плати, погано годують і відправляють на роботу у вихідні та ночами, а також возять працювати на приватні об’єкти керівництва колонії. Щоб з’ясувати, наскільки скарги засуджених відповідають дійсності, було створено комісію управління ДПтС України в Полтавській області для здійснення комплексної інспекторської перевірки фінансово-господарської та оперативно-службової діяльності Машівської виправної колонії. На місце події також виїжджали представники обласної та місцевої прокуратури.

9 серпня 2016 року в управлінні Державної пенітенціарної служби України в Полтавській області відбувся брифінг тимчасового виконувача обов’язків начальника управління ДПтС України в Полтавській області полковника внутрішньої служби Петра Тітовця за результатами службового розслідування події, яка сталася у Машівській виправній колонії 31 липня.

– Машівська виправна колонія №9 – це колонія мінімального рівня безпеки з полегшеними умовами утримання. Нині тут утримується 129 засуджених, більшість із них скоїло злочини з необережності, переважно це дорожньо-транспортні пригоди зі смертельними наслідками, – говорить Петро Тітовець. – Протягом тривалого часу група засуджених так званої негативної спрямованості постійно висловлювала своє невдоволення неправомірними, на їхню думку, діями адміністрації, тобто неналежними комунально-побутовими умовами, харчуванням тощо. Вони були невдоволені, що до них не в повній мірі застосовуються пільги, зокрема на умовно-дострокове звільнення. Також жалілися на упереджене ставлення та фізичний тиск.

Приводом для загострення ворожих настроїв засуджених стало те, що один із них після роботи вимагав вийти за територію установи та купити цигарок. Працівники колонії пообіцяли це зробити, тільки-но матимуть можливість, на що чоловік відреагував агресивно та виявив непокору. Працівник колонії, діючи згідно з вимогами Кримінально-виконавчого кодексу України і правилами внутрішнього розпорядку, затримав порушника, застосувавши фізичну силу, яка проявлялася у прийомі заведення руки за спину. Засуджений став кричати, тим самим підбурюючи інших. Наслідком цієї сутички і стало масове невдоволення засуджених, яке проявилося в ігноруванні правил загального розпорядку: 31 липня 30 засуджених після команди «Відбій» залишилися у місці, відведеному для паління, порушивши Правила внутрішнього розпорядку установи.
– Ніхто із засуджених не голодував, ніяких подібних заяв від них не надходило, – зазначає Петро Тітовець. – Те, що вони відмовлялися приймати їжу в їдальні, – це одне питання. Але вони виходили за межі території установи, де купували продукти харчування. 1 серпня на обід прийшло до 20 чоловік, а також було зафіксовано, що деякі засуджені брали їжу з їдальні до себе в кімнати, ніхто їм навіть не суперечив.

Наступного дня була створена комісія для ретельної перевірки всіх сфер діяльності у колонії, яку очолив заступник начальника управління ДПтС України в Полтавській області Павло Тронь. А також паралельно проводилося розслідування із залученням внутрішньої безпеки Сумського підрозділу. За його результатами порушень, що дестабілізували роботу установи, виявлено не було.
– Звичайно, що недоліків немає тільки там, де не працюють, – зауважує Петро Миколайович. – Тому заступнику із соціальної роботи колонії оголосили сувору догану, начальнику – догану за те, що вони несвоєчасно відреагували та недостатньо володіли ситуацією, що відбувається в середовищі засуджених.

Варто зазначити, що колонія має сільськогосподарський профіль із загальною земельною площею угідь понад 2122,62 га. Основні напрямки діяльності – рослинницька та тваринницька галузі. На сьогодні в установі працевлаштовано 116 засуджених. Середня заробітна плата становить 1675 грн.

– Однією зі скарг засуджених було перерахування коштів на їхній особовий рахунок у розмірі менше 75%. Це справді так, відповідно до статті 120 Кримінально-виконавчого кодексу, – говорить головний бухгалтер управління ДПтС України в Полтавській області полковник внутрішньої служби Світлана Сердюк. – Також законодавство визначило порядок про те, що засуджені мають сплачувати кошти за своє харчування та комунально-побутові послуги. У середньому вартість утримання однієї особи в літній період складає 812 грн на місяць і 1467 грн – у зимовий період. На сьогодні вони компенсують лише 61% від вартості свого утримання. Після відрахувань коштів на своє утримання засуджені повинні сплачувати кошти за виконавчими листами. В установі ті, хто відбуває покарання, мають 127 виконавчих листів на суму 8,1 млн грн і повинні відшкодувати матеріальні збитки згідно з судовими рішеннями. Коли засуджені прибувають до колонії, вони пишуть заяви, згідно з якими здійснюється відшкодування витрат, яких зазнала держава. Тож такі відрахування із їхніх заробітних плат цілком законні.
Вікторія Білокінь, 15.08.2016, 13:382738
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень