×

Чим корисні крупи

Споконвіку основу раціону будьякого українця завжди становили
крупи, але останнім часом їх на нашому столі змінили інші
продукти. І дарма, адже крупи дуже корисні. Чим саме, «ПВ»
запитав у дієтолога, тренера зі здорового харчування Анни
МОХОНЬКО.

Певно, усі знають, що крупи – це вуглеводи, а тому побоюються, що вони можуть бути шкідливими. Чи обґрунтовані ці підозри?
– Не можна сказати, що якась крупа шкідлива для здоров’я. Так, крупи – це вуглеводи, але повільні. Вони довго підтримують відчуття
ситості і перетравлюються тривалий час. Але в них є ще й білкові сполуки, які потрібні для регенерації клітин, підтримки м’язової маси і адекватного функціонування організму. А ще в кашах чимало клітковини, необхідної для травлення. Тож такий склад робить їх дуже збалансованою їжею.

Вуглеводи поділяються на прості та складні, тому навіть звичайний процес приготування певних круп впливає на наш організм. До
прикладу, коли ми просто заливаємо окропом вівсяні пластівці чи кускус, каша швидко запарюється, відповідно швидко віддає енергію.
Це швидкі вуглеводи. А ті крупи, що довше варяться, і засвоюються довше, а отже, повільно віддають енергію. Це найкращий варіант, адже людина чималий час відчуває ситість.

– Які крупи краще вживати? Чи залежить це від вікових особливостей?
– Зернові культури мають безліч корисних властивостей: містять клітковину, яка регулює травлення і поліпшує роботу серцево-судинної системи людини, насичені залізом, міддю, цинком, фосфором, кальцієм тощо. Гречка, наприклад, містить вітаміни В та Р, а речовина рутин зміцнює кровоносні судини. Залізо, яке
міститься в гречаній крупі, корисне для людей з анемією. Багато хто недооцінює перлову крупу, що має безцінні лікувальні властивості.

Вона містить лізин, залізо, йод та вітаміни В, А, D, Е
тощо. Під час пандемії дуже актуально вживати саме цю кашу, адже вона видаляє мокроту, її компоненти заспокійливо впливають на нервову систему та допомагають швидше заснути.
Є ті крупи, які я не рекомендую тим, хто хоче схуднути, – манка та кускус. Вони підходять більше тим, у кого брак жирової тканини. Варто розуміти, що шкідливо вживати кашу в ненормованій кількості, не додаючи до раціону білки, жири і вуглеводи. Будь-яка каша – дуже корисна страва, яка має енергетичну цінність як для
дітей, так і для людей похилого віку. Вікових обмежень немає. Каші, макарони твердих сортів, хліб житній корисні для кожного.

– Як із користю компонувати страви?
– Кашу можна приготувати як гарнір. Головне – вміти поєднувати в страві корисні продукти з різних груп: овочі, зелень, фрукти та ягоди,
бобові, яйця, рибу, м’ясо, корисні жири та олії, горіхи та насіння, молочні продукти тощо. Щоб гарно насититися, необхідно не забувати про ці компоненти.
Перловку та рис можна додавати як основу салату, при цьому майонезний соус бажано замінити сметаною, грецьким йогуртом, оливковою олією та лимонним соком. Вівсяну крупу краще обирати цільнозернову чи плющену.

Тим, хто худне, потрібно пам’ятати ще й те, що каші рекомендується вживати в першій половині дня. Лише інколи додавати до вечері.
Яку крупу вибрати – справа смаку, тому що здорове харчування повинне приносити задоволення, а не відчуття голоду і роздратованість.

Секрети смачної каші
Вважається, що крупу потрібно варити в співвідношенні однієї частини на дві частини води, але оптимальною можна назвати
пропорцію один до трьох, тому що в такому випадку каша виходить більш розвареною і в’язкою, що краще засвоюється організмом.
Перед приготуванням усі крупи потрібно добре промивати, щоб прибрати залишки пилу, а деякі бажано замочувати, наприклад, перловку.

Якщо в пріоритеті смак, то кашу краще варити на молоці і додавати в неї вершкове масло.
Якщо користь – тільки на воді і з додаван- ням в уже готову кашу ягід, будь-яких фрук- тів, горіхів, родзинок, кураги і т.д