×

Андрій МАТКОВСЬКИЙ: “Депутати міської ради працюють безплатно, проте краще, ніж чиновники за величезні зарплати”

Депутати з команди Андрія Матковського розпочали традиційні зустрічі з полтавцями, аби прозвітувати про свою діяльність. Кореспондент «ПВ» поспілкувався з головою фракції у міськраді Андрієм Матковським про досягнення за рік та подальші плани.

– Андрію Всеволодовичу, ви та ваша команда почали звітувати перед полтавцями. Виборча кампанія стартує?

– Якщо оцінювати зустрічі з виборцями і виборчу кампанію, то, мабуть, у Полтаві, вона і не закінчувалася. Тим паче, усі знають, що в нас давно нема міського голови. Та, на відміну від колег, наша фракція, як ми й обіцяли людям у 2015 році на виборах, не втрачає зв’язок з виборцями, а наприкінці кожного року звітує про свою річну діяльність.

– Де саме ви звітуєте? Як обираєте місця для зустрічей із полтавцями?

– До речі, це дуже цікаве запитання. Учора під час однієї з таких зустрічей із виборцями до мене підходили люди, які проживають в іншому мікрорайоні, запитуючи: чому, мовляв, тут депутати зустрічаються, а в них такого немає. Зауважу: насамперед ми приділяємо увагу в тих районах, округах, де обрано депутатів міської, районних рад – представників команди Матковського. Депутати працюють за закріпленими округами, організовують регулярні зустрічі, суботники, свята тощо. Але ми не обмежуємося цими округами та намагаємося приділяти увагу всім полтавцям, ухвалюючи програми, які реалізуються у всьому місті.

– Якщо коротко, не по кожному двору, то що вдалося зробити вам та вашій команді?

– Зробити вдалося багато, і приємно почути від людей слова вдячності за ту роботу, яку ми проводили. За нашої ініціативи реалізовувалася програма із заміни вікон у школах та дитячих садках, встановлювалися сучасні спортивні майданчики в різних куточках міста, було прийнято нову програму боротьби з амброзією сучасним інноваційним методом, підписано договір з міжнародними організаціями на фінансування купівлі нових 40 тролейбусів. У рамках нашої програми «Здорове місто» ми забезпечили безплатну діагностику на сучасному обладнанні (МРТ, комп’ютерна томографія) для всіх полтавців за направленням лікаря. Цього року рекордну суму 1 млрд грн було закладено на наших дітей, на галузь освіти. Ніколи досі таких грошей не виділялося! У місті не залишилося жодного дитсадка та школи, у яких би не проводилися ремонтні роботи. Купувалися нові парти, дошки, сучасне обладнання, усі заявки, з якими зверталися директори навчальних закладів, були задоволені на 99%.

Хоча міська влада загалом могла б зробити набагато більше. Адже завдяки децентралізації Полтава має достатньо великий бюджет. І за те, що нині на кінець року на депозитах міськради залишається понад 400 млн грн, раніше чиновників звільнили б з роботи. Бо ці кошти – невиконані програми, невідремонтовані дороги, тротуари, дахи, під’їзди, житлові будинки, незакуплений транспорт тощо.

– Однак при такому фінансуванні шкіл і сьогодні є зауваження від наших читачів щодо поборів з батьків учнів.

– Нагадаю, ще на початку року депутати міськради ухвалили відповідне рішення щодо заборони збору коштів на території школи за участі працівників навчальних закладів – аж до звільнення директорів за такі вчинки. А для поточних витрат, наприклад ремонту крану чи купівлі канцелярських товарів, мийних засобів, картриджів, депутати додатково виділили 8 млн грн, розбивши їх по кожному навчальному закладу. Усі ці цифри розміщені на сайті управління освіти.

– Ви вважаєте, що цієї суми достатньо?

– Грошей багато не буває, але ці кошти виділялися на підставі розрахунків, поданих директорами дитсадків та шкіл. Тому якщо сьогодні лунають якісь зауваження, то це питання до керівників навчальних закладів. Водночас ми вітаємо будь-яку спонсорську, благодійну допомогу нашим школам та садкам, але не допустимо примусового збору коштів із батьків. Готовий жорстко реагувати на конкретні адресні скарги полтавців.

– Ви говорите про гарну роботу депутатів та недостатньо якісну роботу виконавців. У чому проблема?

– Підкреслю, що ми, депутати міськради, працюємо лише на громадських засадах. Але голосуємо та формуємо виконавчі органи влади, які мають виконувати наші рішення. І за свою роботу ці чиновники отримують зарплатню. Тож з упевненістю скажу, що депутати працювали набагато ефективніше, ніж наші виконавчі органи. Адже ми розробляли програми на підставі звернень та пропозицій полтавців, наших виборців. Візьмімо для прикладу програму ЖКГ, у якій ми прописали конкретні об’єкти, вулиці, будинки, тротуари, ліфти, які потребують ремонту в нинішньому році. Більше того, у повному обсязі виділили на це кошти. Стільки коштів ще ніколи не виділялося на управління ЖКГ у нашому місті. А в результаті через непрофесійність виконавців, у тім числі і представника «Рідного міста», профільного заступника міського голови, програму виконано лише на 44%. На якомусь етапі наші вчорашні партнери по коаліції, команда Олександра Удовіченка «Рідне місто», одноосібно вирішили, що полтавці за власні кошти мають ремонтувати дахи, підвали та під’їзди. Мовляв, раз люди приватизували квартири, то нехай і ремонтують за свій рахунок та самотужки розв’язують усі ці проблеми. А наша позиція була і залишається кардинально іншою. З такими пенсіями та зарплатами влада не може залишати людей наодинці з цими негараздами. Спочатку за рахунок бюджету треба крок за кроком відремонтувати комунальні будинки, привести до ладу прилеглу територію, а вже потім пропонувати створювати ОСББ та утримувати їх самотужки. Саме через ці протиріччя ми і покинули коаліцію у міській раді. Ми не хочемо обманювати людей, яким обіцяли допомогти, а відтак і не беремо участі в тому, чим сьогодні займається управління ЖКГ.

– Наскільки депутатський корпус навів порядок у транспорті?

– Ще перебуваючи на посаді міського голови, я зрозумів, що без потужного комунального транспортного підприємства неможливо навести порядок у транспортній сфері. І ініціював збільшення вдвічі тролейбусів та закупівлю комунальних автобусів для відновлення в повному обсязі моєї програми «Місто без околиць». Цього року нам вдалося домовитися з ЄБРР та підписати угоду про фінансування придбання 40 тролейбусів, крім цього, ми передбачили та виділили гроші на закупівлю десяти автобусів, які мали б розв’язати проблему Огнівки та околиць міста. Кінець року: ні нових тролейбусів, ні нових автобусів немає. Самі балачки та виправдовування від представників «Рідного міста». То тендер вони не можуть провести, то підготувати документи належним чином не вміють. Тобто і гроші є, і відповідну програму ми створили, а розуму в нинішніх чиновників реалізувати це немає. Тому завдяки «Рідному місту» полтавці цієї зими знову опиняться перед вибором – або ходити пішки на роботу, або платити більше приватним перевізникам.

– У полтавців є багато нарікань на стан доріг у місті, зокрема ключової транспортної артерії – траси Київ – Харків. Наскільки пам’ятаю, гроші виділялися на цей відрізок дороги?

– Як можуть своєчасно виконуватися роботи за такої безконтрольності з боку виконавчих органів влади? Якщо люди думають лише про відпустки, підвищення зарплат та працевлаштування родичів, то таким буде і результат. Тому і Харківське шосе, і та ж вулиця Шолом-Алейхема, транспортна артерія, ремонтуються другий рік. Як депутати ми ініціюємо та виділяємо кошти, але працювати за виконавців не можемо і, на жаль, через квотнопартійний розподіл посад не можемо з них і спитати.

– Який же тоді вихід із такої ситуації?

– Основна проблема всього, що відбувається у міській владі, – це відсутність упродовж тривалого часу міського голови. Тобто справжнього господаря, який уміє об’єднувати навколо себе і політиків, і депутатів, і громаду й насамперед думає про інтереси полтавців, а не вузькопартійні. Сьогоднішня рада – це лебідь, рак та щука, сім партій, які відповідають кожна за своє: той за ЖКГ, інший за культуру, ще хтось за будівництво. Коли ж мова виникає про результати роботи, вмикається «кругова партійна порука». Тому вихід один – перезавантаження влади. Це вибори міського голови й усіх депутатів. І я дуже сподіваюся, що у квітні чи травні вони таки відбудуться, бо полтавцям буде важко ще рік пережити в такій ситуації.

– Нині розпочинається бюджетний процес. Яким ви бачите бюджет міста наступного року?

– Сьогодні ми в опозиції до більшості в міській раді, але підкреслю, що не в опозиції до полтавців. У нас одна з найбільших фракцій, наші депутати представлені у всіх депутатських комісіях, тож будемо вносити конкретні адресні пропозиції з фінансування ремонту житлових будинків, шкіл, дитсадків та лікарень. Передбачимо і соціальні виплати, у тім числі на харчування дітей у школах, матеріальну допомогу тим, хто її потребує. Ініціюємо збільшення надбавок до заробітних плат нашим учителям та медикам. Збережемо виплати до професійних свят нашим бюджетникам. Не дозволимо, аби наші ветерани та пенсіонери залишилися без передплати на міську газету «Полтавський вісник». Ми повинні зробити бюджет таким, яким його хочуть бачити полтавці, а не окремі політики та чиновники у міській владі.