×

21 вересня – Різдво Пресвятої Богородиці і Приснодіви МАРІЇ

Різдво Пресвятої Богородиці в Україні традиційно іменують Друга Пречиста (Перша Пречиста — це Успіння Пресвятої Богородиці). Друга Пречиста — це перше з дванадцяти головних церковних свят, день, з якого починається новий церковний рік.

Свято Різдва Пресвятої Богородиці засноване на церковних текстах. Як сказано в них, Марія народилася від благочестивих батьків, Іоакима і Анни. Вони дожили до похилого віку, але були бездітні, що стало джерелом їхнього горя і викликало громадський осуд. Одного разу первосвященик не прийняв жертвоприношення у Іоакима, і той, невтішний, пішов у пустелю, де став ревно молитися. Анна ж залишилася вдома і теж молилася. У цей час їм обом з’явився ангел і кожному сповістив: «Господь почув молитви твої, ти зачнеш і народиш, і про потомство твоєму будуть говорити в усьому світі». Дізнавшись радісну новину, подружжя зустрілися біля Золотих воріт Єрусалиму. І незабаром в сім’ї їх народилася дочка. Щасливе подружжя дали обітницю присвятити свою дитину Богові і віддали дочку Марію в Єрусалимський храм, де вона служила до повноліття.

Як святкувати, що можна робити на Різдво Богородиці

Різдво Пресвятої Богородиці або Друга Пречиста — велике свято. У храмах завжди проводять урочисті служби, і всі віруючі намагаються відвідати богослужіння. Існують і інші звичаї і добрі прикмети, як провести цей день.

Жінки в цей день прикрашають ікони Богородиці калиною і пізніми квітами, ставлять свічки біля ікони Божої Матері в церкві.

Бездітні жінки звертаються в це день з особливою молитвою до Пресвятої Богородіці: вважається, що в цей день їх бажання мати дітей збудеться.

Раніше на це свято пекли хлібець з видавленими на них буквами Р і Б (Різдво Богородиці). Такими хлібцями пригощали всіх, хто заходив до хати. Господині обов’язково готували грибний або рибний суп, а також пекли пироги з рибою і грибами.

На Різдво Пресвятої Богородиці заготовляють калину: в народі вважалося, що «як вип’єш калини на Пречисту, від усякої хворі будеш чистий» У цей день особлива увага приділялася благодійності: вважалося, що якщо жінка обдарує в цей день незаможних — Богородиця дарує їй достаток у домі.

У цей день особливо дієвими вважалися жіночий молитви, звернені до Пресвятої Богородиці: жінки просили у Матінки-Заступниці миру і сімейного щастя, здоров’я дітям. Доброю прикметою було вмитися в річковій воді на світанку: дівчатам це обіцяло швидке заміжжя, а заміжнім жінкам — то, що вони довго будуть залишатися молодими і красивими.

В цей же день вважалося обов’язковим відвідати тих, хто нещодавно відсвяткував весілля, сімейні діти відвідують батьків.

Чого не можна робити

Особливих церковних заборон на цей день немає, але за традицією бажано триматися таких засторог.

Не можна в цей день займатися «чорною» хатньою працею — мити підлогу, прибирати в будинку, спалювати сміття у дворі і т.п.

За традицією в цей день жінки не брали до рук голку і ножиці, не різали хліба, не шили і не вишивали.

У цей день церква настійно рекомендує дотримуватися посту. І це стосується не тільки їжі, але і поведінки: не сваритися з близькими, не конфліктувати, намагатися вирішити будь-які спірні моменти мирним шляхом.

Помисли в цей день повинні бути чисті. Не можна підвищувати голос, не можна бажати іншій людині зла або думати про когось погано.

Прикмети на Різдво Богородиці

В Україні за народними традиціями восени святкується Три Пречисті — Перша Пречиста — 28 серпня — Успіння Пресвятої Богородиці, 21 вересня — Різдво Пресвятої Богородиці і Третя Пречиста — 14 жовтня — Покров Пресвятої Богородиці.

За народними прикметами, «Перша Пречиста жито засіває, друга — дощем поливає, а третя — снігом покриває». На Різдво Пресвятої Богородиці прикмети вказували на наступне:

Якщо день видався ясним, то така погода збережеться і до кінця жовтня;

Якщо вранці туман — підуть дощі;

Якщо туман розвіється несподівано швидко — погода буде мінливою;

Якщо вранці пішов дощ, то буде лити він ще 40 днів, а зима видасться холодною;

Якщо яскраве сонце вранці швидко висушує росу на траві — не варто чекати багато снігу взимку.