×

Череда волосиста (Bidens pilosa L.) – небезпечний карантинний бур’ян

Небезпечний карантинний бур’ян – череда волосиста Це близький «родич» нашої череди трироздільної (B. tripartita), яку широко використовують у народній медицині, і вона скрізь росте в Україні. На відміну від останньої череду волосисту вважають бур’яном, який важко викорінити, у більш ніж 40 країнах.

Вона засмічує посіви всіх сільгоспкультур, а також угіддя не сільськогосподарського призначення з порушеним природним покривом. Її насіння часто виявляють у зерні сої й кукурудзи, а також у соєвому шроті, який імпортують із Аргентини й Бразилії. Цей карантинний бур’ян знижує урожайність культур, а також завдяки засміченню зібраного врожаю, створює фітосанітарні перешкоди щодо вільного продажу збіжжя. Через те, що бур’ян входить в список карантинних, вільно збути продукцію вже не вдасться.

Череда волосиста це однорічна трав’яниста рослина, яка поширюється за допомогою насіння з насіннєвим матеріалом та зерном, із соєвим шротом та іншими матеріалами з заражених зон країн розповсюдження. Одна рослина продукує від 3000 до 6000 насінин. Для сім’янок череди волосистої характерне явище гетерокарпії (неоднорідність насінин: розмір, забарвлення, скульптура). Сім’янки в достиглому кошику розташовані, таким чином, що остисті волоски спрямовані в протилежну від квітколожа сторону. При дотику до них сім’янки легко відкриваються, обсипаються або прикріплюються до шерсті тварин, одягу людини і таким способом розносяться на значні відстані від материнської рослини. Частина свіжозібраних насінин не має періоду спокою і здатна проростати відразу після дозрівання.

Насіння череди волосистої дружно й швидко проростає за температури 20-30°С і залишається життєздатним впродовж тривалого часу. Для дружного проростання насіння потрібні світло та добра аерація грунту, цвітіння бур’яну відбувається в третій декаді липня, а плодоношення – у першій половині серпня. Висота рослин череди волостистої, залежно від родючості грунту й від умов вегетаційного періоду становить 50-180 см. Кількість плодоносних гілочок на одній рослині становить від 7 до 20. При великій біомасі окремі гілочки бур’яну падають на землю й у місцях стикання із грунтом утворюється додаткове коріння. Для проходження повного циклу розвитку череді волосистій потрібно 100-110 днів.

Фітосанітарні заходи:

Завезення насіннєвого матеріалу, засміченого бур’яном, забороняється. При виявленні череди волосистої в пунктах ввезення, продукція підлягає очистці, поверненню або знищенню. Також проводяться обстеження складських приміщень і переробних підприємств, куди надходять імпортні вантажі насіннєвого та іншого матеріалу. Головним завданням боротьби з бур’яном є недопущення утворення насіння. На орних землях і в садах необхідні регулярна культивація і застосування гербіцидів, які використовуються для боротьби із дводольними бур’янами з урахуванням специфіки оброблення культур. На пасовищах та недоступних для техніки місцях проводять регулярне скошування бур’яну до цвітіння.