24 серпня 2019 • № 34 (1570)
Rss  

Там, де амброзія, не місце байдужості

Інспекція по контролю за благоустроєм, екологічним та санітарним станом міста вже зверталася до полтавців, підприємств, установ, організацій, інших суб’єктів господарювання з вимогою щодо обов’язковості косіння трави, не допущення заростання високою травою, бур’янами і чагарниками власних та прилеглих територій.

Почався сезон появи амброзії полинолистої – однорічної ярої рослини за зовнішнім виглядом схожої на коноплі, а за розмірами і формою листків вона нагадує полин гіркий (звідки і назва полинолиста). Стебло і листя опушене. Розрізняють дві форми амброзії: сірувата з червонуватими стеблами і дуже опушеними суцвіттями та зелена, розсіяноопушена. Розмножується амброзія насінням, яке утворює в великій кількості. Добре розвинені рослини можуть давати по 30-40 тисяч насінин, а окремі екземпляри до 80-100 тисяч. Насіння зберігає схожість у ґрунті до 40 років. Надмірно висушує і виснажує ґрунти, а при великому забур'яненні культурні рослини гинуть.

Ця рослина дуже небезпечна для здоров’я людини: пилок викликає алергію (підвищення температури, сльозотечу, кон’юнктивіт, погіршує зір і може викликати набряк легенів), медики називають це амброзійним полінозом, або сінною пропасницєю. Слід додати, від її пилку страждають астматики, у яких загострюються приступи бронхіальної астми. Поширенню захворювання можуть сприяти погодні умови: спека, роза вітрів тощо. Ефективних ліків поки що не існує. Єдиний вихід – потрібно вже зараз виявляти осередки поширення амброзії, знищувати рослини до початку цвітіння: скошувати, виривати, не даючи можливості цвісти та плодоносити, адже вона розмножується тільки насінням. А цвіте амброзія з середини серпня до кінця жовтня.

Вести боротьбу з цією злісною карантинною рослиною потрібно всім разом: фітосанітарним установам, екологічній службі, комунальним службам, вуличним та будинковим комітетам, підприємствам, установам, організаціям всіх форм власності, суб’єктам господарювання, навчальним закладам, громадськості.

Стаття 22 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного добробуту» зобов’язує утримувати земельні ділянки та території в належному санітарному стані не тільки органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, але й всіх громадян.

Згідно з Правилами благоустрою та забезпечення чистоти і порядку в місті Полтава, громадяни, а також суб’єкти господарювання всіх форм власності зобов’язані регулярно обстежувати прилеглі та закріплені території з метою виявлення амброзії полинолистої, інших карантинних рослин, проводити заходи по їх знищенню.

Нагадуємо, що за порушення вищевказаних Правил благоустрою передбачена адміністративна відповідальність за ст. 152 Кодексу України «Про адміністративні правопорушення», яка передбачає накладення штрафу на порушника в розмірі 340 – 1700 грн.

Тож борімося з амброзією разом та бережімо здоров’я одне одного!
Іван Мольченко, 15.06.2017, 16:232681
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31