19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Розпочався осінній призов на строкову службу

Із 1 жовтня розпочався черговий призов, якому підлягають юнаки й чоловіки з 18 до 27 років.

Як він триватиме і на що призовникам слід звернути увагу, «ПВ» запитав у військового комісара Полтавського об’єднаного міського військового комісаріату полковника Олександра Турченка.

– Олександре Володимировичу, розкажіть, будь ласка, кого призиватимуть і куди направлять?
– 18-20-річні юнаки викликаються суто для проходження медичної комісії, визначення стану здоров’я і з’ясування права на відстрочку. Особи з 20 до 27 років підлягають призову та відправленню у Збройні сили України, якщо вони придатні за станом здоров’я, не мають права на відстрочку або втратили його. Восени цього року з Полтави мають призвати 75 чоловік. Кампанія триватиме до 30 листопада. Призовників відправлятимуть у Збройні сили України, Національну гвардію і в Державну спеціальну службу транспорту. Термін строкової служби – півтора року, для осіб, які мають вищу освіту за ступенем магістра чи спеціаліста, – один рік.

– Нині не всі призовники охоче йдуть до військкоматів. Скільки полтавців перебувають у розшуку та які, на ваш погляд, основні причини ухилення від служби?
– Є призовники, яких розшукують військовий комісаріат та Національна поліція України. Велика кількість призовників має відстрочку на навчання. Мусимо визнати, що відсоток ухиляння від служби досить великий, але за часи незалежності України та з початку проведення антитерористичної операції на сході нашої держави значно зріс престиж професії військовика. Тепер у середовищі молоді вважається за честь служити у Збройних силах України. Точно можу сказати, що всі хлопці, котрі пішли служити, зовсім про це не шкодують, вони вдячні, що відслужили, змужніли, набули життєвого досвіду, отримали військову спеціальність. Але є молодь, яка ховається від виконання свого громадянського обов’язку, боїться, що відправлять у зону АТО. Так само налякані батьки.

– Наскільки ці побоювання реальні?
– Призовників не направляють у зону АТО, вони служать не далі Харківської, Запорізької і Дніпропетровської областей, а не на Донеччині й Луганщині. Унеможливило потрапляння призовників у зону АТО рішення РНБО України №744/24 ще від 28 серпня 2014 року, яким гарантується, що строковики не будуть задіяні для виконання завдань у зоні проведення антитерористичної операції. Жоден із громадян, які були призвані на строкову службу у 2015 році й навесні 2016-го, не потрапив на Донбас.

– Яка відповідальність передбачена для тих, хто ухиляється від строкової служби?
– За неявку на виклик до військового комісаріату передбачена адміністративна відповідальність – штраф 85–119 гривень. За повторне порушення – від 170 до 255 гривень. За ухилення від строкової служби, згідно зі статтею 335 Кримінального кодексу України, передбачена кримінальна відповідальність – до трьох років позбавлення волі. Торік у Полтаві за ухилення від строкової служби був засуджений один призовник та 25 особових справ призовників передано на порушення кримінального провадження.

В умовах військової агресії, якої зазнає наша держава, кожен призовник має усвідомити, що служити в армії – це його громадянський обов’язок, адже основне завдання строкової служби – набуття військово-облікової спеціальності і навичок військового захисту Батьківщини.

– А що чекає на призовника, який ухилявся від служби, а потім одумався?
– З ним спілкується військовий комісар і виносить рішення. Якщо людина стала на шлях виправлення, то проходить медичну комісію і в разі придатності призивається до лав ЗСУ. І таких випадків у нас було досить багато, бо хлопці через незнання бояться приходити до військового комісаріату, а в них можуть бути законні підстави, щоб отримати відстрочку, – за станом здоров’я, через сімейний стан чи навчання. Тож треба просто з’явитися у військкомат і з’ясувати всі обставини. Якщо релігійні переконання не дозволяють тримати в руках зброю, призовник відправляється на альтернативну службу. Для цього потрібно за два місяці до чергового призову пройти медичну комісію. У разі придатності до служби призовника направляють на комісію у справах релігії, яка визначає, де і коли він буде служити. Альтернативну службу проходять на підприємстві, де призовник працює. Термін служби удвічі більший за звичайну строкову службу – 36 місяців. Протягом цього часу він не має права ні звільнитися, ні переїхати, потрібно відпрацювати встановлений термін.
Наталія Вісич, 10.10.2016, 13:402403
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень