21 серпня 2019 • № 33 (1569)
Rss  

Водоканалівці запобігають екологічній катастрофі в місті

Ситуація, яка нещодавно виникла на колекторі на вулиці Південній, як лакмусовий папірець оголила стару проблему інфраструктури міста. У провалля на місці зруйнованого колектора «пішли» гаражі, які свого часу були зведені з порушенням будівельних норм та правил. Кілька днів частина містян отримувала воду погодинно.
Про те, чому сталася така ситуація і як водоканалівці намагаються запобігти екологічній катастрофі, розповідає в. о головного інженера КП ПОР «Полтававодоканал» Євген Забишний:

– Подібні ситуації в Полтаві виникають не вперше, про це неодноразово писалося в ЗМІ.

Близько третини каналізаційних мереж міста вичерпало термін експлуатації, перебувають в аварійному стані, що обумовлює виникнення аварійних ситуацій, які супроводжуються можливими провалами, наслідки яких важко передбачити.

Як показав аналіз, основною причиною виникнення аварій на колекторах стає сульфатно-газова корозія, яка руйнує складову бетону. Якщо десять років тому таких випадків виникало 10–15 на рік, то з часом тенденція збільшується і потребує невідкладних заходів.

На початку вересня робітники служби водовідведення виявили аварійну ситуацію на колекторі на вулиці Південній. При обстеженні зробили висновок про те, що під впливом корозії повністю зруйновано цілий інтервал залізобетонної труби.

Цей колектор, запущений в експлуатацію в далекому 1929 році, найстаріший у місті. Він приймає стоки з центральної частини міста (вулиці Шевченка, Небесної Сотні, Стрітенської, Пушкіна, Миколи Дмитрієва та ін.).

Ускладнюють обстеження та проведення робіт гаражі, збудовані прямо на колекторі. На жаль, ситуація погіршується, і у зв’язку з розширенням місця провалу стався обвал зовнішніх стін та інших конструкцій гаражів.

Виникла аварійна ситуація з можливим потраплянням стічних вод у ставки на Нижньомлинській та у Ворсклу. Тож для запобігання екологічної катастрофи кілька днів у центральному районі Полтави було обмежено водопостачання басейну цього каналізаційного колектора.

І вдень, і вночі водоканалівці намагалися запобігти екологічній катастрофі. Було вжито термінових заходів для відновлення пропускання стоків: змонтований тимчасовий обвідний колектор, установлена насосна станція для перекачування стоків. Прокладаються під’їзні шляхи для спецтехніки до місця аварії.

І хоча тепер вода подається цілодобово, немає гарантії, що завтра комунальники знову не будуть просити вибачення в полтавців за обмеження водопостачання.

На сьогодні від можливої техногенної біди Полтаву рятують рядові робітники полтавського водоканалу, у яких на озброєнні, окрім техніки, що сама потребує оновлення, лише робочі руки і звичайне почуття обов’язку. Назву імена цих професіоналів, які цілодобово в умовах, далеких від ідеальних, працюють над розв’язанням тієї непростої ситуації, що склалася. Це робітники аварійно-відновлювальної бригади Олексій Сокоренко, Михайло Калінін, Віталій Ладатко під керівництвом бригадира Олексія Копила, а також машиністи екскаватора Микола Шкоденко та Анатолій Горобець.

У зв’язку з тим що колектор прокладений на глибині понад десять метрів, підприємство не має змоги проводити такі технічно складні ремонтні роботи власними силами. Тому виникла необхідність залучати фахівців з інших регіонів, які мають відповідне обладнання для проведення подібних робіт. Нині ведуться переговори з найкращими фахівцями України, які готові виконати це складне завдання за кілька місяців.

Адже попереду немало: необхідно в досить складних умовах замінити майже 80 метрів каналізаційного колектора. Нині оформляється пакет необхідних дозвільних документів, і ми сподіваємося на якнайшвидший початок відновлювальних робіт. Але ми розуміємо, що відновлення ділянки цього колектора не розв’яже проблеми в цілому, а лише відтягне виникнення чергової аварії.

Комунальники звернулися до обласної та місцевої влади з проханням знайти змогу додаткового фінансування щодо проектування та побудови колектора від вулиці Південної до колектора мікрорайону Левада. Приємно, що нас чують і розуміють. Особливо вдячні організаціям, які оперативно відгукнулися на прохання комунальників і допомогли усунути аварійну ситуацію, а саме ГУ Держслужби з надзвичайних ситуацій, КП «Полтавазеленбуд» та ГУ Національної поліції. Велике спасибі лікувальним закладам, розташованим у центральній частині міста, які з розумінням поставилися до проблеми, обмеживши водоспоживання.

На жаль, проблему каналізації починають відчувати, коли вона вже на поверхні разом з її змістом. Ми з вами живемо над зношеними мережами і не знаємо, коли і в якому районі станеться черговий провал. У питанні проведення таких складних робіт підхід має бути комплексним, за розв’язанням цієї проблеми стоять значні кошти, яких так бракує підприємству.

Олена Корнійчук
Іван Мольченко, 10.10.2016, 14:052835
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31