×

Автоматичне призначення пенсії: що варто знати українцям?

З 1 липня Пенсійний фонд України впровадив інноваційну сервісну послугу – автоматичне призначення пенсії.Відтепер її призначатимуть автоматично при досягненні пенсійного віку. А отже, додатково звертатись та особисто відвідувати органи Пенсійного фонду непотрібно.Тож аби розповісти про зручність та функціональність електронного сервісу,11 вересня у Дніпрі, за підтримки Проєкту«USAID» Трансформація фінансового сектору», пройшла регіональна прес-конференція, яка об’єднала представників та спікерів з восьми областей.

Головним спікером заходу виступила заступник голови правління Пенсійного фонду України Ірина Ковпашко. Протягом заходу з присутніми спілкувалися і відповідали на їхні питання керівники Головних управлінь Фонду у Дніпропетровській, Запорізькій, Кіровоградській, Полтавській, Сумській, Харківській, Донецькій та Луганській областях.

–Автоматичне нарахування пенсії не означає, що, коли людина досягне пенсійного віку, їй просто призначать пенсію і почнуть виплачувати. Доведеться мінімально напружитись і виконати декілька простих кроків. Сервіс дозволяє отримати всю необхідну для призначення пенсії інформацію заздалегідь і провести перевірку наявних даних у ПФУ. Тобто людина зможе передати всі дані про себе онлайн, а не ходити до районного управління Пенсійного фонду для оформлення пенсії. Дана інновація пропонується не лише для тих, хто незабаром має стати пенсіонером або вже ним є. Вона й створене для всіх громадян, які мають і набувають страховий стаж та дбають про своє майбутнє,– наголосила Ірина Ковпашко.

Вона додала, що на сьогодні сервіси веб-порталу Пенсійного фонду України дають змогу користувачам контролювати надходження відомостей стосовно себе як застрахованої особи, спілкуватися дистанційно із спеціалістами Пенсійного фонду та отримувати документи в електронному вигляді. Також завдяки цьому без довгого “стояння” в чергах можна  подати анкету для внесення змін до персональних даних у реєстрі застрахованих осіб чи заяву на призначення або перерахунок пенсії, додаткові документи для допризначення пенсії, надати сканкопію трудової книжки та анкету-заяву на автопризначення пенсії.

Окрім цього,на вебпорталі функціонує сервіс «Пенсійний калькулятор», який забезпечує користувачу можливість самостійно розрахувати розмір майбутньої пенсії за віком. При цьому враховуються дані щодо страхового стажу та заробітної плати, які містяться в Реєстрі застрахованих осіб. При цьому сервіс дозволяє введення у ручному режимі періодів трудової стажу та інших періодів, що враховуються до стажу роботи для призначення пенсії.

У період дії обмежувальних заходів в рамках оголошеного карантину ми продовжуємо обслуговувати населення та надавати необхідні послуги у дистанційному форматі за допомогою засобів електронного зв`язку. Аби спробувати на собі всі переваги інновацій,необхідно мати бажання, трохи часу, кваліфікований електронний підпис та доступ до інтернету на комп’ютері чи в мобільному додатку, який також забезпечує доступ до особистого кабінету на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України у зручному форматі з мобільних пристроїв, – розповіла Ірина Ковпашко.

За допомогою мобільного застосунку є можливість дистанційно отримати доступ до:

  • персональних даних з Реєстру застрахованих осіб про суми нарахованої зарплати, сплачених внесків та тривалість зарахованого страхового стажу;
  • електронного реєстру листків непрацездатності;
  • відомостей з електронної пенсійної справи, якщо вже вийшли на пенсію.

Після авторизації у користувачів з’явиться можливість за допомогою смартфорну подати заяву на призначення або перерахунок пенсії, за принципом “одного відвідування”; подати запит для внесення змін до пенсійної справи; оперативно дізнатися про стан опрацювання власних звернень; отримати та завантажити до мобільного пристрою електронні документи з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування; замовити та отримати в електронному вигляді потрібні довідки (ОК-5, ОК-7 тощо) з підтвердженням QR-кодом;

Враховуючи усе вищезазначене, для автоматичного нарахування пенсії потрібно:

  1. подати заяву на призначення або перерахунок пенсії, у тім числі за принципом «одне відвідування», що передбачає подання документів для призначення пенсії винятково в електронному вигляді зі зверненням до сервісного центру тільки за отриманням пенсійного посвідчення;
  2. подати запит для внесення змін до пенсійної справи;
  3. отримати та завантажити до мобільного пристрою електронні документи з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, які доступні в особистому кабінеті;
  4. переглянути відомості з Реєстру застрахованих осіб (анкетні дані, надана роботодавцем (страхувальником) інформація про заробітну плату, сплачені на користь особи страхові внески, набутий страховий стаж) та з електронної пенсійної справи;
  5. оскільки система передбачає зворотний зв’язок, то результати опрацювання заяви можна побачити у вкладці «Мої повідомлення»,одержувати та переглядати повідомлення від Пенсійного фонду України, відстежувати стан опрацювання звернень до Пенсійного фонду України.

Довідково: станом на 1 вересня 2020 року майже 150 тисяч осіб завантажили мобільний застосунок «Пенсійний фонд».

Незабаром послуга буде доступна також користувачам, які не мають КЕП. Вони зможуть авторизуватися через BankID або систему електронної ідентифікації id.gov.ua. Документи, що підтверджують трудову діяльність (трудову книжку, документи про навчання, військову службу й т. ін.) можна подати завчасно. Безпосередньо трудову книжку може подати як роботодавець, так і сам користувач. В свою чергу, Пенсійний фонд уже розпочав роботу зупровадження електронної трудової книжки.

Таким чином, пенсія призначається автоматично при досягненні пенсійного віку. Протефахівець із зауважила, що автоматичним призначенням пенсії можна скористатися за бажанням. Якщо у вас відсутні технічні засоби, щоб скористатися цим сервісом, то можна звернутися з заявою особисто.

Наголошуємо, що веб-портал Пенсійного фонду України постійно оновлюється та розширює перелік послуг, які надаються в електронному вигляді.