×

Безглютенове меню і обмежене споживання соків, цукру і солі – нові норми харчування у навчальних закладах

1 січня 2021 року набув чинності наказ МОЗ «Про затвердження Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти», а 24 березня Кабінет Міністрів ухвалив відповідну постанову.

Реформа обіцяє нове збалансоване меню у школах, до створення якого долучилися спеціалісти МОЗ, дієтологи, МОН, а також шеф-кухар Євген Клопотенко та його команда.

Згідно з нововведеннями, у дитячому меню обмежили кількість солі, цукру, жирів тваринного походження, а також вживання соків. У нове меню не включили ковбасні вироби, сосиски, рибні, м’ясні та плодоовочеві консерви, кондитерські вироби, адже ці продукти мають високий вміст солі та цукру. Деякі з них — консерванти та трансжирні кислоти, що суперечить принципам здорового харчування. Також зменшили норми споживання хліба та картоплі. Натомість має бути більше молока та кисломолочних продуктів, м’яса, риби, круп та бобових. Зросли норми щодо рослинного та вершкового масла. Поступово необхідно зменшувати споживання напоїв зі значним вмістом цукру.

Меню від Клопотенка

Спільно з технологами, дієтологами та представниками МОЗ нове меню готувала і робоча група на чолі із шеф-кухарем Євгеном Клопотенком та командою. В Україні нове шкільне 4-тижневе меню презентували у травні цього року. У меню увійшло 160 унікальних пропозицій. Серед них відомі світові страви. Наприклад, у меню є пастуший пиріг, цінабон з корицею, бефстроганов, лобіо, фріттата та улюблені школярами курячі нагетси, ньокі та мак-енд-чіз. А ще у меню додали традиційні українські рецепти. Тепер у школах можна буде смакувати банош, шпундру, вертуту, полтавський борщ, товчанку, львівський сирник, куліш та шуліку.  Аби урізноманітнити вибір гарніру, окрім рисової, гречаної та вівсяної каші, у меню додали булгур, пшоняну крупу, сочевицю та кускус.

Безглютенове меню

Для дітей з особливими дієтичними потребами вперше організують індивідуальне харчування. Йдеться про дітей, які мають харчову алергію та непереносимість окремих харчових продуктів або речовин. Для цього сімейний лікар чи педіатр має видати учневі медичну довідку, яка б підтверджувала відповідний діагноз. У довідці обов’язково мають бути зазначені особливі дієтичні потреби дитини та рекомендації щодо харчування. Енергетична та поживна цінність дієтичного харчування має відповідати віковим та статевим нормам. Харчові продукти, напої та страви, що спричиняють алергічні реакції, заклад має замінити. До прикладу, постанова КМУ «Про внесення змін до норм харчування у закладах освіти та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» передбачає, що дітям з підтвердженим діагнозом целіакія (непереносимість глютену) та алергією на глютен мають пропонувати продукти і страви, що не містять глютену та його слідів. У цій же постанові зазначені харчові продукти, які природно не містять глютену: овочі, картопля, кукурудза, гарбуз, фрукти, ягоди, бобові, злакові – рис, кіноа, пшоно, амарант, сорго, тефф, горіхи, гречка, насіння, яйця, м’ясо та риба, молочні продукти, рослинна олія, вода, фруктовий та овочевий сік, чай та какао.

Нові норми  харчування  встановлені з 1 вересня, але період запровадження реформи Уряд продовжив до 1 січня 2022 року.

До речі, школи зможуть запропонувати своє меню. Для цього меню потрібно буде затвердити в Держпродспоживслужбі.