×

БЕРЕЖІТЬ СВІЙ СЛУХ

Слух – це відчуття, обумовлене сприйманням звукових коливань. Його значення неоцінне у психічному розвитку людини. Кожен дев’ятий житель Землі має ті чи інші порушення слуху. Ще в 1951 році була створена Всесвітня федерація глухонімих, і на честь її заснування заснований Міжнародний день глухих, відзначається щорічно в останню неділю вересня. Метою його проведення є залучення уваги суспільства до потреб людей, позбавлених нормального слуху. У сучасному житті шум оточує нас майже всюди. Звичайно, гучні звуки та шуми неприємні для людей. Наші вуха – це дуже ніжна та складна структура, якій надмірний рівень шуму може завдати серйозної шкоди.

Зниження слуху зазвичай підкрадається непомітно. Багато справ повсякденного життя стають все більш важкими у виконанні. Бесіди з близькими, зустрічі, телефонні дзвінки і перегляд телепередач можуть бути особливо складно доступними. У багатьох випадках люди з втратою слуху віддаляються від інших людей і стають соціально ізольованими.  

Для всіх нас можливість чути настільки природне почуття, що ми сприймаємо його як належне. Справжню ціну слуху знають ті, хто з якихось причин його втратив .

Зниження слуху може мати багато причин. Втрата слуху може бути вродженою або набутою, наприклад після хвороби або травми вуха. Знання причини і типів втрати слуху – це перший крок до пошуку рішення, що повертає всю повноту життя. В більшості випадків, втрата слуху може бути вирішена успішно.

У період вірусних захворювань виникають ураження слуху інфекційно-токсичного генезу. Привести до втрати слуху можуть травми, спадкова схильність та ін. Серйозну загрозу розвитку глухоти чи туговухості також створює регулярний вплив гучних звуків. Тому фахівці рекомендують не захоплюватися прослуховуванням голосної музики в навушниках, при роботі з гучним устаткуванням (верстатами, перфораторами, бензопилами) обов’язково використовувати індивідуальні засоби захисту.

Що можна зробити, щоби мінімізувати ризики:

 • Не ставте звук на повну.
 • Обирайте якісні шумопоглинаючі навушники.
 • У гучних місцях використовуйте спеціальні вкладки для вух.
 • Не стійте близько до динаміків.
 • Слухайте музику в навушниках не більше 1 години на день.

Завдяки слуху ми можемо вільно спілкуватися з людьми, слухати улюблену музику, дивитися фільми без субтитрів, орієнтуватися на місцевості. Втрата слуху позбавляє людину всіх цих прекрасних можливостей. Його життя стає менш комфортним і безпечним. Краща профілактика цього – захист слуху спеціальними засобами і методами. Нижче ми зібрали корисні рекомендації по збереженню гостроти слуху.

Бережіть слух змолоду

У деяких молодих людей туговухість буває вродженою – в цьому випадку вони носять слухові апарати. Але іноді ті, хто народився з хорошим гострих слухом, безвідповідально псують його в молодості. У них розвивається набута втрата слуху, причина якої – занадто гучна музика. Це не дивно – сучасна молодь не розлучається з навушниками. Особливо зараз популярні внутрішньоканальні моделі, які доставляють звук прямо до барабанної перетинки, викликаючи сильні вібрації. Через це пошкоджуються волоскові клітини внутрішнього вуха, і знижується поріг чутності. Щоб цьому запобігти, потрібно обмежувати гучність і використовувати якісні насадки на навушники (амбушюри), які пом’якшують некомфортні звуки.

 • Намагайтеся уникати гучних звуків

Людина може випадково отримати акустичну травму на вулиці, на роботі і в інших місцях. Орган слуху чутливо реагує на гучні звуки – вибухи феєрверків, шум транспорту, промислового обладнання, звуки пострілів і т д. Через це може розвинутися глухота. 

Людині необхідний захист слуху:

 • на виробництві;
 • в місцях великих скупчень людей;
 • на будмайданчиках;
 • в тирах і на полігонах;
 • в аеропортах і літаках;
 • на рок-концертах;
 • під час їзди на мотоциклі.

Щоб уберегти вуха, потрібно використовувати спеціальні засоби захисту слуху, купити які можна в аптеці, магазині і спеціалізованому центрі. Це допоможе Відмовтеся від вушних паличок 

Коли ви чистите вухо ватною паличкою, то можете випадково пошкодити його або проштовхнути сірку глибоко в слуховий прохід і утрамбувати її. Через це нерідко розвивається втрата слуху на одне вухо – або на обидва. Потім доводиться проходити лікування слуху у ЛОР-лікаря. Не створюйте небезпечних ситуацій – відмовтеся від паличок. Є більш безпечні способи чищення вух – зволоженим ватним диском, вушними краплями, перекисом тощо.

Вчасно лікуйте всі ЛОР-хвороби 

Запальні захворювання вуха і інших ЛОР-органів – найпоширеніші причини приглухуватості. Вони бувають бактеріального і вірусного походження і викликають набряклість, біль і закладеність у вухах. В результаті розвивається тимчасова втрата слуху, лікування якої призначає отоларинголог. Але якщо вчасно не отримати лікування, то хвороба прогресує. І туговухість переходить з тимчасової в стійку.

Ведіть здоровий спосіб життя

У людей, які ведуть здоровий спосіб життя, порушення слуху зустрічаються вкрай рідко. Щоб знизити ризик приглухуватості, займайтеся спортом, частіше бувайте на свіжому повітрі, відмовтеся від шкідливих звичок і скорегуйте раціон харчування. 

Правильно харчуйтеся

Харчування для поліпшення слуху включає продукти, що підтримують роботу волоскових клітин і поліпшують місцевий кровообіг. До них відносять бобові, шпинат і іншу зелень, червоні сорти риби, горіхи, гарбуз, морква, солодкий перець, молочні вироби, цитрусові.

Якщо ви з якихось причин відчуваєте погіршення слуху, негайно звертайтеся до лікаря. Раннє звернення за медичною допомогою – запорука того, що відновити слух вдасться.

Бережіть свій слух, адже його втрата може бути безповоротною!

Зоя Скорик, лікар – офтальмолог КНП «Кобеляцька міська лікарня»