18 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

У Полтаві питна вода буде. Підстав для паніки немає

Постачання питної води в Україні нині під загрозою. У середині червня свою діяльність зупинило підприємство «ДніпроАзот», яке, окрім того, що є головним постачальником мінеральних добрив українським аграріям, також є основним виробником дезінфектантів для питної води. Причиною зупинки підприємства стала висока ціна на газ для промислових споживачів. Про це на своїй сторінці в мережі «Фейсбук» повідомив голова правління АТ «ДніпроАзот» Сергій Сидоров. До слова, завод перебуває у сфері впливу бізнесмена Ігоря Коломойського, повідомляє «Обозреватель». Торік частину активів «ДніпроАзоту» заарештували у справі про розкрадання коштів з «ПриватБанку». Якщо Кабінет Міністрів погодиться з вимогами і створить їм особливі умови для роботи, підприємство готове відновити виробництво.

Асоціація водоканалів України одразу забила на сполох, адже водоканалам країни тепер доводиться використовувати накопичені запаси рідкого хлору. Але на одних підприємствах він уже закінчується, а на інших ресурсу вистачить усього на кілька тижнів. Тому в деяких містах уже попередили, що воду найближчим часом подаватимуть по годинах, а в деяких узагалі можуть відключити, якщо проблема не буде розв’язана.

Питання забезпечення водоканалів України хлором для знезараження питної води було розглянуте на засіданні Кабінету Міністрів у середу. На момент верстки номера його результати не були відомі широкому загалу. Однак, як повідомляє «Обозреватель», усе не так просто. Неофіційно співробітники «ДніпроАзоту» поділилися думкою, що керівництво не хоче платити за газ за запропонованими тарифами, тому зупинило виробництво, щоб, по суті, шантажувати всіх українців через водоканали. Фактично це підтверджує Асоціація водоканалів України, яка 11 липня на своєму сайті розмістила таке оголошення: «Використовуючи своє монопольне становище, АТ «ДніпроАзот» користується ситуацією, що склалася, і пробує чинити політичний тиск на уряд. Дуже погано, що заручниками стають наші підприємства. Нам варто було підготуватись до такої ситуації та напрацювати альтернативні поставки хлору. Нині в спішному порядку постачальники хлору та гіпохлориту натрію пробують це зробити. Але в необхідній кількості та в короткий строк це зробити дуже важко. Підприємства галузі використовують на місяць для знезараження близько 800 тонн хлору (у вигляді скрапленого газу та гіпохлориту натрію). Близько 40% поставляється в цистернах, решта – у контейнерах по 900 кг. При цьому ціна хлору на сьогодні в зв’язку з ускладненням логістики та вартості імпортного продукту збільшилась майже втричі».

Повністю замінити продукцію «ДніпроАзоту» найближчим часом, як і перейти на новий метод знезараження, неможливо. «Найближчим європейським постачальником хлору може бути Румунія. У цистернах це зробити неможливо. Поставками автомобільним транспортом у контейнерах можна забезпечити 200 тонн на місяць, це 25% від потреби. І для цього постійно потрібно десять машин. Але головна проблема – отримання дозвільних документів від «Укртрансбезпеки», – розповів на засіданні «Укрводоканалекологія» представник однієї з хлорних станцій. Хлор також виробляють у Калуші, але лише у газоподібному вигляді. Обладнання для його скраплення немає. Інші ж підприємства припинили свою роботу. Є й альтернативні методи знезараження води. Наприклад, можна використовувати електроліз. Але на це також знадобляться мільйонні інвестиції й місяці.

Ситуація більш ніж напружена, ЗМІ нагнітають паніку. Чи є для неї підстави у полтавців? Про це «ПВ» запитав у «Полтававодоканалу».

– Полтавцям не слід хвилюватися. Підстав для паніки немає. У більшості міст України використовують воду з Дніпра, відповідно підприємства застосовують спеціальну методологію очищення, яке кардинально відрізняється від того, що застосовує «Полтававадоканал», – повідомила речниця підприємства Ліана Козмійчук. – Полтавцям пощастило, бо у нас вода з підземних джерел і не потребує очищення. Гіпохлорит натрію для знезараження застосовується у мінімальній кількості з профілактичною метою через старі водогони. Запасів цього дез-інфектанта на підприємстві достатньо, щоб підтримувати воду в належному стані. Води вистачить усім, полтавцям не слід хвилюватися.
Наталія Вісич, 12.07.2018, 13:281963
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень