×

«Бачити серцем»: як у Полтаві розвивають інклюзивне мистецтво

Мистецьких проект «Бачити серцем» для людей із порушенням зору презентували в чотирьох містах України. 9 серпня такий захід провели і в Полтавському краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського. До нього долучилися 20 незрячих гостей, їхні супроводжувачі. Також на захід завітали гіди, екскурсоводи та працівники культури.

Проект провели в рамках програми «Інклюзивне мистецтво», його автором виступило ГО «Житомирська обласна спілка культури та мистецтва інвалідів» за підтримки Українського культурного фонду.

Одним із заходів проекту «Бачити серцем» став тренінг з аудіодискрипції, де незрячі спікери, спеціалісти з роботи зі слабозорими людьми поділилися досвідом щодо організації специфічних мистецьких заходів, екскурсій та перформансів.

Куратор проекту, спеціаліст з аудіодискрипції Інни Величко, зазначає, що показуючи алгоритм роботи з особливими відвідувачами та навчаючи проводити інклюзивні екскурсії для них, ми і розвиваємо інклюзивне мистецтво:

– Незрячі люди насправді можуть бачити набагато більше, аніж інші люди. Головне в сприйманні мистецтва – це вміння відчувати та «бачити» серцем.
Керівник проекту Валентина Позняк, як ніхто, знає проблеми таких людей, оскільки також має вади зору.

– За допомогою тренінгу прагнемо навчити слабозорих людей не боятися працювати з аудиторією. Для них потрібно скорочувати екскурсії або розділити їх на дві чи три складові. Також віднаходити найцікавіші, найунікальніші об’єкти і про них розповідати. Навчити, як потрібно від загального опису переходити до деталей. Ну це цілий, знаєте, тренінг, – говорить Валентина Позняк. – Для присутніх ми підготували і експозиції із 12 художніх картин у жанрі реалізму. Їхнім автором є заслужений художник України Юрій Камишний. За його картинами написано багато віршів і пісень, більшість із них виконують незрячі люди. У пісенних творах передано настрій, емоції, які митці відчували, дивлячись твори художника. А ще ми продемонстрували рельєфну картину. Її слабкозорі відвідувачі могли сприймати на дотик.

Проект «Бачити серцем» уже презентували в Житомирі, а після Полтави картини повезуть до Хмельницького та Луцька.