24 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Злісні неплатники аліментів активно повертають борги

На сьогодні Полтавщина посідає третє місце в Україні в рейтингу зі стягнення аліментів на користь дітей. Одну з найбільших сум боргу по регіону – майже 139 тис. грн – за одним виконавчим провадженням погасили в обласному
центрі.

Ось уже три місяці, як у нашій державі набрав чинності закон №2234-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом удосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», який коротко також називають #ЧужихДітейНеБуває. Запроваджені цим документом новації виявилися дієвим інструментом для того, аби примусити не свідомих своїх батьківських обов’язків громадян сплатити нарешті кошти, які вони повинні були виділяти на утримання власних синів, доньок, але з певних причин не робили цього.

Найбільш дієвим засобом переконання людей сплатити аліменти стало спрощення для державних виконавців процедури заборони боржникам виїзду за кордон (на відпочинок, по роботі, у справах – неважливо).

– Заходи примусового виконання рішень суду про перерахування коштів на користь дітей існували й раніше, – повідомив начальник Головного територіального управління юстиції в Полтавській області Олег Тимченко. – Серед них – і заборона виїзду. Але щоб її застосувати, треба було діяти через суд. Державний виконавець звертався до нього з проханням заборонити боржникові перетинати кордон України. Та вірогідність отримання позитивного рішення була 50 на 50. Суд міг відмовити. Чому? Наприклад, за кілька годин до засідання боржник переказував на рахунок матері/батька, із якою/яким залишилася дитина, сотню-дві гривень, у суді казав, мовляв, ось же, сплачую, злісно не ухиляюся. Це брали до уваги й відмовляли в забороні виїзду за кордон. Тепер же, якщо є заборгованість більше ніж за шість місяців, державний виконавець сам виносить постанову про заборону випускати такого-то громадянина з країни й направляє її в Державну прикордонну службу України. Ось така особливість.

До речі, якщо боржник уже виїхав за кордон, обмежити його в праві полишати межі країни теж можуть. Не випустять, коли наступного разу збереться за рубіж.

Друге місце серед засобів впливу на несвідомих батьків посідає обмеження їх у праві керувати транспортним засобом. На третьому місці «п’єдесталу непошани» – громадські роботи. Якщо людина добровільно сплачує аліменти на дітей, із її заробітку відраховують тільки частину грошей. Коли ж постанову про направлення громадянина на громадські роботи виносить суд, на користь доньки чи сина перераховують усі зароблені кошти.

Як розповів начальник управління державної виконавчої служби ГТУЮ в області Віталій Коноз, такий засіб примусового стягнення аліментів із боржників стає в пригоді, коли в людини немає майна й доходів, їй не страшні перераховані вище обмеження прав. У таких випадках закон дозволяє державному виконавцеві скласти на злісного неплатника протокол про адміністративну відповідальність і разом із іншими необхідними документами направити до суду. Той своєю постановою притягне несвідомого батька чи матір (останніх на сьогодні в регіоні серед злісних неплатників – близько 300) до адмінвідповідальності у вигляді громадських робіт, тобто працевлаштує примусово. Але ж це робота не до душі, та й фактично безплатна для людини. А це мало кому сподобається. Як і обмеження прав. От і йдуть громадяни погашати накопичену заборгованість.

У результаті законодавчих нововведень тільки за перший квартал 2018 року на користь понад 20 тисяч маленьких жителів Полтавщини була отримана сума, що перевищує 63 млн грн. Для порівняння: торік за аналогічний період погасили заборгованість приблизно на 20 млн грн. Найбільше несплачених своєчасно аліментів за одним виконавчим провадженням стягнули в Київському відділі Державної виконавчої служби Полтави – 138,92 тис. грн. Хоча й Шевченківський ВДВС відстав не набагато – 120,432 тис. грн.

– Ми бачимо реальний результат від запроваджених заходів впливу на боржників. Сотні тисяч найменших українців змогли отримати допомогу, яку не бачили роками. Це дало нам поштовх іти далі – напрацьовувати наступні новації, які назавжди ліквідують таке ганебне явище, як несплата аліментів на утримання власних дітей, – сказав міністр юстиції Павло Петренко.

Посилення захисту маленьких громадян

Днями Мін’юст подав до Верховної Ради другий пакет законодавчих ініціатив із серії #ЧужихДітейНеБуває. У разі його прийняття українці, які мають понад шестимісячну заборгованість із виплати коштів на утримання дітей, не зможуть займати найвищі посади в органах виконавчої влади та будуть позбавлені можливості брати участь у виборах. А якщо хтось уже працює «в кабінетах» і має борг зі сплати аліментів більше ніж за рік, може бути звільненим. Або такому чиновникові припинять повноваження. Крім того, Мін’юст пропонує нараховувати на суму заборгованості, якщо та накопичувалася понад 12 місяців, пеню: за рік – плюс 20% від розміру боргу, за два – плюс 30%, за три – плюс 50%.

Напрацьований пакет нововведень також передбачає звільнення дітей від обов’язку утримувати непрацездатних батька або матір у випадку несплати ними аліментів більше ніж три роки; притягнення до кримінальної відповідальності осіб, які ухиляються від виконання суспільно корисних робіт (санкцією за таке правопорушення може бути навіть ув’язнення на строк до двох років); збільшення мінімального розміру аліментів на одну дитину; запровадження системи автоматизованого арешту коштів боржників і заборони відчужувати власне майно. Іще серед новацій – скасування оподаткування аліментів від батьків-нерезидентів; надання податкових пільг батькам, які вкладають кошти в розвиток своєї дитини: оплачують музичну школу, спортивну секцію тощо; підтримка сімей із важко хворими дітьми (на період оформлення інвалідності той із батьків, хто доглядає за дитиною, матиме право на безоплатну відпустку й матеріальну допомогу від держави).

*****

Відповідно до ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження», за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, стягнення може бути звернено на майно боржника. Якщо така заборгованість – більша за суму відповідних платежів за півроку, державний виконавець виносить вмотивовані постанови про встановлення тимчасового (до погашення боргу зі сплати аліментів у повному обсязі) обмеження боржника в праві:

– полювання;
– виїзду за межі України;
– керування транспортними засобами;
– користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, споряджених гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії.

Водночас за наявності заборгованості зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за шість місяців, державний виконавець складає протокол про вчинення боржником адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 183-1КУпАП.
Віолета Скрипнікова, 25.05.2018, 15:582000
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень