19 липня 2019 • № 29 (1565)
Rss  

Делегація Республіки Казахстан переймає досвід Полтавщини

Полтавщину відвідала делегація з Республіки Казахстан. Протягом п’яти днів її учасники переймали досвід Полтавщини у запровадженні механізму аграрної розписки.

Полтавщина стала першим регіоном в Україні, де застосували механізм аграрної розписки. З 2014-го стартував пілотний проект. Він впроваджується Міжнародною фінансовою корпорацією, членами Групи Світового банку у партнерстві зі Швейцарською Конфедерацією в Україні. Донором пілотного проекту став швейцарський уряд. Програма розрахована до 2022 року.

Що таке аграрна розписка і для чого вона потрібна?

Аграрну розписку неофіційно можна назвати векселем. Натомість вексель – це грошовий документ, який у письмовому форматі зобов’язує сплатити певну суму коштів у визначений термін.

Коли виробник сільськогосподарської продукції отримує в кредит якийсь товар – насіння, добрива, він гарантує розпискою, що поверне розрахунок.

Наприклад, якщо це товарна розписка, то виплата буде товаром: соєю, пшеницею і т. д. Цей механізм необхідний для посилення відповідальності двох сторін та захищеності постачальника. Особливість аграрної розписки у тому, що конкретна продукція закріплюється за конкретною ділянкою землі. Тобто вона містить кадастровий номер землі, поля і назву продукції.

Також існує фінансова аграрна розписка. Банк дає кредит фермеру або агропідприємству під майбутній урожай. Зазвичай більша частина кредиту дається на техніку і тільки малий відсоток на урожай. Проте завдяки розписці можливий й інший варіант. Позичальник зобов’язується повернути кошти, а під заставу беруть його урожай з конкретної ділянки землі.

Аграрна розписка реєструється нотаріусом і публікується у спеціальному Реєстрі. Це офіційний документ, так зване «боргове зобов’язання». Далі звична процедура: «виростив – продав – сплатив кошти». Тримач аграрної розписки повертає її сільгоспвиробнику. Потім вона виключається із реєстру.

Якщо виробник не розрахувався за об’єктивними причинами, відповідальність не знімається. Зобов’язання переносять на наступний рік. Проте, якщо ж виробник відмовився платити без причини, постачальник звертається до нотаріуса, оформлює документ, за яким вилучається продукція.

– Ми працювали над цим механізмом для того, щоб створити комфортні умови для розвитку аграрного бізнесу на Полтавщині. Наприклад, коли виробник не має чим розрахуватися, він може сказати: «Ось тут у мене виросте кукурудза, я нею розрахуюся», – говорить директор Департаменту агропромислового розвитку Полтавської ОДА Сергій Фролов.

Полтавщина – область із потужним аграрним сектором

На Полтавщині нині працюють майже три тисячі аграрних підприємств, з них дві тисячі – фермерські господарства. Причиною реалізації аграрних розписок у регіоні стало те, що маленькі фермерства не завжди можуть отримати кредит на свій розвиток.

– Полтавська область за якістю ґрунтів – унікальний регіон, – говорить голова Полтавської ОДА Валерій Головко. – Аграрні розписки – це залучення коштів, які допомагають розвивати аграрний бізнес. Також це збільшує довіру між державою та бізнесом.

За перший рік дії аграрних розписок в області залучили близько 40 млн грн. А торік ця сума збільшилася у 18 разів. Тепер Полтавщина займає друге місце за кількістю оформлених аграрних розписок та перше – за обсягом залучення кредитних ресурсів.

Першим нотаріусом на Полтавщині, який почав оформлювати аграрні розписки, стала нотаріус із Хорольського району Дар’я Береза. Вона й нині продовжує надавати такі послуги.

– Із самого початку роботи над аграрною розпискою ми зустрілися з фермерськими та аграрними господарствами. Разом обговорили цей механізм, усі «за» та «проти». Виїжджали до кожного виробника у райони та особисто спілкувалися. За рік ми запустили проект аграрної розписки. І тепер бачимо, що він став не тільки успішним, а й показовим для інших регіонів та країн, – зазначив заступник голови Полтавської ОДА Роман Товстий.

за матеріалами Полтавської обласної державної адміністрації
Іван Мольченко, 07.02.2019, 15:56103
ПнВтСрЧтПтСбНд
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
<червень