×

Будьте обережні: у парки Полтави повернулися кліщі

Після снігопадів та холоду цього березня нарешті визирнуло сонечко, яке так і кличе на прогулянку до лісу чи парку. Звісно, прогулянки на свіжому повітрі надзвичайно корисні для вашого здоров’я, але будьте уважні та обережні, адже разом із теплом повернулися і маленькі непрохані супутники – кліщі. У соцмережах вже пишуть про їх активність цієї весни та демонструють фото комах, яких помітили на одязі чи речах.

Чим небезпечні кліщі?

Нагадаємо, що живляться кліщі кров’ю людей та тварин. Для цього вони занурюються своїм хоботком глибоко у шкіру. Коли кліщ напивається крові, він відпадає, щоб відкласти яйця у ґрунт. Укус кліща може викликати іксодовий кліщовий бореліоз (або хворобу Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт.

Першими проявами хвороби Лайма є почервоніння на місці укусу, ломота у всьому тілі та млявість, головний біль, затверділість м’язів шиї. Якщо вчасно не розпочати лікування, хвороба може уразити шкіру, суглоби, нервову та серцево-судинну систему. Чим довше протримається кліщ на своїй «жертві», тим вищий ризик інфікування.

При кліщовому вірусному енцефалітові першими ознаками хвороби стають головний біль, нудота, гарячка, порушення сну. При цій хворобі основним об’єктом ураження стає центральна нервова система, що може привести до інвалідності, а у особливо тяжких випадках – до летальних наслідків.

Як захиститися від кліщів?

Коли збираєтеся на прогулянку, обов’язково візьміть головний убір та одягніть однотонний одяг із довгими рукавами. Під час прогулянки оглядайте себе та супутників кожні дві години. Повторіть огляд вдома. Особливу увагу приділяйте ділянкам тіла, покритим волоссям. Якщо зупинилися на перепочинок, то звільніть обране місце від сухої трави, гілок та хмизу.

Після повернення додому зніміть та огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Пам’ятайте, що кліщі найчастіше чіпляються до одягу, а потім перебираються на людину і присмоктуються.

Найкращий захист під час прогулянок – обробка спеціальними засобами від кліщів.

Як поводитися, якщо кліщ присмоктався?

Якщо кліщ все ж таки присмоктався до вас, то зверніться до найближчого травмпункту. Якщо це складно або неможливо зробити, видаліть кліща самостійно – змастіть його олією і повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи пальцями, обгорнутими марлевою серветкою. Можна використати пінцет чи петлю із нитки, яку потрібно закріпити між хоботком кліща та шкірою людини. Після видалення кліща, змастіть місце укусу спиртом або йодом. Якщо хоботок залишився у ранці, його слід видалити стерильною голкою. Після процедури руки вимийте із милом, а кліща – спаліть.

Після укусу кліща впродовж двох тижнів слід міряти температуру тіла і у разі її підвищення чи виникнення почервонінь на шкірі – одразу телефонуйте до лікаря.